گیشه‌های سینما در سرمای زمستان

سرمای زمستان گویا قرار نیست گیشه سینمای ایران را رها کند. اتفاقی که هر چند امسال برای آن تمهیداتی اندیشیده شده بود اما با اتفاقاتی که رخ داد ماجرا تغییر کرد.

به گزارش ایمنا، زمستان همیشه بر گیشه سینماهای ایران تاثیر منفی داشته است. هر چقدر اکران نوروز و تابستان گیشه سینمای ایران اوضاع خوبی دارد، در نیمه دوم سال سرمای زمستان بر گیشه‌ها هم سایه می‌اندازد و سیر فروش نزولی می‌شود تا رسیدن به زمان جشنواره فیلم فجر و گرم شدن دوباره تنور سینمای ایران.

امسال اما از ابتدا به نظر می‌رسید برای این سیر نزولی در نیمه دوم سال تمهید لازم اندیشیده شده است. انتخابی یا اجباری، اکران چند فیلم کمدی به نیمه دوم سال افتاد تا این کاهش فروش را جبران کند. «زیر نظر»، «جهان با من برقص» و «خوب، بد، جلف۲ ارتش سری» این فیلم‌ها بودند که در این میان «خوب، بد، جلف» از اکران انصراف داد تا در رقابت جشنواره فیلم فجر حاضر شود. اما دو فیلم دیگر در کنار «مطرب» و «چشم و گوش بسته» که حالا بیش از یازده هفته اکران را پشت سر گذاشته‌اند فیلم‌های کمدی هستند که قرار بود نجات‌بخش گیشه سینمای ایران در نیمه دوم سال باشند. هدفی که تا حدودی با فروش خوب «مطرب» دست‌یافتنی به نظر می‌رسید اما با اتفاقاتی که در دی ماه رخ داد این هدف دور و دورتر شد و عملا فیلم‌های مجید صالحی و سروش صحت با بدشانسی روبه‌رو شدند و نتوانستند میزان مورد توقع فروش را در گیشه سینماها به ثبت برسانند.

فیلم‌ «مطرب» در حال نزدیک شدن به فروش فیلم «هزارپا» است و فیلم «جهان با من برقص» کمدی فلسفی تازه سینمای کشور از مرز سه میلیارد گذشته است. در این میان آنچه که جای تأمل دارد فروش بسیار پایین سینمای اجتماعی کشور است. فیلم‌های سونامی، آشفته‌گی، امیر، اولین امضا برای رعنا سرجمع به فروش یک میلیارد هم نرسیده‌اند. البته فیلم پربازیگر «جان دار» توانسته است بعد از یک ماه و نیم از سه میلیارد بگذرد. اما در سینمای کودک و نوجوان «منطقه پرواز ممنوع» و «بنیامین» با رد شدن از مرز ۵ و ۴ میلیارد فروش، نسبت به هفته‌ قبل فروش چندان بیشتری نداشته است. دو فیلم کودک دیگر سینما یعنی «کاتی و ستاره» و «قطار آن شب» که به تازگی وارد گود اکران شده‌اند سرجمع ۶ میلیون بیشتر فروش ندارند. در ادامه فهرست فروش فیلم‌ها را می‌خوانیم:

مطرب: ۳۵میلیارد و ۱۰۰میلیون تومان/۱۱هفته

چشم و گوش بسته: ۱۱میلیارد و۲۰۰ میلیون تومان/۱۱هفته

زیر نظر: ۶میلیارد و ۱۰۰میلیون تومان /۴هفته

منطقه پرواز ممنوع: ۵میلیارد و ۴۴۰میلیون تومان/۱۱هفته

بنیامین: ۴میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان/۱۱ هفته

جهان با من برقص: ۳میلیارد و ۲۵۰میلیون تومان/۳هفته

جان دار: ۳میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان ۶هفته

بیست و سه نفر: ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان/۵هفته

آشفته‌گی: ۵۵۰میلیون تومان/۴هفته

سونامی: ۳۱۰میلیون تومان/۴هفته

اژدر: ۳۰۰میلیون تومان/۲هفته

امیر: ۶۰میلیون تومان/ ۱ هفته

اولین امضا برای رعنا: ۸میلیون تومان/۱ هفته

کاتی و ستاره: ۴ میلیون تومان/۲ روز

قطار آن شب: ۲ میلیون تومان /۲ روز 

کد خبر 407436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.