ماموری که به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد در زندان است

وزیر امور خارجه گفت: افسر آمریکایی که مسئول شلیک به هواپیمای ایران بوده مدال افتخار گرفت اما مامور ایرانی که به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد اکنون در زندان به سر می‌برد.

به گزارش ایمنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت وگو با اشپیگل گفت: اروپایی‌ها هیچ مبنای قانونی برای فعال کردن “مکانیسم ماشه” در مناقشه هسته‌ای با ایران ندارند.

وی با بیان اینکه با این اقدام اروپایی‌ها نه تنها ایران بلکه روسیه و چین هم مخالفند، افزود: فعال کردن مکانیسم ماشه می‌تواند به بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر شود.

وزیر امور خارجه در خصوص بازگشت تحریم‌های سازمان ملل تصریح کرد: روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرده در صورت بازگشت دوباره تحریم‌های سازمان ملل، ایران اقدامات مختلفی از جمله خروج احتمالی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را انجام خواهد داد.

ظریف در رابطه به حوادث پس از سقوط هواپیمای اوکراینی تصریح کرد: اعتراضات ایرانیان پس از شلیک هواپیماهای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران قابل درک است.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد اعتراضات آبان‌ماه، اظهار کرد: اقدام نیروهای امنیتی برای مقابله با اعتراضات آبان ماه می‌تواند عواقب قانونی داشته باشد و تحقیقات هنوز ادامه دارد.

وزیر امورخارجه در رابطه ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، گفت: اقدام آمریکا در شهادت سردار سلیمانی بر مبنای اطلاعات غلط انجام گرفته و آمریکایی‌ها بر این باور بوده‌اند که این کار می‌تواند موقعیت آنها را در منطقه بهتر کند، اما آنچه که اتفاق افتاده خلاف آن بوده است.

ظریف ادامه داد: ضربه به پایگاه نظامی آمریکایی‌ها در عراق واکنش نظامی رسمی ایران بوده و حمله موشکی نباید لزوما کسی را به قتل برساند.  ما به ایالات متحده آسیب‌های زیادی وارد کرده‌ایم زیرا با تمام توان و قدرت نظامی آنها نمی‌توانند مانع از حمله موشک‌ها به پایگاه‌ها شوند. این نشان می‌دهد که آمریکا چقدر آسیب‌پذیر است.

وی ترور سردار سلیمانی نشانه آغاز پایان حضور ایالات متحده در عراق و احتمالاً دیگر نقاط منطقه دانست و افزود: آمریکا در پیامی تحریک‌آمیز توهین‌ و تهدید کرده و ایران هم پاسخی بسیار منطقی داده است.

وزیر امور خارجه در خصوص واکنش مردم نسبت به سقوط هواپیما گفت: مردم حق دارند اعتراض کنند چون بسیاری از عزیزان خود را در سانحه سقوط هواپیما از دست دادند. واکنش آنها احساسی بود.

ظریف خاطرنشان کرد: افسر آمریکایی که مسئول شلیک به هواپیمای ایران بوده مدال افتخار گرفت اما مامور ایرانی که به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد اکنون در زندان به سر می‌برد.

منبع: برنا

کد خبر 407386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.