۲ میلیون سلاح شکاری مجوزدار در دست مردم است

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به افزایش مجوز سلاح و شکار و صید، گفت: بالای ۲ میلیون سلاح مجوز دار در دست مردم وجود دارد که این تعداد مجوز با سهمیه ای که سازمان محیط زیست می تواند تامین کند، تناسبی ندارد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سرهنگ جمشید محبت خانی، فرمانده یگان  حفاظت محیط زیست در گفت وگوی زنده شبکه خبر درباره افزایش مجوز و فروش سلاح شکاری که خطری برای جان محیط بانان محسوب می شود اظهار کرد: با توجه به جمعیت حیات وحش در مناطق ۴ گانه محیط زیست و سرشماری‌ها و بررسی‌های میدانی و تعداد مجوزهای شکاری در دست مردم با این جمعیت برابری نمی‌کند یعنی توان حیات وحش ما از این تعداد سلاح پایین‌تر نیست.

محبت خانی در ادامه گفت: رقم دقیق سلاح را نداریم، ولی بر اساس اطلاعاتی که داریم بالای ۲ میلیون سلاح شکاری مجوز دار در دست مردم وجود دارد. حداکثر مجوزی که برای امسال پیش بینی شد با توجه به سرشماری حیات وحش که نشان از افزایش جمعیت حیات وحش که نزدیک به ۲۵۰ راس هستند تعداد سلاح شکاری مجوز دار با میزان سهمیه‌ای که سازمان محیط زیست می‌تواند تامین کند تناسب ندارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سوال که مجوز سلاح را چه ارکانی صادر می‌کند؟ گفت: مجوز سلاح در کمیسیون شورای امنیت ملی کشور صادر می‌شود و سازمان محیط زیست هم عضو این شورا است، ولی در طی یک سال گذشته یکبار هم از ما برای شرکت در این جلسات دعوت نشده تا جمعیت حیات وحش و وضعیت آن را بگوییم.

محبت خانی در ادامه بیان کرد: جمعیت حیات وحش با تعداد سلاح مجوز دار ما همخوانی ندارد. این اتفاق باعث درگیری محیط بانان با شکارچیان دارای سلاح مجوز دار می‌شود چرا که این افراد سلاح را می‌خرند و وقتی مجوز شکار نمی‌گیرند به صورت غیر قانونی وارد مناطق می‌شوند که سبب افزایش درگیری محیط بانان و شکارچیان می‌شوند.

کد خبر 407046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.