پرینترهای سه‌بُعدی بومی رقیب نمونه‌های اروپایی شد

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی توانسته با اتکا به توان و دانش بومی به تولید چند مدل از پرینترهای سه‌بُعدی در صنایع طلا و جواهرسازی، خودرو و دندان‌سازی دست پیدا کند.

به گزارش ایمنا چاپ سه‌بعدی شامل مجموعه‌ای از فرآیندها است که مواد به‌صورت کنترل ‌شده‌ای به یکدیگر پیوند داده می‌شود تا یک شی سه‌بعدی ساخته شود، معمولا این کار به‌صورت لایه‌لایه انجام می‌شود.

این فرایند نظیر همان رویدادی است که با پاشش مرکب یا جوهر بر روی کاغذ در انواع دیگر چاپ سراغ داریم؛ با این تفاوت که در چاپ سه‌بعدی این اتفاق با تبلور، سفت‌شدن یا انقیاد یک ماده مایع یا پودر در هر نقطه از مقاطع عرضی آن جسمی که می‌خواهیم چاپش کنیم می‌افتد، وجود رایانه در چنین فرایندی یک ضرورت است، چرا که پایه و اساس آن بر «طراحی به کمک رایانه» استوار است.

یک شرکت دانش‌بنیان توانسته با اتکا به توان و دانش بومی به تولید چند مدل از پرینترهای سه‌بعدی دست پیدا کند، پرویز ترابی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «پیشرو فن‌آوران کار نو جم» درباره نوع فعالیت و تولیدات این شرکت گفت: این مجموعه در ساخت پرینترهای سه‌بعدی به روش DLP که در صنعت طلا و جواهرسازی، خودرو، دندان‌سازی و همچنین تولید زیره کفش کاربرد دارد فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: «دستگاه دلتا» یک پرینتر سه بعدی DLP رومیزی است، سرعت بالا و کیفیت مناسب آن در کنار هزینه پایین و کاربری راحت این دستگاه باعث شده تا مناسب‌ترین دستگاه برای طراح‌ها و کارگاه‌های کوچک طلاسازی و همچنین لابراتوارهای دندان‌سازی باشد.

این فعال فناور ادامه داد: دلتا دارای قابلیت کنترل از راه دور (WIFI) را دارد همچنین دارای یک کامپیوتر صنعتی و Touch Screen است که می‌تواند به صورت آفلاین و به وسیله فلش مموری نیز اطلاعات جا به جا کند.

به گفته ترابی، بی‌نیازی از حجم زیاد رزین برای پرینت و کارکرد با حداقل رزین در تانک ۲۰۰  گرم و همچنین امکان تعویض بسیار آسان و سریع مواد باعث شده تا دستگاه‌های ۳DDreams به عنوان کارآمدترین‌ترین پرینترهای سه‌بعدی شناخته شوند.

وی درباره «دستگاه بتا» نیز گفت: دستگاه بتا یک دستگاه صنعتی تراز اول در میان پرینترهای سه‌بعدی DLP جهان است، این دستگاه با ابعاد صفحه ساخت بزرگ، حجم بالای تولید در کنار بالاترین سطح از کیفیت و دقت، تمامی نیازهای کارگاه‌های بزرگ صنعتی و طلاسازی را برآورده کرده است.

وی اظهارکرد: «بتا» توانسته با پردازش اپتومکانیکال و روش‌های پیشرفته پردازش تصویر به بالاترین درجه از دقت پرینت و کیفیت سطح دست یابد و همچنین با دارا بودن مکانیزم کمکی به منظور صرفه‌جویی در مصرف رزین، مصرف این ماده را به حداقل می­‌رساند.

ترابی افزود: بتا با دارا بودن دقت بی‌نظیر توانسته کیفیت سطحی را به بالاترین درجه برساند و باعث به حداقل رسیدن کسر طلا در مرحله پوست و پرداخت شود.

این فعال فناور بیان کرد: در این شرکت علاوه بر دو دستگاه ذکر شده دو دستگاه آلفا و لاندا نیز در این شرکت تولید می‌شود که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارد.

وی به اختلاف قیمت تمام شده این محصول و نمونه مشابه ساخت شده توسط کشور آلمان اشاره کرد و گفت: اختلاف قیمت محصول این شرکت با کیفیت دستگاه آلمانی برابری می‌کند و قیمت آن نیز حدود یک چهارم محصول اروپایی است.

منبع: ایرنا

کد خبر 406886

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.