روحانی: امام علی(ع) منبع غنی علمی برای مسلمانان و غیر مسلمانان است

رئیس جمهور در پیامی به کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امام علی(ع) گفت: اندیشه و سلوک علمی امام علی (ع) به ویژه در دوران تصدی در جامعه اسلامی حاوی نکات درس آموز بی شماری است که برای همه مسلمانان قابل استفاده است. این منبع غنی علمی حتی برای غیرمسلمان نیز قابل بهره برداری است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) به مناسبت چهاردهمین قرن شهادت ایشان در اصفهان برگزار و امروز پنجشنبه ۲۶ دی ماه به کار خود پایان داد. در پیامی که حجت الاسلام حسن روحانی، رییس جمهور  به این کنگره ارسال کرده آمده است:

"بسم الله الرحمن الرحیم

اندیشه و سلوک عملی امام علی (علیه السلام) به ویژه در دوره تصدی حکومت بر جامعه اسلامی حاوی نکات درس آمور فراوانی است که به عنوان یک منبع اجتهادی مستحکم برای همه مسلمانان قابل استفاده است.

این منبع غنی علمی برای حتی غیر مسلمانان نیز قابل بهره برداری می‌باشد، همه محققان عرصه‌های علمی و نیز دولتمردانی که در جست و جوی الگوی جامع حکومتی سالم و عدالت محور هستند می‌توانند از این منبع پرمحتوا توشه برگیرند و نیاز خود را تامین نمایند.

امروز برای ما که خود را شیعه و پیرو آن امام بزرگ می‌دانیم درس‌های حیات بخش و تعالیم انسان ساز و آموزه‌های جامعه ساز آن وصی بر حق رسول خدا باید سرلوحه تفکر و سرمشق عمل باشد.

اگرچه هرگز توان دستیابی به قله رفیع کمالات او را نداریم ولی به فرمایش خود آن وجود مقدس باید با پارسایی و مجاهدت و پاکدامنی و راستی این راه نورانی و خطیر را بپیماییم.

و چه به جاست همه جامعه اسلامی با هر تفکر بعد از گذشت این همه سال از شهادت مظلومانه‌اش به پیشگاه مقدس او و نیز پیشگاه مولا و مراد و محبوب او حضرت خاتم النبیین محمد المصطفی(ص) و در نهایت به پیشگاه خداوند خالق علی و منت گذارنده بر همه هستی به خلق او عذر تقصیر بیاوریم که در شناخت او کوتاهی کردیم و از فرصت درک راه و مشی او غافل ماندیم.

و ندانستیم که اگر علی(علیه السلام) و فاطمه(سلام الله علیها) و فرزندان مظلوم و بیان آنان از معرفت دینی را از فرهنگ اسلام جدا کنیم سرمایه چندانی برای جامعه اسلامی باقی نمی‌ماند.

بازخوانی فرهنگ و اندیشه علی(علیه السلام) باید در جامعه در افقی گسترده صورت بگیرد و  برگزاری این کنگره می‌تواند گامی موثر در جهت معرفی شخصیت آن انسان کامل باشد و جامعه اسلامی را با فرهنگ علوی آشنا کند.

از برگزار کنندگان این کنگره تشکر و برای همگان عزت و سربلندی را مسالت می‌کنم.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران"

کد خبر 406053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.