چشم انداز ناسا در سال ۲۰۲۰ میلادی

سازمان ناسا در آستانه ورود به سومین دهه از هزاره‌ سوم با انتشار ویدئویی، چشم‌اندازها، اهداف و مأموریت‌های خود را برای سال جدید میلادی به‌ تصویر کشید.

به گزارش ایمنا، ۲۰۱۹، سال شگفت‌انگیزی برای علاقه‌مندان به نجوم و فضا بود؛ از ملاقات با دورافتاده‌ترین جرم فضایی که بشر تاکنون از آن بازدید کرده است تا انتشار نخستین تصویر ثبت‌شده از سیاه‌چاله و برداشت نمونه‌های سیارکی به ‌دست فضاپیمای ژاپنی، سالی که گذشت مملو از اتفاقات و رویدادهای هیجان‌انگیز علمی بود. ناسا که همواره پیش‌گام مأموریت‌های فضایی بوده است، با انتشار ویدئویی جدید نوید سال هیجان‌انگیز دیگری داده است.

سازمان فضایی ناسا در سال جدید قصد دارد سرانجام برای نخستین‌بار اسپیس لانچ سیستم (SLS)، قدرتمندترین راکت ساخته‌شده‌ تاریخ را آزمایش کند. راکت غول‌پیکر ناسا که هسته‌ مرکزی نارنجی‌رنگ آن چندی پیش رونمایی شد، قرار است در دهه‌ ۲۰۲۰ همان نقشی را ایفا کند که راکت مشهور ساترن ۵ در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ برعهده داشت. آن‌طورکه در ویدئو جدید ناسا شاهد هستیم، این سازمان فضایی امسال قصد دارد پروژه‌های علمی قمری را توسعه دهد تا مسیر بازگشت انسان‌ها به ماه تا سال ۲۰۲۴ هموارتر شود؛ از جمله‌ این برنامه‌ها می‌توان به آماده‌سازی ماه‌نورد جدید و شروع ساخت ایستگاه مداری گیت‌وی (Gateway) اشاره کرد.

همچنین بوئینگ و اسپیس‌ایکس، سرانجام پس از صرف سال‌ها زمان برای ساخت و آزمایش وسایل نقلیه‌ فضایی تجاری‌، حمل‌ونقل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی را آغاز خواهند کرد. ایلان ماسک چند روز پیش با انتشار ویدئویی از شبیه‌سازی نخستین پرواز سرنشین‌دار فالکون ۹ و کرو دراگون در صفحه‌ توییتر خود، نوید تحقق زودهنگام این هدف را داد. هرچند انتظار می‌رود پرتاب نخستین فضانوردان آمریکایی در فوریه انجام شود، طبق اعلام ماسک، اتمام تمام بازبینی‌های ایمنی احتمالاً چند ماه بیشتر زمان خواهد برد.

در سال جدید ناسا با ارسال مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰، در مسیر تلاش‌ها برای کشف حیات فرازمینی، گام بلندی برخواهد داشت. کاوشگر روباتیک جدید ناسا که شباهت ظاهری بسیار زیادی به مریخ‌نورد کیوراسیتی دارد، ابزارهای مختلفی برای کشف نشانه‌های حیات باستانی در مریخ حمل خواهد کرد. همچنین، مارس ۲۰۲۰ برای نخستین‌بار در مأموریت‌های اکتشافی فضایی، حامل هلی‌کوپتری خودران خواهد بود که هدف آن جست‌وجوی مقاصد جالب‌توجه در مریخ و کمک به برنامه‌ریزی بهترین مسیر گشت‌وگذار برای مریخ‌نوردهای آینده است.

ناسا در ویدئو تازه‌ خود علاوه ‌بر مأموریت‌های فضایی، نمایی از هواپیمای تمام‌برقی جدید و نخستین هواپیمای مافوق‌صوت بی‌صدا را نیز به‌تصویر کشید. سال جدید میلادی، پنجاهمین سال مأموریت آپولو ۱۳ نیز خواهد بود که در آن، مسافران ماه به ‌دلیل نقص فنی در فضاپیمای خود ناگزیر شدند در میانه‌ راه به خانه بازگردند. علاوه‌ بر این، امسال تلسکوپ فضایی کارکشته‌ هابل نیز ۳۰ ساله می‌شود تا همچنان با قدرت به فعالیت خود ادامه دهد.

منبع: زومیت

کد خبر 403886

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.