تصویربرداری لیزری چشم پیشرفته می‌شود

دستگاه تصویربرداری مقطعی از شبکیه چشم (OTC) از جمله تجهیزات حوزه پزشکی است که در بسیاری از مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به دلیل فناوری بالا که در ساخت این دستگاه به کار رفته و همچنین پس از نوسانات ارزی اخیر و افزایش قیمت قابل توجه آن، بومی‌سازی آن در داخل کشور مورد توجه ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی قرار گرفت.

در حوزه لیزر و فوتونیک، تجهیزات و فناوری‌های گسترده ای وجود دارد که باید بومی‌سازی شود؛ بر این اساس، ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق حمایت از پروژه‌‎های علمی شاخص دانشگاهی سعی دارد تا روند بومی‌سازی این فناوری‌ها را تسهیل کرده و استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان را ترغیب کند تا با انگیزه بیشتری به این حوزه‌ها ورود کنند.

پروژه بومی‌سازی تکنولوژی ساخت دستگاه otc تصویر برداری مقطعی از شبکیه چشم، از جمله طرح‌هایی است که ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای توسعه فناوری‌های مرتبط به آن اعلام فراخوان کرد.

احمد امجدی، استاد دانشگاه شریف که سرپرستی گروه تحقیقاتی در زمینه فناوری مرتبط با این دستگاه را بر عهده دارد، در این ‌باره اظهار کرد: زمانی که فرد بیمار می‌شود، اطلاعات مربوط به بیماری در قسمت‌های مختلف بدن از جمله دندان‌ها، استخوان و شبکیه چشم ذخیره می‌شود.

 وی افزود: اطلاعات ذخیره شده در شبکیه چشم می‌تواند دسترسی دقیق‌تری را نسبت به تاریخچه بیماری شخص برای کادر درمانی فراهم کند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: هر چند زخامت شبکیه چشم اندک است، اما اطلاعات گسترده‌ای را در خود جا داده است؛ تصویر برداری مقطعی از شبکیه چشم، امکان دسترسی به این اطلاعات را فراهم کرده و می‌تواند  در زمینه درمان بیماران دیابتی، پارکینسون و آلزایمر بسیار سودمند باشد.

عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه شریف با اشاره به اهمیت کار در فناوری‌های نوظهور گفت: این فناوری با همت تیمی در دانشگاه شریف در حال تکامل است و با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در لبه تکنولوژی قرار دارد.

کد خبر 403763

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.