هر شناور یا پرنده‌ای که وارد محدوده رزمایش ایران، روسیه و چین‌ شود می‌زنیم

رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: برگزاری رزمایش مرکب دریایی ایران، روسیه و چین حاکی از اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری امروز -شنبه ۷ دی ماه-  در نشست خبری تحلیلی رزمایش مرکب‌ دریایی ایران، روسیه و چین با بیان اینکه شمال اقیانوس‌هند یکی از مناطق استراتژیک جهان است، گفت: این منطقه بین ۳ تنگه مهم و راهبردی جهان یعنی‌ تنگه هرمز، تنگه مالاکا و تنگه باب‌المندب واقع شده است.

سیاری انتقال انرژی را از دیگر موضوعاتی عنوان کرد که تنگه هرمز و شمال اقیانوس هند را با اهمیت کرده است و گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی و جنوب شرق آسیا نیازمند نفت خلیج فارس هستند و به همین دلیل امنیت این منطقه برای آنها بسیار مهم است چرا که اگر امنیت وجود نداشته باشد و آسیبی به خطوط انتقال وارد شود، این کشورها در داخل با مشکل رو به رو خواهند شد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش با بیان اینکه ایران دارای هزار کیلومتر مرز دریایی بوده و بر شمال اقیانوس هند مُشرف هستیم، گفت: عبور و مرور کشتی های تجاری و نفت کش جمهوری اسلامی ایران از این منطقه انجام می شود و تمام صادرات کشور پس از تنگه هرمز باید از این مثلث طلایی عبور کند.

وی با تاکید بر اینکه آب‌های سرزمینی و منطقه نظارت کشور در شمال اقیانوس هند و سواحل مکران مشخص است، گفت: استقرار مناسب نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر سواحل مکران که مُشرف بر شمال اقیانوس هند است، کاملا مشخص بوده و ما برای امنیت تجارت جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای جهان اقدامات بسیار ارزشمندی را صورت داده‌ایم.

امیر دریادار سیاری گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز میزبان دو کشور قدرتمند از نظر نظامی به ویژه در بحث دریایی است. ما در سال‌های قبل از انقلاب یک نیروی دریایی در آب‌های داخلی بودیم که البته در ۸ سال دفاع مقدس، اقتدار جمهوری اسلامی ایران را در خلیج فارس به معرض نمایش گذاشت اما قرار نبود که به همان توانمندی اکتفا کنیم.  ما در طول ۴۰ سال گذشته رشد بسیار عظیمی‌ در زمینه راهبردی کردن نیروی دریایی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: از سال ۸۸ که مقام معظم رهبری دستور دادند نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است و باید در آب‌های آزاد حضور داشته باشد، یک حرکت و جهشی ایجاد کرد که نیروی دریایی ارتش در آب‌های آزاد جهان حضور یافته و امنیت منطقه را برقرار کند. از همان سال ها بحث دزدی دریایی و ناامنی به وجود آمده و سازمان آیمو از ما خواست در منطقه حضور داشته باشیم و ما هم با انواع و اقسام ناو، بالگرد، پهپاد و غیره حضور پیدا کردیم.

رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه ما علاوه بر جمهوری اسلامی ایران برای سایر کشورها هم امنیت آفریدیم، گفت: تا امروز نزدیک‌ به ۵ هزار کشتی تجاری‌ و نفتکش را اسکورت کرده‌ایم و در ۳۰ مورد به کشتی های سایر کشورهای جهان کمک کردیم و آنها را نجات دادیم.

سیاری ادامه داد: یکی از صحبت‌هایی که تا امروز از سوی‌ فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند، زیاد به ما گفته شده این بوده که «تاکتیک شما در مقابله با دزدان دریایی چگونه بوده است که تا این اندازه موفق عمل کرده‌اید؟»

وی افزود: ما توانسته‌ایم قدرت دریایی خود را به دنیا نشان بدهیم و به همین دلیل است که کشورهای قدرتمندی مثل چین و روسیه به آب‌های منطقه ما می‌آیند و تحت فرماندهی جمهوری اسلامی ایران یک رزمایش نظامی برگزار می‌کنند.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش ادامه داد: نشان دادن اقتدار ایران در شمال اقیانوس هند و تامین امنیت این منطقه، نجات کشتی‌های آسیب‌دیده، امداد و نجات، تبادل تجربیات، نزدیک کردن تفکرات در مباحث تاکتیکی عملیات‌ها، تقویت مناسبات بین‌المللی با چین و روسیه، افزایش امنیت تجارت بین‌الملل و همچنین تضمین آزادی کشتیرانی، از جمله اهداف رزمایش مرکب نظامی ایران، روسیه و چین است.

سیاری با بیان اینکه قطعا رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند، آخرین رزمایش مرکب این سه کشور نخواهد بود، گفت: ما در این رزمایش قطعا به روشی دست پیدا خواهیم کرد که برای رزمایش‌های آینده بتوانیم روی آنها حساب کنیم.

وی افزود: خیلی‌ها تلاش می‌کنند در منطقه حوادثی به‌ وجود بیاورند و به بهانه مقابله با این حوادث، حضور خودشان در منطقه را توجیه کنند. امنیت منطقه را فقط ما می‌توانیم تامین کنیم و نیازی به حضور بیگانگان برای تامین امنیت منطقه وجود ندارد.

امیر سیاری گفت: قطعا خیلی از کشورها امروز می‌خواهند بدانند رزمایش ایران، روسیه و چین چگونه برگزار می‌شود. ما در سال‌های قبل نشان دادیم که در این زمینه با کسی تعارف و شوخی نداریم. قطعا ما هر اقدامی که انجام می دهیم آشکار و رسانه ای است.

رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش یادآور شد: در رزمایش ولایت، ناوشکن استکبار برای ماجراجویی به محل رزمایش ما نزدیک شده بود که با جنگنده ها و غیره به آنها اخطار دادیم که منطقه رزمایش ما را ترک کند.

وی تاکید کرد: این یک هشدار جدی است. اطمینان داشته باشید هر شناور یا هر پرنده‌ای که وارد محدوده رزمایش مرکب ایران، روسیه و چین‌ شود را می‌زنیم. کسی حق‌ ورود به رزمایش ما را ندارد.

امیر دریادار سیاری با بیان اینکه استکبار به دنبال حضور نامشروع در منطقه است، گفت: ما نیازی به حضور آنها نداریم. اینها هر جا حضور یافتند ناامنی بوده است. آنها مگر پدرخوانده منطقه هستند؟

رئیس ستاد ارتش با بیان اینکه این اقدام اخیر ائتلاف نیست بلکه یک اقدام مرکب است، خاطرنشان کرد: می‌خواهند منطقه را ناامن جلوه دهند تا بهانه‌ای برای حضور خود بیابند، اما به طور یقین به هیچکدام از اهداف خود دست نخواهند یافت.

کد خبر 403190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.