کشف سازه آبی جدید در محوطه میراث جهانی پاسارگاد

عضو هیئت‌علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: در پنجمین سال از فعالیت‌های هیئت باستان‌شناسی مشترک ایران‌ و فرانسه در محوطه میراث جهانی پاسارگاد و دشت مرغاب یک سازه آبی جدید در محوطه میراث جهانی پاسارگاد کشف شد.

به‌گزارش ایمنا به‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، کورش محمدخانی عضو هیئت‌علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران و سرپرست هیئت باستان‌شناسی مشترک ایران- فرانسه، با اعلام این خبر گفت: در این فصل از فعالیت‌های باستان‌شناسی و علوم باستانی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد، به ادامه بررسی‌های آرکئوژئوفیزیک به روش مغناطیس سنجی در محوطه پاسارگاد و اطراف آن، پرداخته و قسمت‌های دیگری از نقشه مغناطیسی محوطه تکمیل شد.

این باستان‌شناس تصریح کرد: این بخش‌ها شامل قسمت‌هایی در بین کاخ اختصاصی و کاخ بارعام، در پشت تل تخت در محوطه حصار خشتی، بر روی سازه تل تخت، در پشت آرامگاه کورش بر روی تل خشتی و در بین کاروانسرا و آرامگاه کورش بزرگ است.

او در ادامه با جالب خواندن نتایج حاصل از این بررسی‌ها افزود: همچنین به‌منظور مشخص کردن آنومالی‌های خطی آشکارشده در باغ شاهی و ساختارهای هیدرولیکی موجود بر روی نقشه مغناطیسی که در سال‌های گذشته در این بخش تهیه شده بود، گمانه‌هایی در ۶ نقطه در باغ شاهی بر روی این آنومالی‌ها، ایجاد شد که در درک بهتر این آنومالی‌های خطی تأثیر شایان توجهی داشت.

محمدخانی تصریح کرد: بر اساس نقشه‌های مغناطیسی تهیه شده در قسمت باغ شاهی، در بخش جنوب شرقی باغ، استخر آب ذوزنقه‌ای شکلی مشاهده شد که در ابتدای آن آنومالی مغناطیسی بزرگ منفصلی شامل هشت ورودی احتمالی آب قابل تشخیص بود.

او با بیان این نکته که برای پی بردن به نوع این ساختار، گمانه‌ای در ابتدای این سازه ایجاد و قسمتی از ساختار سنگی آن مشخص شد خاطرنشان کرد که ادامه کاوش‌ها در فصل‌های آینده، ساختار کامل این ورودی‌ها را مشخص خواهد کرد.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی نکته قابل توجه در این قسمت را کشف آجرهای هلالی شکل قالبی دانست که بر روی یکی از این دهانه‌های ورودی، وجود دارد و گفت: بر روی نقشه مغناطیسی، هشت ورودی آب قابل تشخیص است که در این گمانه‌زنی‌ها دو ورودی آب به فاصله حدود ۶ متری از یکدیگر نمایان شده است.

او اظهار کرد: در ادامه فعالیت‌های گیاه باستان‌شناسی و دیرین‌اقلیم‌شناسی در محوطه پاسارگاد، از گمانه‌های یادشده، نمونه‌برداری و برای تاریخ‌گذاری مطلق رسوبات نیز از آن‌ها نمونه‌برداری OSL صورت گرفت.

کد خبر 403110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.