۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷
رشد چشمگیر دیابت در کشور

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس مطالعات و پایش‌های کوهورت، بیماری دیابت در کشور رشد چشمگیر داشته و در بعضی استان‌ها حدود نیمی از افراد در معرض ابتلا به این بیماری قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایمنا، رضا ملک زاده در بازدید از مرکز پایش سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: هدف اصلی مطالعات کوهورت برنامه‌ریزی در راستای ارتقای سلامتی و پیشگیری از بیماری‌هاست.

وی ادامه داد: در سه دهه گذشته پیشرفت‌های بسیار خوبی در سطح سلامت، سواد و کاهش نابرابری‌ها در کشور صورت گرفته است، اما با وجود این اقدامات باید در زمینه پیشگیری از بیماری‌ها بیشتر تلاش کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در سال ۱۳۷۰ پنج میلیون نفر از بانوان و شش میلیون نفر از مردان ایرانی مبتلا به دیابت بودند که اکنون ۱۲ درصد جمعیت ایران مبتلا به دیابت هستند و روند ابتلا به این بیماری به طور چشمگیر در حال افزایش است.

ملک‌زاده افزود: تغییر شرایط اقتصادی، کاهش تحرک و فعالیت بدنی، سبک تغذیه، کاهش وزن در دوران کودکی و چاقی از جمله عوامل زمینه ساز ابتلا به دیابت است.

وی ادامه داد: چاقی زمینه ابتلا به دیابت را تا دو برابر افزایش می‌دهد که باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس مطالعه کوهورت، در استان فارس به طور تقریبی ۳۲ درصد از افراد بررسی شده در نمونه آماری ۱۰ هزار نفری دارای قند خون بالای ۱۰۰ و در مرحله پره دیابت بوده و ۱۲ درصد مبتلا به دیابت بودند.

ملک‌زاده افزود: این بدان معناست که تا ۱۵ سال آینده یک سوم  این جمعیت به دیابت مبتلا می‌شوند و اگر بخواهیم در مقیاس ملی به آن توجه کنیم در آینده یک چهارم تمام ایرانی‌ها به این بیماری مبتلا خواهند بود.

وی با بیان اینکه با ادامه این روند تا چند سال آینده نظام سلامت تحت تاثیر بیماری دیابت قرار خواهد گرفت اظهار کرد: در حال حاضر ۲۱ درصد یزدی‌ها، ۲۰ درصد رفسنجانی‌ها، ۱۹ درصد اهوازی‌ها و ۱۶ درصد مازندرانی‌ها مبتلا به دیابت هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بر اساس مطالعات کوهورت ۴۶ درصد از جمعیت استان مازندران در مرحله پره دیابت قرار دارند و در بعضی استان‌های دیگر نیز شرایط بدین گونه است، گفت: به طور قطع در آینده شاهد مشکلات بهداشتی ناشی از بیماری دیابت برای نظام سلامت خواهیم بود و این در حالی است که این بیماری با  رعایت اعتدال در مصرف مواد غذایی، کاهش وزن و تحرک بدنی، قابل پیشگیری است.

ملک‌زاده با تاکید بر اینکه سازمان بهداشت جهانی بر جلوگیری از افزوده شدن به جمعیت مبتلا به دیابت تاکید دارد افزود: در حال حاضر برای پیشگیری از بیماری دیابت گایدلاین‌هایی در کشورهای اروپایی و آمریکایی طراحی شده و تمام مراکز آموزشی و اداری موظف به رعایت آن شده‌اند.

وی کاهش مصرف شیرینی را از مهمترین راهکارها در پیشگیری از بیماری دیابت عنوان کرد و ادامه داد: مصرف شکر در کشور بیش از میانگین و استانداردهای جهانی است و باید از روش‌های جایگزین برای کنترل این امر استفاده کرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 402952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.