نظری درباره طرح نمایندگان برای کاهش قیمت بنزین نداریم

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره درخواست نمایندگان مبنی بر کاهش قیمت بنزین در بودجه ۹۹ توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از خانه ملت، محمدباقر نوبخت امروز _دوشنبه دوم دی ماه_ پس از حضور در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: لایحه بودجه سال ۹۹ در موعد قانونی به مجلس تقدیم شد و بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس کمیسیون‌های تخصصی پیشنهادهای خود را درباره این لایحه به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه کلیات لایحه بودجه سال ۹۹ در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات تصویب شد، افزود: در نشست امروز کمیسیون اقتصادی نیز لایحه مذکور از چهار محور پیش‌بینی منابع، برآورد هزینه‌ها، سیاست‌ها و اهداف مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع برای سال ۹۹ از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای، واگذاری دارایی‌های مالی و درآمدها پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: منابع سال آینده وابستگی چندانی به فروش نفت ندارد و حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان منابع به فروش نفت وابسته است در حالی که این رقم در سال جاری ۱۵۳ هزار میلیارد تومان بود.

وابستگی منابع عمومی بودجه به نفت در سال آینده کمتر از ۱۰ درصد است

نوبخت با بیان اینکه وابستگی منابع عمومی بودجه به نفت کمتر از ۱۰ درصد است که ۱۰۰ درصد آن برای پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود، تصریح کرد: تمام اعتبارات حاصل از فروش نفت و ۴.۴ میلیارد دلار که از صادرات گاز به دست می‌آید، برای اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده خواهد شد؛ همچنین ۳۰ هزار میلیارد تومان از سایر منابع برای اجرای طرح‌های عمرانی پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: سال آینده حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان از اوراقی که در سال پیش منتشر شده است، بازخرید می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: مصارف سال آینده در سه حوزه هزینه‌های جاری، عمرانی و تملک دارایی توزیع می‌شود که هزینه‌های جاری برای جبران کاهش قدرت خرید استفاده شود، بدین معنا که اعتبارات این بخش برای ارتقا و بهبود سفره‌های مردم استفاده شود، به همین دلیل برخلاف اینکه بودجه سال ۹۹ تنها هشت درصد رشد داشت، اما برای کارکنان افزایش ۱۵ درصدی حقوق در نظر گرفته شده است.

پیش‌بینی سه هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی فرهنگیان در لایحه بودجه ۹۹

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: شش هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ در نظر گرفته شده است، همچنین سه هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی فرهنگیان و ترمیم حقوق آنان در لایحه بودجه سال آتی پیش‌بینی شده است.

نوبخت با بیان اینکه ۳۱ هزار میلیارد تومان تحت عنوان طرح حمایت معیشتی در سال آینده به مردم پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: ۴۳ هزار میلیارد تومان در قالب یارانه نقدی در سال آینده به مردم پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به تخصیص اعتبارات برای ایجاد زیرساخت در سال آینده گفت: پیش بینی شده است ۱۲۲۴ کیلومتر راه آهن ساخته شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به پیش‌بینی ایجاد یک میلیون فرصت شغلی برای سال آینده، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها سال آینده کشور از رکود خارج می‌شود و صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی این ادعا را تایید کردند.

نوبخت درخصوص درخواست نمایندگان مبنی بر کاهش قیمت بنزین در بودجه ۹۹، اظهار کرد: از آنجایی که این موضوعی تاکنون رسما به دولت اعلام نشده است، در حال حاضر درباره آن نظری نداشته و باید اجزای آن به دقت بررسی شود. مصرف روزانه بنزین به ۹۸ میلیون لیتر در روز رسیده بود که با اصلاح قیمت آن ۲۰ میلیون لیتر کاهش یافت.

وی اضافه کرد: در صورتی که طرح نمایندگان درباره کاهش قیمت بنزین، بتواند مصرف بنزین را کاهش دهد و مردم از آن راضی باشند، دولت مخالفتی با آن ندارد، زیرا منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین در اختیار مردم قرار می‌گیرد، اما در حال حاضر هیچ نظری درباره آن نداریم، زیرا تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره واقعی بودن اعداد و ارقام موجود در لایحه بودجه سال ۹۹ اظهار کرد: در صورتی که مجلس بتواند هزینه‌های بودجه را کاهش دهد، سازمان برنامه و بودجه از آن استقبال می‌کند.

کد خبر 402575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.