کود بیولوژیک ایرانی مزارع کاکائوی آفریقا را نجات داد

محصولات دانش بنیان ایرانی موفق شده اند، که در بسیاری از کشورها به تدریج، کیفیت خود را به اثبات برسانند، یک کود بیولوژیک ایرانی موفق شد تا محصولات درخت کاکائو را از یک بیماری مهلک نجات دهد.

کود بیولوژیک نیترو کارا ساخت ایران به عنوان راه درمان بیماری مهلک مزارع کاکائو در ساحل عاج با نام شولن شوت، مورد توجه کشاورزان این کشور قرار گرفت.

 ویروس شولن شوت از دو سال قبل در مزارع ساحل عاج و غنا فراگیر شده است و بنا بر اعلام دولت‌های این کشورها و سازمان‌های جهانی دخیل در بازار کاکائو، این بیماری یک معضل سخت برای درختان محسوب می‌شود و به همین دلیل، درختان مبتلا به بیماری قطع می‌شوند تا درختان جدیدی کاشته شود.

 ساحل عاج و غنا مجموعا بخش عمده ای از کاکائوی دنیا را تولید می‌کنند و قطع گسترده درختان در این دو کشور می‌تواند بازار جهانی کاکائو را متاثر کند.

در حین حال برخی کاکائو کاران در ساحل عاج که از چند سال قبل از یک کود بیولوژیک ایرانی با نام نیترو کارا استفاده می‌کنند، می‌گویند: مزرعه آن‌ها همچنان بارآور و تولید کننده است.

این ویروس، مسری است که تنه و شاخه‌های درخت کاکائو را سفید می‌کند و طی سه تا ۵ سال باعث مرگ کامل درخت می‌شود، تقریباً نیمی از مزارع ساحل عاج که تامین کننده بخش قابل توجهی از کاکائو دنیا است به این بیماری مبتلا شده‌اند، به دلیل فراگیر بودن این بیماری راه حل قطع درختان پیشنهاد شده است.

سیامک علیزاده  مدیر شرکت صنایع زیست فناوری کارا_ کیبکو می‌گوید که در سال ۱۳۹۲ موفق شد تا برای بیش از ۶۰ هزار بسته از این کود از کشور ساحل عاج سفارش بگیرد.

شرکت‌های دانش بنیان بسیاری هستند که در شرایط تحریمی با تکیه بر دانش ایرانی و قیمت‌های جذاب رقابتی توانسته اند، افق‌های صادراتی جدیدی را به روی محصولات فناورانه ایرانی بگشایند.

منبع : مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

کد خبر 402240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.