اختصاص تنها ۲ درصد از مانده تسهیلات بانکی به صادرات

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: متاسفانه تنها ۲ درصد مانده تسهیلات بانک ها به صادرات اختصاص می یابد و همه باید برای بسیج کردن امکانات برای توسعه صادرات غیر نفتی هماهنگی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، افروز بهرامی، شامگاه امشب_۲۸ آذرماه_ در همایش تقدیر از واحد های صادر کننده نمونه و ممتاز استان اصفهان که در محل سالن همایش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: توسعه و حمایت از صادرات غیر نفتی موجب رونق تولید و اشتغال در کشور می شود و در اسناد بالادستی اقتصادی کشور نیز بر ضرورت توسعه و افزایش میزان صادرات غیر نفتی تاکید شده است.

وی افزود: چالش های زیادی در مسیر صادرات و فعالان اقتصادی کشور همچون محدودیت های بانکی و ارزی وجود دارد و متاسفانه تنها دو درصد مانده تسهیلات بانک ها به صادرات اختصاص می یابد و همه باید برای بسیج کردن امکانات برای توسعه صادرات غیر نفتی هماهنگی داشته باشیم.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خاطر نشان کرد: صنعتگران ما برای ورود به بازارهای بین المللی و رقابت با رقبای قدرتمند مشکلات زیادی دارند و سهم بسیار ناچیزی از صادرات غیر نفتی در دنیا داریم و با توجه به ظرفیت های ملی ایران این میزان به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید به این حوزه بیشتر توجه شود.

بهرامی اضافه کرد: هرچه ساختار اقتصادی کشور هایی که مقصد صادرات ما هستند منسجم تر باشد، تحریم بر آنها تاثیرات بیشتری خواهد داشت و از این رو شاهد افزایش صادرات سنتی به افغانستان و عراق و کاهش صادرات به کشورهایی همچون کره جنوبی پس از اعمال تحریم های ظالمانه ایالات متحده بوده ایم.

وی ادامه داد: باید از ظرفیت اقتصادی ۱۶ استان مرزی کشورمان به صورت ویژه در صادرات استفاده کنیم، البته دولت در برخی از موارد مدیریت ریسک صادرات را به صورت جدی دنبال کرده و بر اساس پژوهش های اقتصادی رتبه ریسک ورود به بازار کشور های همسایه ایران بسیار بالا است و در این شرایط است که حمایت و خدمات صندوق ضمانت صادرات بیش از پیش معنا پیدا می کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران تصریح کرد: ریسک های سیاسی و تجاری اگر در روند کاری صادرکنندگان صورت بگیرد موجب تضعیف قدرت اقتصادی آنها خواهد شد و بر این اساس باید از ریسک های سیاسی و تجاری موجود در روند کاری صادرکنندگان بکاهیم.

بهرامی افزود: صندوق ضمانت صادرات با تکیه بر بانک های اطلاعاتی خود، اطلاعات اعتبار سنجی صادرات را در اختیار صادرکنندگان قرار می دهد تا ریسک فعالیت صادرکنندگان به کمترین حد ممکن برسد یا حتی فعالان صنعتی بتوانند محصولات خود را به صورت اعتباری به فروش برسانند. بیمه نامه های ما در شرایط تحریم تنها راه حل جایگزین LC در نظام تجارت جهانی است.

کد خبر 401967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.