تا زمانی که پول نفت در اینستکس جابجا نشود اتفاقی نیفتاده است

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفت: شرط مذاکره با آمریکا این است که تمامی تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران برداشته شود.

به گزارش ایمنا، بیژن نامدار زنگنه با اشاره به پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس، اظهار کرد: تازمانی که پول نفت در اینستکس جابه جا نشود اتفاقی نیفتاده است. 

وی افزود:‌ اگر پول نفت جابجا شود می‌توان گفت سازوکاری ایجاد شده است. بدون ورود پول نفت به این سیستم اتفاقی نیفتاده است. 

از کاهش بیشتر قیمت نفت حمایت می کنیم

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به موضع ایران در قبال کاهش تولید نفت که قرار است در اجلاس پیش رو مورد بررسی قرار گیرد، گفت:‌ اگر توافق کاهش تولید نفت تمدید شود این یک دستاورد برای اوپک است اگر هم بیشتر کاهش یابد من حمایت می‌کنم و دستاورد بزرگتری است.

زنگنه درخواست روسیه برای حذف میعانات گازی از سهم این کشور در چارچوب توافق کاهش تولید نفت را هم «منطقی» دانست و گفت:‌ بحث ما در اوپک درباره میعانات نیست و بحث نفت خام مطرح است. عادلانه نیست چیزی را که ما در محاسبات و معادلات اوپک نداریم از روسیه بخواهیم آن را رعایت کنند.

وی افزود: هرچند روسیه عضو اوپک نیست، اما باید به گونه‌ای با این کشور رفتار کرد که با اعضای اوپک رفتار می‌شود.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: هیچ‌وقت میعانات در محاسبات اوپک نبوده و نخواهد بود. مساله اوپک نفت خام است.

زنگنه با اشاره به تسهیلات وزارت نفت برای شرکت های اروپایی مایل به تجارت نفتی با ایران در شرایط تحریم‌های آمریکا، اظهار کرد: ما کاری انجام نمی‌دهیم. اگر آنها ترس دارند خودشان راهش را بلد هستند، اما ما کاری برای آنها نمی‌توانیم انجام دهیم. مگر اینکه بروند مجوز آمریکا را بگیرند یا کارهایی که بقیه کشورها انجام می‌دهند صورت دهند.

وی با اشاره به پیش‌بینی از اجلاس اوپک گفت: چیزی را نمی‌توان پیش‌بینی کرد، اما دلیلی را هم نمی‌بینم که جلسه پیچیده باشد. 

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بازار نفت در سال آینده میلادی، اظهار کرد: قیمت تابع تولید و عرضه و تقاضا است. پیش‌بینی می‌شود در سه ماهه اول و دوم سال آینده عرضه نسبت به تقاضا افزایش پیدا کند که در این صورت به قیمت نفت فشار وارد می‌شود. 

نگران استیضاح نیستم، فشارهای سیاسی عادی است

وی با اشاره به استیضاحش از سوی مجلس گفت: نگران نیست و فشارهای سیاسی امری عادی است.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد:‌ استیضاح حق مجلس است و هر زمان که بخواهد می‌تواند استیضاح کند و وزیر موظف است که پاسخ دهد. این یک فرآیند عادی است.

وزارت نفت فقط مجری تغییر قیمت بنزین بود، نه تصمیم گیر

زنگنه با اشاره به تصمیم اخیر دولت برای اصلاح قیمت بنزین، خاطرنشان کرد: این تصمیمی بود که گرفته و به ما ابلاغ شد ما اجرا کردیم. تصمیم را ما نگرفتیم. 

وی تصریح کرد: این تصمیم در مرجع قانونی اتخاذ شد و ما هم به خوبی اجرا کردیم. 

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در عین حال تاکید کرد که این تصمیم تاکنون دستاوردهای خوبی را به‌همراه داشته و روزانه ۲۰ میلیون لیتر (البته نمی‌توان قطعی گفت) از مصرف بنزین را کاهش داده است و به همین خاطر تقاضای عظیمی دربازار برای سی‌ان‌جی ایجاد شده است.

زنگنه افزود: شورای اقتصاد تصویب کرده است که برای سی‌ان‌جی سوز کردن بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار وانت بار، ون تاکسی، ون شخصی شش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت بلاعوض تخصیص داده شود.

وی گفت: اگر این اتفاق بیفتد نزدیک حداقل نزدیک ۱۰ میلیون لیتر مصرف بنزین کاهش میابد و به جای مصرف بنزین سه هزار تومانی سی‌ان‌جی ۶۰۰ تومانی مصرف می‌شود.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: ظرفیت جایگاه‌های سوخت ایران برای عرضه سی‌ان‌جی مناسب است و اگر لازم باشد باز هم جایگاه‌های جدید ایجاد می‌کنیم. 

زنگنه عنوان کرد: اگر قیمت بنزین اصلاح ‌نمی‌شد باید از سال ۱۴۰۰ واردات بنزین انجام می‌شد، اما با این تصمیم دست کم چند سال واردات بنزین ایران به تاخیر می‌افتد.

میزان کنونی کاهش تولید نفت اوپک، لازم اما ناکافی

وی گفت: به نظرم طبیعی است اعضای اوپک در این شرایط بر مراعات بیشتر تاکید می‌کنند به خصوص آنهایی که فاصله آنها با پایبندی‌شان زیاد است. اگر همین میزان پایبندی رعایت شود، خوب است.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران درباره اینکه آیا همین میزان کاهش تولید کافی است، تصریح کرد: کافی نیست، اما لازم است. بقیه آن بستگی به تفاهم با غیراوپک دارد، اما من به عنوان ایران از هر تصمیمی  مبنی بر کاهش تولید که بر سر آن اجماع وجود داشته باشد، حمایت می کنم و هیچ مشکلی با آن ندارم.

زنگنه به نامه دیروز خود به مانوئل کودو، رئیس دوره‌ای اوپک اشاره کرد و گفت: بنده دیروز در این نامه‌ای از ایشان خواستم که این موضوع را که ایران هم اکنون به دلیل شرایط خاص و کاهش غیرداوطلبانه تحت فشارهای غیرقانونی آمریکا است را به اعضا منعکس کند؛ البته ایران تنها نیست و کشورهای دیگر هم هستند که از سهمیه تاریخ خود و آخرین سهمیه مصوب اوپک خیلی کمتر تولید می کنند به همین دلیل یک عده کشورهای دیگر از این فرصت استفاده و تولید بیشتری می‌کنند.

تحریم ها برداشته شود، هیچ محدودیتی را برای تولید نفت ایران نخواهیم پذیرفت

وی با اشاره به اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود، من هیچ محدودیتی را برای تولید ایران نخواهم پذیرفت و در بالاترین حد ظرفیت ایران تولید خواهم کرد، ادامه داد: در آینده کسانی که هم اکنون بیشتر تولید کرده‌اند باید کاهش بیشتری دهند؛ این موضوعی است که حق ملت و مردم ماست و من اینجا بر آن اصرار دارم.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه کشورهای دیگری هم مانند لیبی و ونزوئلا نیز تحت شرایط تحریم هستند که نمایندگان آنها اینجا هستند و حتما در مورد این موضوع موضع‌گیری خواهند کردند، اظهار کرد: من از جانب مردم ایران می‌گویم که من یک بشکه کاهش غیرمنطقی را نمی‌پذیرم و کسانی که از این فرصت خارج شدن نفت ایران از بازار استفاده می‌کنند و بیشتر تولید دارند باید در مقابل تولید بیشتر کنونی در آینده کاهش بیشتر هم انجام دهند و نباید توقع داشته باشند که ایران بعد از برداشته شدن تحریم بلافاصله اگر کاهشی نیاز بود به این سیستم بپیوندد.

زنگنه تاکید کرد:‌ به هر حال این حق ماست که هم اکنون به دلیل غیرقانونی و خارج از اراده از ما می‌گیرند و ما در آینده انتظار داریم که این موضوع حتما منظور شود و ما حتما به این ترتیب عمل خواهیم کرد.

کوچک شدن سهم اوپک در بازار جهانی

وی درباره کوچک شدن سهم اوپک از بازار جهانی عنوان کرد: ‌این یک واقعیتی است که بیش از ۴۵ سال است در اوپک اتفاق می‌افتد. اوپک مرتب سهمش را به بهای رسیدن به قیمت هدف از دست می‌دهد. 

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران از ادامه این رویه ابراز نگرانی کرد و گفت: من این مساله را یک تناقض ساختاری در کشورهای تولید کننده نفت اوپک می دانم آنها از یک طرف سهم خود را از دست می‌دهند و از طرف دیگر قیمت مناسب می‌خواهند. 

زنگنه افزود:‌ سیاستمداران از یک سوی کوتاه مدت به موضوع نگاه می‌کنند و قیمت بالا می‌خواهند، از سوی دیگر کارشناسان بازار انرژی می گویند بهتر است سهم خود را حفظ کنیم. ولی در ۵۰ سال گذشته همواره سیاستمداران برده‌اند. یعنی اوپک سهم خود را مرتب کاهش داده به بهای اینکه قیمت را به اهداف مورد نظرش برساند. 

وی گفت: اگر قیمت نفت پایین بود اکنون نفت شل آمریکا هم نبود. وزیر نفت، قیمت بالای این کالای استراتژیک را مسبب اصلی مازاد عرضه نفت غیر اوپک در بازار و ظهور نفت شل آمریکا دانست.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که آیا تمدید توافق کاهش نفت را در نشست امروز اوپک ترجیح می‌دهد گفت: من چنین چیزی نگفتم. نباید اینگونه تلقی شود که اگر این توافق تمدید شد ما شکست خوردیم. این یک دستاورد است و اگر تولید نفت کاهش بیشتری پیدا کند آن هم یک دستاورد است. 

بر اساس این گزارش، بیژن نامدار زنگنه برای شرکت یکصد و هفتاد و هفتمین اجلاس کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) به وین سفر کرده است.

منبع: ایرنا

کد خبر 399703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.