رژیم صهیونیستی مانع اصلی تحقق جهانشمولی کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیائی

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه در نشست کنفرانس سالانه اعضای کنوانسیون منع سلاح های شیمیائی، ضمن تاکید بر جهانشمولی این کنوانسیون و اهمیت آن، امتناع لجوجانه رژیم صهیونیستی در الحاق به کنوانسیون مذکور را مانع اصلی تحقق جهانشمولی آن عنوان کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، غلامحسین دهقانی روز دوشنبه -۴ آذرماه- در بیست و چهارمین نشست کنفرانس سالانه اعضاء کنوانسیون منع سلاح های شیمیائی، در سخنرانی خود ضمن یادآوری سی و دومین سالگرد حملات شیمیائی رژیم صدام برعلیه غیر نظامیان کشورمان در سردشت و بیست و دومین سالگرد لازم الاجرا شدن کنوانسیون بین المللی سلاح های شیمیائی، کمک های بین المللی به قربانیان حملات شیمیائی را ناچیز دانست و در این زمینه تحریم های یک جانبه آمریکا را غیر انسانی و شرم آور خواند. تحریم هایی که در مسیر تهیه دارو و دیگر نیازهای ضروری پزشکی قربانیان سلاح های شیمیائی ایجاد مشکل کرده است. وی از جامعه بین المللی درخواست کرد تا با این تحریم ها که تروریسم اقتصادی بشمار آمده و نقض آشکار کنوانسیون بین المللی منع سلاح های شیمیائی است، مقابله نمایند.

وی همچنین خواهان تلاش های هرچه بیشتر کشورهای عضو سازمان برای کمک به مصدومین شیمیائی از محل صندوق کمک های داوطلبانه به قربانیان شیمیائی شد. وی بر ضرورت مقابله اعضا با اقدامات آمریکا در جلوگیری از انتقال مواد و تجهیزات شیمیائی از جمله مواد اولیه دارویی به کشورهای عضو به عنوان جنایت علیه بشریت تاکید نمود.

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه ضمن یاد آوری این امر که وضعیت آمریکا به عنوان تنها کشور دارنده سلاح های شیمیائی در جهان، تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی بشمار می رود، خواهان انهدام هرچه سریع تر این سلاح ها و نظارت هرچه بیشتر سازمان منع سلاح های شیمیائی بر روند امحاء سلاح های شیمیائی آمریکا قبل از ضرب العجل تعیین شده گردید.

دهقانی همچنین ضمن تاکید بر جهانشمولی کنوانسیون منع سلاح های شیمیائی و اهمیت این امر، امتناع لجوجانه رژیم صهیونیستی در الحاق به کنوانسیون مذکور را مانع اصلی تحقق جهانشمولی کنوانسیون مذکور عنوان نمود و ضمن یادآوری این موضوع که رژیم صهیونیستی دارای ذخایر فراوان سلاح های کشتار جمعی می‌باشد، خواهان انجام تمامی اقدامات لازم از سوی کشورهای عضو برای وادار نمودن این رژیم جهت پیوستن به کنوانسیون منع سلاح های شیمیائی شد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت جایگاه کنوانسیون منع سلاح های شیمیائی برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان آخرین کشور قربانی کاربرد وسیع این گونه سلاح ها در قرن بیستم، بر ضرورت رعایت اصل اجماع در تصمیم گیری های سازمان تاکید نمود و از رویه جدید دول غربی مبنی بر سیاسی کردن موضوعات مربوط به سازمان تخصصی منع سلاح های شیمیائی و سواستفاده از سازمان، انتقاد کرد و آن را برای آینده سازمان و اجرای موثر کنوانسیون بسیار مخرب توصیف نمود.

کد خبر 398256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.