سه نمایشنامه علیرضا پارسی با محوریت جنگ و دفاع مقدس منتشر شد

نمایشنامه‌های کوتاه "پوتین‌های خاموش"، "ضریح چشمهایت" و "سردار" نوشته علیرضا پارسی در قالب سه کتاب مجزا منتشر شد.

به گزارش ایمنا، نمایشنامه "پوتین‌های خاموش" درباره دو سرباز ایرانی و عراقی است که به شکل اتفاقی پاهای‌شان روی مین می‌ماند و در فاصله حدود دو متری روبه‌روی هم قرار می‌گیرند. این دو در مرحله اول با هم مشاجره دارند و هر یک دیگری را متهم می‌کند که چرا به کشورش تجاوز کرده است. در ادامه همدیگر را بهتر می‌شناسند و دوست می‌شوند. اما در یک لحظه ترکش خمپاره دشمن به سرباز ایرانی اصابت می‌کند و سرباز عراقی برای نجات او، ناگهان پایش را از روی مین برمی‌دارد و در نهایت هر دو در کنار یکدیگر به شهادت می‌رسند.

این نمایشنامه در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۴ هزار تومان منتشر شده است.

نمایشنامه "ضریح چشمهایت" در مورد آسیه زن جوانی است که بر مزار همسر شهیدش، اسماعیل حضور می‌یابد و با او از روزهای تلخ و شیرین سخن می‌گوید. از تنهایی و سختی‌های زندگی با همسرش حرف می‌زند و درد و دل می‌کند. آسیه از عشق و زندگی، غم‌ها و غصه‌ها، جنگ و پشت جبهه‌های جنگ می‌گوید. در نهایت بر سر مزار این شهید، از غصه جان به جان آفرین تسلیم می‌کند.

این متن نخستین بار مهر ماه ۱۳۸۲ با بازی فاطمه ثابت‌کار در ششمین دوره جشنواره تئاتر دفاع مقدس و بار دوم از ۲۷دی ماه همین سال به مدت یک هفته با بازی ویدا معتقد توسط گروه تئاتر "خورشید" و به کارگردانی علیرضا پارسی در سالن تئاتر مجتمع فرهنگی هنری سردار جنگل رشت روی صحنه رفته است.

این نمایشنامه در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۳ هزار تومان به چاپ رسیده است.

نمایشنامه "سردار" براساس گوشه‌هایی از زندگی و مبارزات قهرمانانه شهید حسین املاکی یکی از فرماندهان گیلانی نوشته شده است. اتفاقاتی که در داخل جبهه و پشت جبهه برای این شهید رخ می‌دهد، در تابلوهای متعدد روایت می‌شود و ویژگی اخلاقی، رفتاری و کرداری او را می‌گوید.

این اثر در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۷هزار تومان نشر یافته است.

این سه نمایشنامه کوتاه که در قطع پالتویی منتشر شده نوشته علیرضا پارسی است و توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس (نشر صریر) روانه بازار کتاب شده.

کد خبر 397626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.