سفیر سوئیس در ایران به وزارت خارجه احضار شد

سفیر سوئیس در ایران به عنوان حافظ منافع ایالات متحده آمریکا - امروز به وزارت امور خارجه احضار شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «مارکوس لایتنر» سفیر سوئیس در ایران به عنوان حافظ منافع ایالات متحده آمریکا - امروز به وزارت امور خارجه احضار شد.  

در این احضار،  مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ایران به وی ابلاغ شد.

به گزارش‌ ایمنا، در پی اعتراضات صورت گرفته طی چند روز گذشته درخصوص افزایش نرخ بنزین در تعدادی از شهرها و تخریب‌های صورت گرفته از سوی تعدادی از آشوب‌طلبان، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، بریان هوک رئیس گروه اقدام ایران وزارت امور خارجه آمریکا و کاخ سفید در اظهارات و صدور بیانیه‌ای مداخله‌آمیز، از ناآرامی‌های اخیر و آشوب در ایران حمایت کرده بودند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز در واکنش به به اظهارات مداخله‌جویانه و فریبکارانه کاخ سفید و وزیر امور خارجه آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی در خصوص ناآرامی‌های اخیر در برخی شهرهای ایران اظهار کرد: اعتراض قانون‌مند حق مردم است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است و نیازی به یادآوری و حمایت مزورانه رژیم‌هایی که هدف رسمی خود را وادار کردن ایران به اجرای خواسته‌های غیرمشروع و ضد قانونی آنها از طریق تحمیل فشار اقتصادی حتی در حوزه غذا و دارو - بر شهروندان ایرانی اعلام کرده‌اند، ندارد.

وزیر امور خارجه اعلام حمایت مقامات آمریکایی از «مردم ایران»  را دروغی شرم‌آور خواند و گفت: رژیمی که با اعمال تروریسم اقتصادی مانع رسیدن غذا و دارو به مردم عادی اعم از سالخوردگان و بیماران می‌شود هیچگاه نمی‌تواند ادعای وقیحانه حمایت از مردم ایران داشته باشد. آقای پمپئو نخست باید پاسخگوی اقدامات اعلام شده تروریستی و جنایت علیه بشریت ضد مردم ایران باشد.

ظریف تصریح کرد: کشورهایی که نتوانسته‌اند از خود هیچ توان و اراده‌ای در برابر تروریسم اقتصادی آمریکا نشان دهند و اکنون برای پنهان کردن ناتوانی خود از آشوب و برهم زدن نظم عمومی حمایت سیاسی و میدانی می‌کنند،  مسئولیت کلیه عواقب تحریکات خطرناک خود را بر عهده خواهند داشت.

کد خبر 397549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.