تفاوت ویندوز ۱۰ ایکس با ویندوز ۱۰ چیست؟

شرکت مایکروسافت تاریخ انتشار دقیق ویندوز ۱۰ ایکس را مشخص نکرده و فقط نسخه‌ اولیه‌ آن را در کنفرانس اخیر خود رونمایی کرده است. قرار است دستگاه‌های مجهز به این ورژن ویندوز در تعطیلات ۲۰۲۰ روانه بازار شود.

به گزارش ایمنا، ویندوز ۱۰ ایکس(windows10x) سیستم‌ عامل ویژه‌ مایکروسافت برای دستگاه‌های تاشو است که به ‌دلیل برخورداری از قابلیت‌های جدید، از نسخه‌ معمولی ویندوز ۱۰ متمایز شده است. از سال‌ها پیش، شایعات مختلفی درباره‌ احتمال معرفی گوشی تاشدنی مایکروسافت می‌شنیدیم؛ این شایعه‌ها سرانجام مدتی پیش به واقعیت تبدیل شد و ردموندی‌ها جدیدترین دستگاه‌های خانواده‌ سرفیس را رونمایی کردند که در بین آن‌ها، محصولی تاشدنی با نام سرفیس نئو به‌ چشم می‌خورد؛ سیستم‌عامل سرفیس نئو نسخه‌ تغییریافته‌ ویندوز ۱۰ با نام ویندوز  ۱۰ ایکس است.

مایکروسافت فعلاً قصد ندارد سرفیس نئو را به بازار عرضه کند، اما هرچه به تعطیلات سال ۲۰۲۰ نزدیک‌تر شویم، اخبار مربوط به ویندوز ۱۰ ایکس داغ‌تر خواهد شد و کم‌کم تمامی کاربران این نسخه‌ ویژه از ویندوز ۱۰ را خواهند شناخت. مایکروسافت هنگام معرفی سرفیس نئو به‌ صورت رسمی اعلام کرد از مدتی پیش کار روی نسخه‌ای از ویندوز ۱۰ را آغاز کرده که به‌ طور ویژه برای دستگاه‌های تاشدنی تولید می‌شود. ویندوز ۱۰ ایکس را نمی‌توانیم سیستم‌عاملی کاملاً جدید به‌شمار بیاوریم و همان‌طور که از نامش پیدا است، این سیستم‌عامل اساساً همان ویندوز ۱۰ با قابلیت‌هایی جدید است. درادامه قابلیت‌های ویندوز ۱۰ ایکس را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم:

رابط کاربری ویندوز ۱۰ ایکس

بزرگ‌ترین تفاوت بین ویندوز ۱۰ ایکس و ویندوز ۱۰ را باید رابط کاربری آن‌ها دانست. ویندوز ۱۰ معمولی برای دستگاه‌هایی نظیر لپ‌تاپ‌ها، رایانه‌های رومیزی و تبلت‌هایی طراحی شده است که از نمایشگر معمولی بهره می‌برند. در چنین ویندوزی، آیکون‌های مختلف حاضر در منو استارت را در بخش پایینی صفحه می‌بینیم. در ضمن اپلیکیشن‌های نوار وظیفه و ساعت و تاریخ، به ‌طور پیش‌فرض در بخش پایین صفحه جای گرفته‌اند.

در نسخه‌ ویندوز ۱۰ ایکس، مکان آیتم‌های یاد شده تغییر می‌کند؛ زیرا این ویندوز مخصوص دستگاه‌های دارای نمایشگر دوگانه است. درواقع رابط کاربری باید به ‌شکلی دستخوش تغییر شود که کاربر هنگام استفاده  آن با دو نمایشگر احساس راحتی کند. براساس شنیده‌ها تغییرات رابط کاربری ویندوز ۱۰ ایکس درمقایسه‌ با ویندوز ۱۰ به‌شکلی خواهد بود که کاربر هنگام استفاده از دستگاه‌های مجهز به آن، حس کار با محصولی شبیه به آیپد را تجربه کند. آیتم‌های مختلف ویندوز ۱۰ ایکس بیشتر در قسمت‌های مرکزی رابط کاربری حضور پیدا خواهد کرد و در این نسخه ویندوز تأکید ویژه‌ای روی استفاده از کنش های لمسی خواهد شد.

تفاوت‌های ویندوز ۱۰ ایکس و ویندوز ۱۰

با سیستم‌عامل win10x کاربر خواهد توانست به ‌سادگی با کشیدن انگشت خود از پایین به بالا، نوار وظیفه را بالا بیاورد. این رویکرد در سیستم‌عامل iPadOS  نیز به‌شکلی مشابه به‌ چشم می‌خورد. افزون‌ براین، تفاوت بزرگی بین منو استارت ویندوز ۱۰ ایکس و ویندوز ۱۰ معمولی دیده می‌شود. ظاهراً در دستگاه‌های دونمایشگره که به ویندوز ۱۰ ایکس مجهز است، منو استارت در نمایشگر سمت چپ به ‌نمایش درخواهد آمد.

منو استارت ویندوز ۱۰ ایکس درحقیقت در نقش لانچری ظاهر خواهد شد که در قسمت بالایی آن، نواری برای جست‌وجو در بین محتوا به چشم می‌خورد. دیگر بخش‌های این منو شامل فهرستی از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها است. علاوه ‌بر آنچه گفته شد، کاربر خواهد توانست به روش‌های جدیدی با اپلیکیشن‌ها و به ‌طور کلی رابط کاربری ویندوز ۱۰ ایکس تعامل برقرار کند. ویندوز ۱۰ به‌ طور ویژه برای کیبورد و ماوس طراحی شده است، اما تعامل با ویندوز ۱۰ ایکس ازطریق لمس نمایشگر برقرار خواهد شد.

مایکروسافت تغییراتی در صفحه‌ قفل ویندوز ۱۰ ایکس اعمال کرده است. در این نسخه‌ صفحه‌ قفل بلافاصله بالا می‌آید و برای ردکردن آن نیازی نیست صفحه را به ‌سمت بالا بکشید. افزون ‌بر ‌این‌ روی صفحه یک صفحه‌ کلید مجازی برای وارد کردن رمز عبور دیده می‌شود. بر اساس شنیده‌های اخیر، مایکروسافت در ویندوز ۱۰ ایکس، منو تنظیمات را تا حد زیادی بازطراحی کرده است تا دیگر لازم نباشد برای پیدا کردن تنظیماتی خاص در بین منوهای مختلف جابجا شوید.

سازگاری با اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌ها

یکی از مهم‌ترین مباحث مربوط به ویندوز ۱۰ ایکس، به اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌هایی مربوط می‌شود که قرار است با این سیستم‌عامل کار کنند. از همان زمان شنیده‌های ابتدایی درباره‌ ویندوز ۱۰ ایکس، شمار زیادی از کاربران بحث در زمینه‌ توانایی‌هایآن را آغاز کردند. مایکروسافت پیش‌تر نسخه‌های ویژه‌ای از ویندوز را با نام ویندوز RT یا حتی ویندوز ۱۰ اس معرفی کرده است که برخی محدودیت‌ها شامل حال آن‌ها می‌شود.

مایکروسافت رویکردی متفاوت برای نسخه‌ ایکس ویندوز ۱۰ در پیش گرفته و قصد دارد تا حدممکن شمار اپلیکیشن‌های سازگار با آن را افزایش دهد. تمامی اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰ یا اپلیکیشن‌های Win32 قابلیت اجرا روی ویندوز ۱۰ ایکس را دارند؛ محدودیتی نیز درزمینه‌ دانلود اپلیکیشن‌ از فروشگاه داخلی ویندوز با نام "مایکروسافت استور" متوجه کاربران ویندوز ۱۰ ایکس نخواهد بود.

مایکروسافت قصد دارد درکنار ویژگی‌های یادشده، تلاش بیشتری برای توسعه‌ اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰ ایکس کند تا کاربران حس بهتری به آن داشته باشند. براساس شنیده‌های جدید، سازندگان اپلیکیشن‌ها برای اینکه اپلیکیشن‌های آن‌ها روی ویندوز ۱۰ ایکس اجرا شود، به انجام کار اضافه مجبور نیستند. درواقع، آنان اپلیکیشن‌ خود را برای ویندوز ۱۰ می‌سازند و این نرم افزارها خودکار خود را با ویندوز ۱۰ ایکس و دستگاه‌های دارای دونمایشگر تطبیق می‌دهد.

منبع: زومیت

کد خبر 396513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.