۴۵۰۰ شرکت دانش بنیان در ایران فعالیت می کند

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: امروز حدود ۴۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد. اگر تا قبل از این تنها دانشگاه‌ها و وزارت علوم برای پیوند دانشگاه و صنعت تلاش می‌کردند، امروزه شرکت‌های دانش بنیان تلاش دارند نوآوری‌ها را وارد صنعت کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، صفحه رسمی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در اینستاگرام نوشت:

"رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از اختصاص خط اعتباری ۲۰ میلیارد تومانی برای رفع نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان استان آذربایجان شرقی خبر داد.

علی وحدت در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی (RINITEX ۲۰۱۹) گفت: امروز حدود ۴۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد. اگر تا قبل از این تنها دانشگاه‌ها و وزارت علوم برای پیوند دانشگاه و صنعت تلاش می‌کردند، امروزه شرکت‌های دانش بنیان تلاش دارند نوآوری‌ها را وارد صنعت کنند.

وی ادامه داد: اگر امروز می‌توانیم به ساخت داخل افتخار کنیم به این دلیل است که تلاش و پافشاری بسیاری در این زمینه انجام شده است و شرکت‌های دانش بنیان خودشان را به زیست‌بوم فناوری و نوآوری تحمیل کرده‌اند.

وحدت تصریح کرد: در استان آذربایجان شرقی حدود ۱۴۰ شرکت دانش بنیان و نیز دانشگاه‌ها و پارک علم و فناوری خوبی وجود دارد و این استان در شهرک‌های تخصصی نیز پیشگام بوده، اما صندوق پژوهشی و فناوری که در شأن آذربایجان شرقی باشد در این استان وجود ندارد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: این درحالی است که صندوق پژوهش و فناوری استانی یکی از ملزومات حمایت از شرکت‌های فناور و دانش بنیان است که آذربایجان از این نعمت محروم بوده و صندوق ارس پاسخگوی نیازهای این استان نیست. علاوه بر این صندوق نوآوری حمایت می‌کند تا یک مرکز نوآوری در شأن این استان نیز راه اندازی شود؛ چرا که یکی از ظرفیت‌های مهم آذربایجان شرقی بحث صادراتی بودن محصولات دانش بنیان در این استان بوده که ظرفیت بزرگی است و باید از آن استفاده کرد.

وحدت اظهار کرد: علاوه بر این بر اساس مذاکرات صورت گرفته، قرار شد صندوق نوآوری تا زمان تاسیس صندوق پژوهش و فناوری آذربایجان شرقی، خط اعتباری ۲۰ میلیارد تومانی برای رفع نیاز شرکت‌های دانش بنیان این استان تخصیص دهد.

وی یادآور شد: صندوق نوآوری به عنوان نهاد تامین مالی اکوسیستم نوآوری و فناوری در کشور تلاش دارد تا شرکت‌های دانش بنیان دغدغه مالی نداشته باشند. در همین راستا اعتماد صنایع به شرکت‌های دانش بنیان برای ما بسیار حائز اهمیت است؛ لذا گردهمایی‌های تخصصی‌ای را برای توسعه بازار شرکت‌های دانشبنیان برگزار کرده‌ایم که برای این اکوسیستم بسیار موثر بوده است."

کد خبر 396160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.