طرح «QR کد» در تاکسی‌های شهر اصفهان اجرا می‌شود

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اصفهان گفت: برای پرداخت‌های خرد در تاکسی‌های شهری طرح QR کد آغاز شده تا پرداخت‌های خرد با استفاده از این طرح در این ناوگان تا پایان سال جاری انجام شود.

به گزارش ایمنا، سید حمیدرضا ابطحی با بیان اینکه تبدیل شهر به شهری هوشمند یکی از خواسته‌های مردم است و از سویی شهر هوشمند نقطه‌ای نیست که ما به آن برسیم و تمام شود، اظهار کرد: شهر هوشمند، مسیری است که باید به سمت آن حرکت کنیم و زیرساخت هایی نیاز دارد که شهرداری اصفهان در ۱۵ سال گذشته قدم های خوبی برای آن برداشته است.    

وی با اشاره به مجموعه اقدامات صورت گرفته از سوی مدیریت شهری در خصوص تحقق شهر هوشمند، ادامه داد: شهرداری اصفهان تاکنون ۳۵۰ کیلومتر فیبر نوری در سطح شهر اصفهان مستقل از شرکت مخابرات ایجاد کرده است و ۲۰۴ کیلومتر کانال فیبر نوری در شهر داریم که امکانات تجاری سازی کانال نیز وجود دارد که در صورت تحقق قرارداد آن، این ظرفیت یکی از منابع درآمد پایدار برای شهر اصفهان با استفاده از فناوری اطلاعات به شمار می رود.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اصفهان با اشاره به شرایط متفاوت کنونی برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه و مشکلاتی که در این خصوص وجود دارد، گفت: این شرایط کار ما را سخت کرده است به خصوص در حوزه اینترنت اشیاء یا IOT با محدودیت هایی مواجه هستیم اما چند کار خوب صورت گرفته که یکی از آنها قرارداد پروژه AVL  (مکان یاب خودکار وسایل نقلیه) و AFC (جمع آوری خودکار کرایه) است که با کنسرسیومی که در رأس آن شرکت صاایران قرار دارد، منعقد شده است.    

وی ادامه داد: این پروژه در مرحله ساخت و طراحی است، تا چهار ماه آینده طراحی آن به پایان می رسد و در بازه زمانی ۵ ساله در مرحله عملیات قرار می گیرد.  

ابطحی افزود: خدمات این طرح در قالب زمان بندی اتوبوس ها، زمان انتظار برای رسیدن اتوبوس ها و... و. خواهد بود و در حوزه ترویج حمل و نقل عمومی به شهر کمک خواهد کرد.  

مسیریابی ترکیبی در شهر اصفهان با استفاده از نرم افزار ترافیک آنلاین

وی با اشاره به اینکه تجمیع اطلاعات شهر در سند جامع SDI شهری که با همکاری معاونت برنامه ریزی و بودجه و سایر ارگان های شهرداری تهیه شده، از دیگر اقدامات برای رسیدن به شهر هوشمند است، گفت: در قالب این سند تمام اطلاعات مکانی شهر جمع آوری شده و برای بخش های مورد نیاز قابل دسترس خواهد بود. البته این کار نیاز به هماهنگی بین نهادی داشت که طی تفاهم نامه ای محقق شد.  

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اصفهان در مورد نرم افزارهای طراحی شده و در دست تهیه در شهرداری اصفهان نیز تصریح کرد: در نرم افزار «ترافیک آنلاین» شهرداری اصفهان با کمک یک شرکت دانش بنیان، نقشه اصفهان را تهیه کرده که اکنون از طریق کافه بازار برای شهروندان قابل دریافت است. مزیت این نرم افزار مسیریابی ترکیبی است به این معنا که بر خلاف برخی نرم افزارها، ترافیک آنلاین تنها مسیریابی با خودروی شخصی را به کاربر نشان نمی دهد بلکه آدرس مورد نظر با استفاده از اتوبوس، تاکسی و دوچرخه مسیریابی می شود. همچنین در این نرم افزار یک سری اطلاعات اضافه در خصوص مکان دستگاه های عابر بانک، بانک های شهر، سرویس های بهداشتی و اطلاعات مورد نیاز گردشگران در اختیار کاربر قرار داده می شود.  

طرح زوج و فرد هوشمند می شود

وی به طرح دیگر شهرداری در حوزه شهر هوشمند در قالب طرح ترافیک اشاره کرد و گفت: زیرساخت های طرح ترافیک شهر اصفهان آماده شده که احتمالا با عنوان «اصفهان من» راه اندازی می شود. در این قالب طرح ترافیک هوشمندانه تر شده و ضوابطی مانند زوج و فرد که محدودیت هایی داشت تغییر می کند و شهروندان بهتر می توانند از این طرح استفاده کنند.

ابطحی به راه اندازی پروفایل و باشگاه شهروندی اصفهان نیز اشاره کرد و افزود: این طرح کمک می کند تا شهروندان طی همکاری و مشارکتی که با شهرداری دارند، از خدمات بهتری استفاده کنند و میزان تعامل دو طرفه شهرداری و شهروند بیشتر شود.   

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اصفهان به هوشمند شدن چراغ های ترافیکی شهر نیز اشاره کرد و گفت: طی سال های گذشته این طرح در دستور کار قرار گرفته و اکنون ۱۵۰ تقاطع شهر اصفهان به این سیستم متصل است، که این تعداد افزایش خواهد داشت.

کد خبر 395302

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.