دستاورد هجدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد برای ایران چه بود؟

یک تحلیلگر سیاسی در مورد دستاوردهای جنبش عدم تعهد در باکو برای ایران، گفت: با توجه به اینکه کشورهای بسیار زیادی در این اجلاس حضور داشته اند، دیپلماسی متفاوت ایران در قبال کشورها و نشست و برخاست با نمایندگان این کشورها تنها فضای تبلیغاتی مناسبی را در جهت گریز از انزوای سیاسی خود به وجود آورد.

مهدی مطهر نیا در مورد هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که در باکو برگزار شد به خبرنگار ایمنا گفت: رئیس جمهور ایران به دعوت الهام حیدر اوغلو علیاف، رئیس‌جمهور آذربایجان برای شرکت در این اجلاس به باکو سفر کرد و در سخنرانی  خود مواضع جمهوری اسلامی ایران را در مورد مسائل بین المللی و منطقه ای مطرح کرد.

وی با بیان اینکه جنبش عدم تعهد برخاسته از متن دنیای دو قطبی ‌است که بدون توجه به قدرت قطب های بزرگ تشکیل شده است، افزود: هدف اولیه جنبش عدم تعهد جهت گیری و رویکردی مستقلانه در مورد ایجاد یک همگرایی معنادار و قدرتمند براساس دوری گزیدن از هر دو قطب قدرت غرب و شرق و تاثیرگذاری در روابط بین الملل و توجه به منافع قدرت های ضعیف تر است.

این نظریه پرداز مسائل سیاسی ادامه داد: جنبش عدم تعهد هیچ گاه و در هیچ زمینه ای نتوانسته عملکردی زیبنده و به نفع اعضای خود داشته باشد. این جنبش دارای چالش ها و بحران های قابل توجهی بوده و به همین دلیل است که نتوانسته در زمان دنیای دو قطبی حاکم بر نظام بین الملل بر تصمیمات قدرت های بزرگ تاثیری داشته باشد، چرا که چالش های درونی اعضا با یکدیگر نقطعه ضعف بسیار مهمی را برای این جنبش به وجود آورده است. رهبران عضو جنبش عدم تعهد نتوانسته اند از چالش های موجود به عنوان فرصتی برای برداشتن گام های مثبت و تاثیر گذار استفاده کنند و  این چالش ها باعث تهدیدهای بحران زا برای اعضا شده است.

مطهرنیا خاطر نشان کرد: اگر با دیدی منطقی نگاه کنیم، کشورهای حاضر در این پیمان در عمل اکثرا به قطب های قدرت مند وابستگی زیادی داشته اند، درحالی که با این شرایط، جنبش عدم تعهد تنها دارای یک ساختار پوشالی در عرصه تبلیغاتی با پروپاگاندای سیاسی و تهی است که مورد توجه قدرت ها قرار نمی گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که این جنبش تا چه اندازه توانسته در پرونده هسته ای ایران کمک کند، گفت: متاسفانه در چند سال اخیرعملکرد اعضا این جنبش در قبال پرونده هسته ای ایران تنها در قالب ارائه بیانیه ها و نشست های ناکارآمد و بی فایده بود. کشورهای جنبش عدم تعهد در عمل فاقد هرگونه کارآیی بوده و به هیچ عنوان نتوانستند  گام های موثری برای احقاق حق ایران بردارند.

این تحلیلگر سیاسی در پاسخ به سوالی در مورد دستاوردهای جنبش عدم تعهد در باکو برای ایران، گفت: متاسفانه جنبش عدم تعهد با داشتن ۱۲۰ عضو وضعیتی متزلزل و بی فایده دارد و از اهداف خود بسیار دور شده است؛ اعضا در جلسات، نشست ها و گفت و گوهای چند جانبه ای که  در قالب سیاسی و نشست عمومی برگزار می کنند نمی توانند به نتیجه ای مثبت و در راستای منافع کشورهای عضو برسند.

وی با اشاره به حضور بسیاری از کشورها در این اجلاس افزود: دیپلماسی متفاوت ایران در قبال کشورها و نشست و برخاست با نمایندگان آنها تنها فضای تبلیغاتی مناسبی را در جهت گریز از انزوای سیاسی خود به وجود آورد و همچنین ایران در این گفت و گوهای چند جانبه در مورد برخی از مشکلات خود با سایر اعضای جنبش هفکری، تعامل وگره گشایی کرده است.

کد خبر 395061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رضا نوروزی IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
    0 0
    درود بسیار عالی