مجلس نمایندگان آمریکا «نسل‌کشی ارامنه» را به رسمیت شناخت

مجلس نمایندگان آمریکا روز در اقدامی نمادین به قطعنامه‌ای رای داد که طبق آن کشتار ارامنه به دست دولت عثمانی را به‌عنوان نسل کشی به رسمیت می‌شناسد.

به گزارش ایمنا، مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات‌ها، با ۴۰۵ رای موافق در مقابل ۱۱ رای مخالف این قطعنامه را تصویب کرد. در ۳۵ سال اخیر این نخستین بار است که چنین قطعنامه‌ای تصویب می‌شود. پیش از آن در سال ۱۹۸۴ مجلس نمایندگان به قطعنامه مشابهی رأی داده بود.

هرچند این قطعنامه از نظر قانونی الزام آور نیست اما می‌تواند تنش‌ها بین آمریکا و ترکیه را افزایش دهد. بلافاصله پس از این تصویب این قطعنامه، نمایندگان در اقدامی دیگر از دولت ترامپ خواستند تا ترکیه را به‌دلیل عملیات نظامی در شمال سوریه تحریم کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد که این تصمیم بی‌اعتبار است.

وزیر خارجه ترکیه در توئیتی نوشت که آنکارا با تهاجم به شمال شرقی سوریه «یک بازی بزرگ» را خنثی کرده و این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا با هدف انتقام‌جویی نسبت به این عملیات انجام شده است. وی افزود: «این تصمیم شرم آور کسانیکه از تاریخ سواستفاده می‌کنند در سیاست برای مردم و دولت ما بی اعتبار است.»

بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ حدود ۶۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون ارمنی به دست امپراتوری عثمانی کشته شدند.

ترکیه کشته شدن ارامنه در جریان جنگ جهانی اول در امپراتوری عثمانی را می‌پذیرد اما شمار کشته شدگان را بسیار کمتر دانسته و این رویداد را نه یک نسل‌کشی برنامه‌ریزی شده بلکه جزو پیامدهای طبیعی جنگ برمی‌شمارد.

منبع: یورونیوز

کد خبر 394917

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.