اسرائیل به بن بست خورده است

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: اسرائیل از حضور دائمی نتانیاهو در قدرت خسته شده و خواهان چهره ای جدید است.

جلال خوش چهره در رابطه با انصراف نتانیاهو از تشکیل کابینه و سپرده شدن تشکیل دولت ائتلافی به بنی گانتس به خبرنگار ایمنا گفت: نتانیاهو امیدوار بود پیش از تکمیل پرونده های سه گانه اش به شکل انفرادی و یا مشترک با فرد دیگری به نخست وزیری برسد تا رسیدگی به پرونده هایش به تعویق بیافتد. بنی گانتس با طرح تشکیل دولت وحدت ملی مخالفت کرد و منتظر است تا پرونده های نتانیاهو تکمیل شود. اینگونه می تواند نتانیاهو را از نخست وزیری و رهبری حزب لیکود برکنار کرده و مسیر را برای اهدافی مغایر با نظرات اکثریت اعضای حزب لیکود هموار کند.

خوش چهره افزود: رئیس جمهور اسرائیل دستور داد یک دولت وحدت ملی، به شکلی که دو سال نتانیاهو و دو سال بنی گانتس ریاست را بر عهده داشته باشند، تشکیل شود؛ البته بنی گانتس به دلیل اینکه با نخست وزیری نتانیاهو پرونده های سه گانه او به تعویق می افتد، با این دستور مخالفت کرد.

وی ادامه داد: تشکیل کابینه در اسرائیل به این گونه است که احزاب برای پیروزی در انتخابات باید بتوانند حداقل ۱+۵۰ کرسی را در پارلمان به دست بیاورند. حزب لیکو و حزب آبی و سفید هیچکدام موفق نشدند آراء لازم برای تشکیل دولت را به دست بیاورند.

وی ادامه داد: نتانیاهو و بنی گانتس می توانستند با جذب آرا سرگردان احزاب عرب که ۱۲ کرسی پارلمان را در اختیار دارند پیروز انتخابات و موفق به تشکیل دولت شوند، اما دو رقیب تصمیم نداشتند اعراب در کابینه آنها حضور داشته باشند و از جذب آراء آنها امتناع کردند.

کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل با تأکید بر اینکه حزب لیکود و حزب آبی و سفید گرایش به عدم حضور صهیونیست های افراطی دارند و این خود باعث تعدیل سیاست های بین المللی آن ها می شود، اظهار کرد: پیشینه سیاسی یا نظامی افراد تأثیری بر اتخاذ نوع سیاست های آن ها ندارد. دو حزب لیکود و آبی و سفید تفاوت چندان مهمی در رویکرد و دیدگاه های خود ندارند و رقابت آنها بیشتر مبتنی بر قدرت است. حزب آبی و سفید نگرش های افراطی و تندروتری دارد اما در عین حال عملگراتر است.

خوش چهره ادامه داد: اسرائیل از حضور دائمی نتانیاهو در قدرت خسته شده و خواهان چهره ای جدید است. بعید است اسرائیل بتواند به آسانی از این بن بست انتخاباتی خارج شود.

کد خبر 394601

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.