شکوری راد: با اعتدال و توسعه مذاکره نمی کنیم

دبیر کل حزب اتحاد ملت گفت: به حزب اعتدال و توسعه اعلام شد اگر تمایلی دارند می‌توانند به عنوان یکی از احزاب در جلسات حاضر باشند و ما در جلسات ۲۸ حزب داریم و آنها هم می‌توانند حزب بیست و نهمین باشند. اما اینکه یک طرف مذاکره آنها باشند و یک طرف اصلاح‌طلبان به هیچ وجه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

به گزرش ایمنا، «علی شکوری راد» روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران در دفتر مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی گفت: در کشور احزاب نه به عنوان فرصت که به عنوان تهدید یا مزاحم تلقی می شوند، هم قانون این نگاه را دارد و در عمل هم گاهی شاهد این مسئله هستیم، درحالی که احزاب باید فرصت تلقی شوند.

وی خاطرنشان کرد: احزاب افرادی دغدغه‌مند هستند که تلاش می‌کنند برای اداره امور به حاکمیت کمک کنند و حاکمیت باید آن را قدر بداند و ما همچنان از فقدان این نگاه رنج می بریم.  

وی گفت: چهار سال از تاسیس حزب اتحاد ملت می‌گذرد و ما در آستانه پنجمین کنگره حزبی یا مجمع عمومی بر اساس قانون جدید احزاب هستیم، قانون پیشین احزاب خوب نبود ولی در مجلس نهم قانونی تصویب شد که بدتر از آن است.

کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی ۳۰ آبان برگزار می‌شود

دبیرکل حزب اتحاد ملت افزود: دو دوره دو ساله شورای مرکزی را در حزب اتحاد پشت سر گذاشتیم و در ۳۰ آبان مجمع عمومی یا کنگره برگزار می‌شود و در همان مجمع دبیرکل انتخاب خواهد شد.
 وی خاطرنشان کرد: حزب اتحاد ملت در ۳۰ استان و ۱۵۰ شهرستان حوزه‌های حزبی خود را شکل داده است و امیدواریم فعالیت‌های حزب به صورت جدی تر دنبال و انجام شود.

شکوری راد ادامه داد: حزب اتحاد ملت عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شورای عالی سیاست‌گذاری است و آذر منصوری به عنوان نماینده حزب در این شوراها حضور دارد. ضمن اینکه حزب مواضع خود را از طریق دبیرکل، قائم مقام دبیرکل و سخنگوی حزب بیان می‌کند.

وی با اشاره به طرح موضوع پرسشگری گفت: من در دوره پیشین موضوع پرسشگری را مطرح کردم، پرسشگری می‌تواند موجب پویایی جامعه شود خود ما هم پرسش‌های زیادی داریم و در پی پاسخگو برای آن‌ها هستیم اما در عین حال در پی پاسخگویی به پرسش‌های خبرنگاران هم هستیم.

شورای عالی سیاستگذاری درصدد تشکیل ستاد انتخابات است

دبیر کل حزب اتحاد ملت در پاسخ به سوالی درباره واکنش شورای عالی اصلاحات نسبت به مواضع انتخاباتی حزب اتحاد ملت چه بوده و از سی نماینده تهران چند نفر نمره قبولی گرفته اند، گفت: نامه‌ حزب به کمیسیون مورد نظر ارجاع شده و برآورد ما این است که رویکردهایمان مورد قبول اکثریت اعضای شورای سیاست‌گذاری قرار خواهد گرفت. شورا به دلیل ماهیت جبهه‌ای چابکی لازم را ندارد،  شورا درصدد است ستاد انتخابات را شکل دهد و این ستاد به موارد جدی‌تر می‌پردازد.

شکوری راد درباره رضایت از فهرست امید گفت: حزب بر اساس معیارهایی فعالیت نمایندگان را بررسی کرده است و درباره شهر تهران معتقدیم وضعیت نمایندگان از مجموع کل کشور بهتر بوده‌است. در مجلس افزاد شاخصی هستند که مطالبات مردم را بیان کرده‌اند، نام نمی‌برم اما حتما بدون ملاحظه نظرمان را اعلام خواهیم کرد. از نظر ما در مورد نمایندگان تهران نیمی از نمایندگان فعلی ملاک لازم برای حضور مجدد در لیست را دارند.  

وی ادامه داد: در تهران افرادی انتخاب شدند که از سبد تایید صلاحیت‌ها قابل انتخاب بودند، شرایط در تهران به نسبت بهتر بود تا بتوانیم لیست انتخاب کنیم اما در شهرستان‌ها متاسفانه اینگونه نبود و بعضا افرادی انتخاب شدند که بدوا نمی‌توانستند در لیست باشند.

مذاکره ای با اعتدالیون نداریم

 دبیرکل حزب اتحاد ملت درباره اینکه آیا اصلاح طلبان بار دیگر ائتلاف با احزاب میانه رو و اعتدالی و اصول گرا را خواهند پذیرفت، گفت:  در انتخابات مجلس دهم ائتلاف دقیقه نودی شکل گرفت که اصلاح‌طلبان هم از آن راضی نبودند اما مصلحت بود اما در انتخابات ریاست جمهوری دور دوره دوم و شوراها ائتلافی صورت نگرفت.

شکوری راد ادامه داد: در این دوره به حزب اعتدال و توسعه اعلام شد اگر تمایلی دارند می‌توانند به عنوان یکی از احزاب در جلسات حاضر باشند و ما در جلسات ۲۸ حزب داریم و آنها هم می‌توانند حزب بیست و نهمین باشند. اما اینکه یک طرف مذاکره آنها باشند و یک طرف اصلاح‌طلبان به هیچ وجه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

برای ما مهم است مردم با آمادگی بیابند تا جدی‌تر به انتخابات فکر کنند

وی درباره نتیجه تازه ترین نظر سنجی ها درباره شرکت در انتخابات گفت: در نظرسنجی‌های مختلف انجام شده میزان مشارکت پایین برآورد می‌شود اما وضعیت اینگونه نیست که جناح مقابل دست بالا را داشته باشد.  هواداران آنها از اول تصمیم به شرکت دارند و نگاهشان به انتخابات مناسکی است و نه آگاهی سیاسی. بنابراین اصولگراها برای حضور هوادارانشان مشکل کمتری دارند هرچند در آنها هم ریزش اتفاق افتاده است.  

دبیرکل حزب اتحاد ملت ادامه داد: سال گذشته فضا برای انتخابات بسیار منفی بود اما امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که بخشی از مردم آمادگی دارند درباره انتخابات صحبت کنند. پس شرایط نسبت به سال گذشته برای ما بسیار بهتر شده اما مطلوب نیست. هرچه به انتخابات نزدیک‌تر شویم گوش‌ها هم شنواتر خواهد شد. رویکرد ما روشن است و اگر مفهوم انتخابات شکل بگیرد حتما شرکت می‌کنیم اصل بر شرکت است اما همانطور که آقای خاتمی گفتند شرکت در انتخابات لزوما به معنای ارائه لیست نیست. برای ما مهم است مردم با آمادگی بیابند تا جدی‌تر به انتخابات فکر کنند.

احمدی نژاد اصولگرایان را منفجر کرد

شکوری راد در پاسخ به پرسشی درباره اعلام پیروزی از سوی اصولگرایان در انتخابات گفت: مشکل اصلی اصلاح طلبان نظارت استصوابی و امکان حضور نامزدهای اصلی در انتخابات است. ما مشکل چندانی برای انسجام نداریم و فرایند رسیدن به انسجام در ما کارامدتر از اصولگرایان است. مشکل اصلی جریان مقابل به دست آوردن انسجام است اما هیچ ساز و کاری برای آن ندارند.  

وی با اشاره به اینکه محمود احمدی نژاد اصولگرایان را منفجر و آنها را به شاخه‌های مختلف تقسیم کرد، گفت: بعد از آیت الله مهدوی کنی اصولگرایان نتوانستند کسی را پیدا کنند که این نقش را ایفا کند.  بخشی از سهم پیروزی اصلاح‌طلبان مرهون انسجام است و بخشی از دلیل شکست اصولگرایان تشتت میان آنها بوده و هیچ چشم اندازی هم برای انسجامشان نیست. طرح موضوع راه اندازی یک جریان سوم از سوی بعضی اصولگراها هم چشم انداز روشنی ندارد.

شورای شهر پنجم را موفق می دانم

دبیرکل حزب اتحاد ملت در پاسخ به این پرسش که در انتخابات شورای شهر نظارت استصوابی نبود اما عملکرد این شورا قابل قبول نیست، گفت: عملکرد شورای شهر عملکرد موفقی بوده است. دوره پنجم شورای تهران مقارن شد با وضعیت خاص اقتصادی کشور و عملکرد دولت اما به نظر من کسانی که در شورا  عضو هستند کارنامه موفقی دارند.

شکوری راد با اشاره به اینکه در انتخاب شهردار مشکلاتی پیش آمد، گفت: انتخاب اول انتخاب مثبتی بود که به خاطر فشارهای بیرونی و اشتباه فردی مشکل پیدا کرد. انتخاب دوم شهرداری هم فرد شایسته‌ای بود اما برای انجام خدمات مجالی پیدا نشد و شهردار سوم هم رو به جلو در حال حرکت است.  

وی با اشاره به اینکه این شهرداران میراث‌دار ۱۲ سال شهرداری قالیباف  هستند. ما در سه دوره شورای شهر از عملکرد آنها خبری نداشتیم زیرا فضای پرسشگری وجود نداشت اما امروز این فضا وجود دارد.  

 دبیرکل حزب اتحاد ملت ادامه داد: اگر اکنون درباره عملکرد شورای سوم و چهارم از شما بپرسند اصلا یادتان نمی‌آید، خاطره‌ای از عملکردشان نداریم چون وجود نداشتند که عملکردی داشته باشند اما شورای پنجم زیر ذره‌بین است و در مجموع شورای پنجم را موفق می‌دانم.

دوم خرداد ۷۶ نو شدن آرمان های انقلاب بود

شکوری راد در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره ماهیت اصلاح و بازسازی در اصلاحات گفت:  اصلاحات یک واژه‌ کلی است برای اینکه احساس عمومی این بود که آرمان‌های و ارکان هایی که بر اساس آن انقلاب ۵۷ شکل گرفت آن ارکان‌ها در ریل خود نیست.  

وی ادامه داد: دوم خرداد ۷۶ نو شدن دوباره آن آرمان‌ها بود و مردم تحقق همان آرمان‌ها را می‌خواستند، علت این انگیزه هم عملکردها و رویکردهایی بود که از ارمان ها فاصله گرفت.  

 دبیرکل حزب اتحاد ملت با اشاره به اینکه اصلاح اصلاحات معطوف به توجهات جدیدی است که لازم بود اصلاح‌طلبان داشته باشند، گفت: مشخصا مطالبات مردم را می‌گویم که از آن غفلت شده بود. گفتمان اصلاحات بسته و محدود نیست و این گفتمان سیال بودن خاص خود را دارد.

شکوری راد در پاسخ به پرسش دیگری درباره سر لیستی اصلاح طلبان و عدم تمایل عارف به این سر لیستی گفت: من مستقیما از اقای عارف چنین چیزی نشنیده‌ام ولی شنیده‌هایی وجود دارد که احتمالا بر اساس همان شنیده‌ها چنین مباحثی مطرح می‌شود. چندی پیش در حزب میزبان وی بودیم  و خانم منصوری هم عضو هیات رییسه شورای عالی هستند و جلسات نزدیکی با ایشان دارند اما چنین چیزی مستقیما نشنیده‌ام البته برداشت من دور از این خبر نیست.

وی با تاکید بر اینکه ما متولی تایید یا رد اخبار دیگران نیستیم، تاکید کرد: وقتی هنوز لیستی نداریم طبیعتا سرلیست هم نمی‌توانیم داشته باشیم. شورای نگهبان به قدری از حد خودش فراتر رفته که انتخابات عملا دو مرحله‌ای شده است. به هر حال ما این نظارت استصوابی را قبول نداریم و فکر می‌کنیم شورای نگهبان به مردم جفا می‌کند.  

 دبیرکل حزب اتحاد ملت ادامه داد: حتما افرادی که قابلیت سرلیستی داشته باشند را داریم و اگر شرایط به گونه‌ای پیش رفت که تصمیم گرفتیم در تهران لیست بدهیم و دامنه انتخابمان آنقدر بسته باشد که تنها از میان همین نمایندگان تهران حق انتخاب داشته باشیم آن وقت فکر می‌کنیم که اصلا شرایط لیست دادن وجود دارد یا خیر؟ در مورد کاندیداتوری  دکتر عارف برای ۱۴۰۰ هیچ بحث تشکیلاتی نشده است.

در انتخابات برای کسی شرط نمی‌گذاریم

شکوی راد درباره شروط ارائه لیست گفت: هرکسی برای خودش شرط می‌گذارد که احترامش حفظ شود که این یک معنا است. اما یک معنا هم شرطگذاری برای دیگران خواهد بود. ما در انتخابات برای کسی شرط نمی‌گذاریم.  

وی افزود: ما برای کسی شرطی نمی‌گذاریم که اراده‌مان منوط به تصمیم دیگران باشد. ما شرایط را بررسی می‌کنیم و تصمیم خود را خواهیم گرفت. سال ۹۲ این تصمیم طرف مقابل را آچمز کرد و غافلگیر شدند. ما با شرط گذاشتن اختیارمان را به کسی نمی‌دهیم اما می‌گوییم بر اساس این حجم از اراده و تصمیم وارد انتخابات می‌شویم.

 دبیرکل حزب اتحاد ملت ادامه داد: در شورای عالی بحث هایی درباره‌ نحوه رسیدن به لیست وجود دارد و طرح‌هایی هم بر اساس امکانات تکنولوژی وجود دارد و ارائه شده است که می‌تواند منجر به مشارکت گسترده‌تر بدنه اصلاحات برای تعیین لیست نامزدها شود و در حال بحث روی آن هستیم اما هنوز چیزی قطعی نیست و جمع بندی صورت نگرفته اما تاکنون دو جلسه پیرامون این طرح‌ها برگزار شده است.

اصلاحات نه به سمت انقلاب و نه محافظه کاری می‌رود

شکوری راد در پاسخ به پرسشی درباره کوتاه آمدن‌ها و مماشات از سوی اصلاح طلبان با اشاره به اینکه ما در شرایط ایران سیاست‌ورزی می‌کنیم، گفت: یکی از ایراداتی این است که چرا مماشات می‌کنید. من منکر این مماشات نیستم اما علتش باقی ماندن فضای سیاست ورزی است. اصلاحات نه به سمت انقلاب می‌رود نه محافظه کاری و باید امکان اصلاح را فراهم کنیم.  

وی با تاکید بر اینکه مماشات و خویشتنداری به معنای صرف نظر از مطالبات مردم نیست، گفت: اصلاح‌طلبان تلاش سخت و سنگینی انجام می‌دهند و ما دستاوردهایی هم داشته‌ایم. انتخابات همچنان امکان به دست آوردن دستاورد را می‌دهد و تا زمانی که مفهوم انتخابات شکل بگیرد امکان کسب دستاورد وجود دارد.

 دبیرکل حزب اتحاد ملت اظهارداشت: در ۲ خرداد ۷۶ در انتخابات مجلس ششم و ۹۲ و ۹۴ و ۹۶ نشان داده‌ایم از حداقل شرایط می‌توانیم استفاده کنیم.  در چنین شرایطی دستاوردهایی کسب شده که به نظر من نشان افتخار باید داد اما در ازای قسمت خالی لیوان مورد انتقاد هستیم و آن را قبول داریم اما نمی‌توانیم به حداکثر مطالبات رسیدگی کنیم.

وحدت شکن نخواهیم بود

شکوری‌راد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر راهبرد حزب در شورای عالی اصلاح‌طلبان پذیرفته نشد یا شرایط همچنان سلبی بود رویکرد حزب چیست، گفت: در همین جمع بندی ما راهکارهایی داریم که اگر جبهه اصلاحات این راهبردها را مورد قبول قرار نداد چه کنیم. ما از شورای عالی پشتیبانی می‌کنیم و از بزرگترین احزاب حاضر در مجموعه هستیم. ما وحدت شکن نخواهیم بود. تلاشمان این است که به حداکثر انسجام برسیم. اگر نظراتمان تامین نشود ممکن است خیلی آهسته کنار بنشینیم اما معارض تصمیمات جبهه‌ای نخواهیم بود.

وی گفت: پارامترهای متعددی در شکل‌گیری فضای انتخابات موثر است ما می‌دانیم چه خواهیم کرد اما تصمیم عملی را به وقتش اتخاذ و اعلام می‌کنیم. در سال گذشته هیچ دفاعی از عملکرد دولت نداشتیم اما در ماه‌های اخیر شرایط بهتر شده و اینکه به وضعیت بغرنج نرسیدیم و دولت توانست نرخ ارز و تورم را کنترل کند یعنی شرایط رو به بهبود است.  اقدامات امیدآفرین طبیعتا روی مشارکت مردم در انتخابات هم تاثیر می‌گذارد.

دبیرکل حزب اتحاد ملت با اشاره به اینکه کم توجهی به وضیعت معیشتی مردم یکی از انتقاداتی است که به اصلاح طلبان وارد می شود، گفت: اصولگرایان روی این محور و شعارها بیشتر کار می‌کنند ما می‌دانستیم طرح شعارهای احمدی‌نژاد صادقانه نیست، ببینید نتیجه درآمدهای دولت احمدی‌نژاد و شعارهای عدالت‌خواهانه چه بود؟ طرح مسکن مهر بنا بود مشکل مسکن مردم را حل کند اما نتیجه‌اش چه بود؟ آیا مردم توانمند شدند؟  

شکوری راد ادامه داد: ما در معرض این سوال هستیم که چرا در شعارهایمان کمتر به عدالت توجه کرده‌ایم در حالی که تبار اصلاحات به چپ اسلامی برمی‌گردد که منادی شعارهای عدالت‌طلبانه و به نفع طبقات محروم بود و جنگ فقر و غنا اصلا شعار جناح چپ بود.  

وی افزود: این شعارهای طرفداری از طبقات محروم جامعه در دوم خرداد به  شعارهای توسعه سیاسی بیشتر سوق پیدا کرد و شعار اقتصادی کمتر داده شد اما کارنامه اقتصادی دولت اصلاحات بسیار بهتر و پربارتر از سایر ادوار است. در آن دوران ایران آماده یک جهش اقتصادی به نفع طبقات محروم بود. این انتقاد به ما وارد است که همواره در شعارهایمان حمایت از طبقات محروم کمتر بوده است.  به همین دلیل شعار آنان که در خانه شاهانند از رنج ملت ناآگاهند از طرف ما مطرح می‌شد و باید دوباره هم مطرح شود.

دبیرکل حزب اتحاد ملت در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد قوه قضاییه گفت: هنگام روی کار آمدن آقای رئیسی ما اعلام کردیم که علی رغم آنکه عوامل خوشبین کننده وجود ندارد اما خوش بینانه نگاه می‌کنیم. در حال حاضر هم  در حال ارزیابی هستیم در بعضی زمینه‌ها جدیتی را می‌بینیم اما ناخرسندیم که حتی در زمینه مبارزه با فساد اقتصادی هم احساس می کنیم برخوردها تبعیض آمیز است.

آرایش جدید انتخاباتی برای ما منفی نخواهد بود

شکوری راد در ارزیابی‌ انتخاباتی خود گفت: احمدی نژاد و قالیباف چهره‌های جدیدی نیستند که تصور کنیم می توانند کاری انجام دهند که در گذشته انجام نداده‌اند. در مجموعه اصولگراها، طیف احمدی‌نژاد دست بالا را در سهم آراء دارد ولی این حداکثر میزان حمایتی است که می‌توانند جلب کنند و سقف رای احمدی‌نژاد همین است.

وی با اشاره به اینکه به طریق اولی قالیباف هم همین طور است؛ تصریح کرد: او بین اصولگرایان هم تقریبا مهره سوخته بوده و تعداد هوادارانش بعد از احمدی نژاد دوم است اما جمع این دو هم عدد قابل ملاحظه‌ای نخواهد بود و اساسا ائتلاف این دو هم به این راحتی نیست و آن‌ها ساز و کاری برای رسیدن به اتفاق نظر ندارند.

 دبیرکل حزب اتحاد ملت ادامه داد: بخشی به این نتیجه رسیده‌اند که با این چهره‌ها هیچ کاری نمی‌توانند بکنند پس باید یک جریان جدید راه بیاندازند تحت عنوان جریان جوان مومن انقلابی و همه چهره‌های مسن‌ را پس بزنند اما باید دید چه چیزی قرار است عرضه کنند که برای مردم جذابیت داشته باشد.

شکوی راد اضافه کرد: احمدی نژاد خودش را در تضاد با آیت الله هاشمی به عنوان نماینده حاکمیت معرفی کرد و باید دید این جوانان مومن انقلابی قرار است اپوزیسیون چه کسی شوند تا از مردم رای بگیرند و دلبری کنند؟

اصولگرایان در فضای مجازی دست بالا را دارند

وی با اشاره به اینکه اصولگرایان ابزار و امکانات فراوانی در اختیار دارند، گفت: در سال‌های اخیر اصولگراها توانسته‌اند در فضای رسانه‌ای مزیت نسبی اصلاح‌طلبان را بگیرند و عملا دست بالا دارند اما این کار با صرف هزینه بسیار بالا اتفاق افتاده اما در عین حال پیام‌هایشان گیرا نیست و نمی‌توانند بدنه ارتزاق کرده از فضای مجازی و رسانه را مجاب کنند. ما در آستانه انتخابات حتما با یک آرایش جدید مواجه خواهیم بود اما برای ما منفی نخواهد بود.

دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره دستگیری روح الله زم، مدیر کانال آمدنیوز هم گفت: همان روزی که خبر دستگیری آقای زم مطرح شد در بحث مفصلی به این جمع بندی رسیدیم که موضع ما عدم ورود به موضوع است و موضوع به شدت مبهم است؛ در ماهیت و وابستگی‌های  زم شفافیتی وجود ندارد.

شکوری راد گفت: به همین دلیل ما علیرغم اینکه تحلیل و نظر داریم اما نظری که قابل ابراز باشد، نداریم. چون اظهارنظر قابل ابراز نیاز به کدهای دقیقی دارد که برای ما به این کدها هنوز دقیق نیست و هیچ خبر رسمی درباره بازداشت ایشان را هم باور نمی‌کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره رهبری سید محمد خاتمی در جریان اصلاحات گفت: کاملا روشن است که اصلاحات رهبری دارد و رهبری می شود اما آقای خاتمی ادعای رهبری ندارد. ایده آقای خاتمی ایده رشد مردم و جامعه است و معتقد است مردم خود باید به رشد رسند و تشخیص دهند و ایشان به دنبال نقش رهبری اصلاحات نیست.

دبیر کل حزب اتحاد ملت افزود: رئیس دولت اصلاحات با تشکیل شورای عالی سیاستگذاری سازوکار دستیابی به اصلاح طلبان را پیش پای آن‌ها گذاشته است. اما وقتی ایشان را ممنوع التصویر کرده‌اند او هم به اقتضای شرایط، کار خود را می‌کند. ایشان نیازی به امر و نهی کردن ندارد زیرا درون خانواده اصلاحات بسیاری از مسائل روشن است.

شکوری راد درباره برخی بازداشت های دانشجویان هم توضیح داد: باید شما را به این جمله رهبری ارجاع دهم که در سال ۷۳ گفتند «خدا لعنت کند آن‌هایی که دانشگاه‌های ما را غیرسیاسی کردند.» من هم می‌گویم واقعا خدا لعنتشان کند. دانشگاه‌های ما اکنون غیرسیاسی هستند و علت آن هم برخوردهای امنیتی سنگین است.

وی ادامه داد: سال ۶۴ یا ۶۵ من شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران بودم که دیدار مفصل دو ساعته‌ای با  رهبری که آن زمان رییس جمهور بودند؛ داشتیم. آن زمان آقای طبرزدی مشغول معارضه با دفتر تحکیم وحدت بود، ما از طبرزدی شکایت کردیم و آیت الله خامنه‌ای گفتند شما رفتید از یک دانشجو شکایت کردید؟ مگر می شود از دانشجویی شکایت کرد؟ خیلی ما را تخطئه کردند و گفتند دانشجو باید حرفش را بزند.

 دبیرکل حزب اتحاد ملت افزود: اما پس از آن ما شاهد برخوردهای امنیتی سنگینی با دانشجویان بودیم. دانشجو تهدید امنیتی نیست. کشوری که دانشجو تهدید امنیتی‌اش شود باید یک فکری به حال امنیتش بکند. من نمی‌فهمم ۶ سال زندان برای یک دانشجو چه معنی دارد؟ متاسفانه این اتفاق افتاده و دانشجوها حق دارند منفعل باشند. اگر هم چهار دانشجو فعالیتی کنند فوری با آنها برخورد می‌شود.

شکوری راد ادامه داد: ما که دانشجو بودیم آیت الله خامنه‌ای دوشنبه‌ها یک هفته در میان ظهر به مسجد دانشگاه می‌آمدند بعدها که رییس جمهور شدند هم این رویه به گونه‌ای دیگر ادامه داشت.

وی گفت: من یادم است که در مراسم افتتاحیه دانشگاه هر سال یک دانشجو بدون هیچ بررسی بلند می‌شد و حرفش را می‌زد. من حتی اسامی آن دانشجوها را هم یادم است. در دوره آقای هاشمی سال اول من حرف زدم که آقای هاشمی نیامد پای حرف ما بنشیند. سال دوم هم خواستند متن را چک کنند و از سال سوم هم این سنت کلا برچیده شد. ما این صحنه‌ها را داشتیم. دانشگاه‌ها نبض تپنده جامعه بودند اما الان سرخورده‌اند. جمعیت دانشجوی ما چند برابر اول انقلاب است اما نقش آفرینی آنها یک بیستم آن است.

عده ای به همه پرسی حساسیت دارند

 دبیرکل حزب اتحاد ملت درباره ابهامات مطرح شده پیرامون همه پرسی گفت: درباره همه پرسی یک اصل در قانون اساسی دیده شده که مردم اساس و پایه نظام را تشکیل دهند و انتخاب مردم شرط مشروعیت است. عده‌ای به لفظ همه‌پرسی حساسیت دارند. جایی که در ساز و کار عادی درون کشور به نتیجه نرسیم به نظر مردم رجوع می‌کنیم به ویژه جایی که دو گزینه داریم.

شکوری راد با بیان این که همه پرسی نوعی مباهله است؛ گفت: آنجا حقانیت از جانب خدا روشن می‌شود و اینجا عموم مردم نظرشان را می‌گویند. همه پرسی هم می‌تواند افتخار آمیز باشد. بگذاریم این حقانیت از جانب مردم صورت بگیرد. حساسیت نشان دادن درست نیست.

وی گفت: بر اساس تفسیرهای شورای نگهبان قانون اساسی از شکل خود خارج شده. یکی ازآن‌ها اختیار رییس جمهور در اجرای قانون اساسی است. این اختیارات را طوری تفسیر کرده‌اند که عملا رییس جمهور کاری نمی‌تواند انجام دهد. این تهی کردن نظام از پشتوانه خودش است.

منبع: ایرنا

کد خبر 394002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.