سازمان حفاظت محیط زیست با قاطعیت از تخریب تالاب‌ها جلوگیری کند

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به آسیب‌های وارد شده به تالاب‌های کشور به‌دلیل تغییر شرایط اقلیمی و برخی تصمیمات نادرست، بر احیا و مدیریت تالاب‌های در معرض تهدید تاکید کرد و خواستار برنامه ریزی و اقدامات موثر در این زمینه شد.

به‌گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، اسحاق جهانگیری در نخستین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور، ضرورت اولویت بندی و تمرکز بر تالاب‌هایی که نیازمند توجه بیشتری است را یادآور شد و اظهار کرد: باید با رسیدگی، احیا و مدیریت، مانع از تخریب تالاب ها شد و از پیامدهای مخرب ناشی از آن بر زندگی مردم و محیط زیست جلوگیری کرد.

وی با اشاره به قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور مصوب سال ۱۳۹۶ و تدوین آیین نامه این قانون، تصریح کرد: انتظاری که از ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور می رود این است که راهکارهایی اجرایی و عملیاتی به منظور رسیدگی به تالاب هایی که در معرض خشک شدن و آسیب هستند تدوین کند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر نگاه جامع بر تامین آب مورد نیاز کشور در بخش های کشاورزی و صنعت و نیز تامین حقابه تالاب ها، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست باید بر اساس قوانین موجود از بهره برداری های غیرمجاز از منابع آب که منجر به تخریب تالاب ها می شود با قاطعیت جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: در خصوص صیانت از محیط زیست کشور هرجا که لازم باشد قطعا دولت مصوبات لازم را خواهد داشت و با استفاده از ظرفیت های قانونی اقدام خواهد کرد.

برنامه‌ریزی بلندمدت با نگاه آمایش سرزمینی برای تالاب‌ها

وزیر نیرو نیز در این جلسه با اشاره به عزم ملی برای حفاظت از تالاب های کشور، بر برنامه ریزی بلندمدت با نگاه آمایش سرزمینی در این خصوص تاکید کرد.

به گزارش ایمنا، نخستین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور عصر دیروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

در این جلسه گزارشی از وضعیت تالاب های کشور از سوی نماینده سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد. بر اساس این گزارش ۱۴۱ تالاب کشور به مساحت سه میلیون هکتار در آیین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها به ثبت رسیده و از این تعداد ۲۵ تالاب ایران که دارای ارزش اکولوژیکی هستند در کنوانسیون رامسر ثبت شده اند.

در ادامه این جلسه چالش های اصلی تالاب های ایران نظیر تأمین نشدن حقابه زیست محیطی، ورود انواع آلاینده های کشاورزی، مراکز جمعیتی و آلاینده های صنعتی و نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر در جلسه نظرات و دیدگاه های خود را در خصوص راهکارهای حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور ارائه کردند.

همچنین دستورالعمل نحوه تشکیل و اداره جلسات ستاد ملی به تصویب رسید و مقرر شد دو نفر صاحب نظر علمی به عنوان اعضای حقیقی به عضویت ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالابهای کشور معرفی شوند.

در این جلسه مقرر شد نقشه راه و راهبردها و برنامه عمل ملی حفاظت و احیای تالاب ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست بروز رسانی شده و در جلسات بعدی ستاد ملی ارائه شود. همچنین وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه عملیاتی خود را در خصوص اجرایی نمودن ماده ۴ آئین نامه نحوه جلوگیری از آلودگی و تخریب غیرقابل جبران تالاب‌ها در خصوص تالابهای مندرج در آئین نامه برای سال آبی ۹۹-۱۳۹۸ در جلسه بعدی ستاد ملی ارائه نماید.

از دیگر مصوبات این جلسه تکلیف وزارت جهاد کشاورزی برای ارائه برنامه های جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش بار رسوبی رودخانه های منتهی به تالاب‌ها و تکلیف وزارت نیرو برای ارائه اقدامات صورت داده و برنامه‌های آتی به منظور تعیین و علامت گذاره حد بستر و حریم تالاب‌های فهرست آئین نامه به استثنا علف‌های دریایی و صخره‌های مرجانی بود.

کد خبر 392631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.