زوج‌هایی که جایزه نوبل گرفتند

تا کنون تنها پنج زوج موفق شده‌اند که جایزه نوبل را از آن خود کنند.

به گزارش ایمنا، جایزه نوبل تنها به محققانی اعطا می‌شود که اکتشافات برجسته‌ای انجام داده باشند. تاکنون پنج زوج توانسته‌اند جایزه نوبل را کسب کنند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ماری کوری و پیر کوری

این زوج توانستند در سال ۱۹۰۳ میلادی جایزه نوبل فیزیک را به دلیل کشف دو عنصر جدید با نام‌های "پولونیم " و "رادیوم" و مطالعه پدیده‌های تابشی در کشف رونتگن (واحد اندازه‌گیری پرتوهای یونیزه) از آن خود کنند.

ایرن ژولیو کوری و فردریک ژولیو کوری

این زوج در سال ۱۹۳۵ میلادی به خاطر کشف رادیوکتیویته مصنوعی جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند. ایرن کوری که فرزند بزرگ ماری و پیر کوری بود، قدم در راه پدر و مادر خود نهاد و مانند والدین خود به همراه همسرش در موسسه رادیوم فعالیت کرد. در سال ۱۹۲۴ میلادی بود که فردریک به موسسه مادر زن خود رفت تا تحقیقاتی را پیرامون مواد رادیواکتیو از ماری کوری و همسرش بیاموزد.

کارل فردیناند کوری و گرتی کوری

این زوج آمریکایی نیز در سال ۱۹۴۷ میلادی جایزه نوبل پزشکی را با خود به خانه بردند. آن‌ها به خاطر تحقیق در حوزه گلیکوژن و متابولیسم گلوکوز برنده نوبل شدند.

گونار میردال و آلوا میردال

این زوج جایزه نوبل را به دلیل کارهای انفرادی خود گرفتند و در قالب یک زوج این جایزه را دریافت نکردند. گونار میردال جامعه‌شناس سوئدی توانست در سال ۱۹۷۴ میلادی جایزه نوبل اقتصاد را کسب کند. همسر وی، آلوا میردال هم در سال ۱۹۸۲ میلادی جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد.

ادوارد موزر و می بریت موزر

ادوارد موزر که در زمینه علوم اعصاب کار می کند، به همراه همسرش می بریت موزر که یک عصب‌شناس پژوه است، به خاطر "کشف سلول‌هایی که سامانه موقعیت‌یابی در مغز انسان را تشکیل می‌دهد" به‌طور مشترک برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۲۰۱۴ شد.

منبع: ایسنا

کد خبر 392388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.