چگونگی ابتلای اهالی چنار به ایدز قابل انتشار نیست

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی و یا واکسیناسیون، مطلقاً عامل انتقال بیماری در منطقه چنار نبوده است.

به گزارش ایمنا به نقل از وبدا، معاونت بهداشت وزارت بهداشت در بیانیه ای نسبت به ابتلای شماری از ساکنان روستای چنار استان چهارمحال و بختیاری اعلام کرد: در حال حاضر تیم های تخصصی برای ادامه مشاوره و مراقبت و درمان از طرف وزارت بهداشت در منطقه مستقر هستند و درمان موارد شناسایی شده زیر نظر یک فوق تخصص در حال انجام است.

در متن این بیانیه آمده است: "اچ آی وی یک بیماری عفونی قابل کنترل است و در صورت تشخیص به موقع و شروع درمان، نه تنها فرد می تواند طول عمر طبیعی داشته باشد، بلکه قابلیت انتقال بیماری به دیگران نیز می تواند نزدیک به صفر شود.

به همین دلیل رسالت اصلی نظام بهداشتی، دادن آگاهی به مردم، برطرف کردن باورهای غلط در این خصوص، فراهم آوردن امکان تشخیص بیماری و ارائه درمان به موقع و کارآمد است و  همه اقدامات تشخیصی و درمانی با حفظ اصل رازداری کامل صورت می گیرد.

در یکی از روستاهای شهرستان لردگان نیز بعد از تشخیص چند مورد ابتلا به عفونت اچ آی وی، ضمن ارائه آموزش به مردم، دسترسی به اقدامات تشخیصی فراهم شد. موارد جدید شناسایی شده، سریعاً تحت مراقبت و درمان قرار گرفته اند. راه های انتقال همه موارد کاملأ مشخص است و به اطلاع بیماران رسیده است و از آنجا که جزو حریم خصوصی بیماران است، به هیچ وجه قابل انتشار نیست.

این روند با هوشیاری کامل و اقدام به موقع و کاملأ علمی پرسنل بهداشتی درمانی بیماران شناسایی و در روند درمان قرار گرفته اند.

متأسفانه عده ای از افراد نا آگاه و یا سودجو اقدام به انتشار اخبار کذب و نگران کننده نموده اند و در این بین رسانه های بیگانه نیز با ارائه اطلاعات غلط به این نگرانی دامن می زنند.

بدینوسیله اعلام می شود در خصوص راه های انتقال بیماری در آن منطقه هیچ ابهامی وجود ندارد و صراحتاً تأکید می شود که هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی، واکسیناسیون و ... مطلقاً عامل انتقال بیماری در منطقه نبوده است.

در حال حاضر تیم های تخصصی برای ادامه مشاوره و مراقبت و درمان از طرف وزارت بهداشت در منطقه مستقر هستند و درمان موارد شناسایی شده زیر نظر یک فوق تخصص در حال انجام است.

اقدام به هنگام نیروهای خادم و دلسوز در آن منطقه جای تقدیر و تشکر دارد."

کد خبر 392208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.