ایران جزو ۱۱ کشور برتر دنیا در انتشار مقالات حوزه لیزر

با همت متخصصان داخلی حوزه لیزر و فوتونیک کشور، ایران در حوزه نشر پژوهش ها به رتبه ۱۱ در سال ۲۰۱۸ ارتقا یافت.

به گزارش ایمنا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هر چند بیش از چند دهه از عمر جهش جهانی حوزه لیزر و فوتونیک نمی گذرد و این صنعت در دنیا، حوزه ای نسبتاً نوپا محسوب می شود، اما ایران تقریباً از همان ابتدا با این حرکت علمی همراه بود و پیشینه، هسته های علمی ایرانی شکل گرفته در بخش لیزر و فوتونیک، تقریباً همسن عمر این علم در جهان است.

می توان گفت جرقه های اولیه حوزه لیزر و فوتونیک ایرانی در دهه ۵۰ شمسی زده شد، قرن ۲۱ را قرن لیزر می خوانند، هوافضا، مخابرات، صنایع نظامی، پزشکی و بسیاری دیگر از حوزه های مهم علمی به شدت تحت تاثیر تحولات سریع حوزه لیزر و فوتونیک قرار گرفته اند.

لیزر ابزارهای پزشکی را دقیق تر کرده است و سلاح های کارآمد تری برای نظامیان تولید می کند، فناوری لیزر و فوتونیک همچنین سرعت تحولات در بخش اینترنت و مخابرات را به شکلی خیره کننده افزایش داده است.

در ایران برای راهبری و سیاست گذاری هدفمند تر، دو حوزه فوتونیک، لیزر و مواد پیشرفته و ساخت با یکدیگر ادغام شد و ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت تحت نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفت. حمید لطیفی دبیر این ستاد می گوید در آخرین سلسله اقدامات حمایتی به تازگی، پس از انجام آنالیز و داوری های لازم ۶۰ طرح فناورانه و دانش بنیان در اولویت پرداخت تسهیلات و یا یاری بلاعوض این نهاد و دیگر مراکز همراستا قرار گرفته است.

 پس از سال ها پژوهش و شکل گیری هسته های جداگانه و خود جوش علمی در نقاط مختلف کشور، علی رغم وجود کارهای انجام نگرفته بسیار، یک زیست بوم قابل اعتنا در حوزه لیزر و فوتونیک به وجود آمده است که توانایی و اعتماد به نفس کافی برای پاسخگویی به نیازهای علمی کشور را دارد. در حال حاضر از بیش از ۵۰ هزار مقاله منتشر شده در این حوزه در دنیا، بیش از ۱۶۵۰ مقاله در حوزه اپتیک و مولوکولی، متعلق به ایران است.

در دهه ۸۰ ۱۹ میلادی، رتبه ایران در این بخش بالای ۴۰ بود و در سال ۲۰۱۸ به مدد جوانان خلاق کشور، ایران توانست به عنوان یازدهمین کشور در این حوزه شناسایی شود. البته به گفته متخصصین امر هنوز در این حوزه کارهای بر زمین مانده بسیاری وجود دارد، تجاری سازی طرحها از جمله مواردی است که در کشور نیاز به اهتمام بیشتر جوانان و متخصصین جوان کشور دارد.

کد خبر 392207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.