مشکلات معیشتی گریبانگیر اساتید حق‌التدریس است

رییس انجمن صنفی اساتید حق‌التدریس استان اصفهان با بیان این که به طور متوسط بیش از نیمی از نیروهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها از اساتید حق‌التدریس تأمین می‌شود، از توجه نشدن به مطالبات اساتید حق‌التدریس انتقاد کرد.

عبدالله رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا از اساتید حق‌التدریس دانشگاه‌ها به عنوان فرهیختگان جامعه نام برد که همگی دارای مدارک عالیه کارشناسی ارشد و دکترا هستند و اظهار کرد: دستمزد پایین، نداشتن پوشش بیمه، مالیات بر درآمد در کنار نداشتن امنیت شغلی، از مهم‌ترین دغدغه‌های این قشر است که دانشگاه‌ها و سازمان‌ها نسبت به بر طرف‌کردن آن‌ها رغبتی نشان نمی‌دهند.

وی افزود: در سال ۱۳۹۶ با تلاش همکاران، انجمن صنفی اساتید حق‌التدریس استان اصفهان در اداره کار، رفاه و امور اجتماعی، به ثبت رسید. اهداف این صنف، ساماندهی جامعه اساتید، پیگیری مطالبات و بهبود وضعیت معیشت آن‌ها، ، بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه، تلاش برای ایجاد فرصت‌های شغلی و درآمدزایی بیشتر، همکاری با اصناف مختلف در زمینه‌های آموزشی و معرفی اساتید ممتاز به دانشگاه‌ها است.

رئیس انجمن صنفی اساتید حق‌التدریس به اصلی‌ترین دغدغه اساتید نظیر تناسب نداشتن دستمزد، بیمه و مالیات در دانشگاه‌ها اشاره کرد و در ادامه گفت: گرچه دنبال بهبود کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها و اهداف بلندمدت هستیم، اما در حال حاضر مشکلات معیشتی گریبانگیر این قشر فرهیخته است که مانع از اقدام برای اهداف والاتر مانند رشد و ارتقای علمی و پژوهشی اساتید حق التدریس می‌شود.

 رحیمی افزود: دستمزد اساتید حق‌التدریس بر اساس حقوق پایه اداره کار، بین هشت تا ۲۰ هزار تومان در ساعت، بسته به نوع دانشگاه است و از طرفی دانشگاه‌ها مواردی همچون سابقه و سنوات تدریس، کیفیت تدریس، مدرک علمی و سوابق پژوهشی را برای اساتید حق‌التدریس در نظر نگرفته و هیچ کدام از این موارد باعث افزایش دستمزد آن‌ها نمی‌شود.

رئیس انجمن صنفی اساتید حق‌التدریس ادامه داد: بسیاری از موارد حقوق اداره کار همچون حق مسکن، حق اولاد، حق عائله‌مندی و عیدی به اساتید حق‌التدریس تعلق نمی‌گیرد که این موارد تخطی از قانون محسوب می‌شود و دانشگاه پاسخگو نیست.

وی در مورد بیمه اساتید حق‌التدریس گفت:‌ در حال حاضر دانشگاه‌ها یا به صورت ساعتی برای استادان حق‌التدریس خود بیمه رد می‌کنند یا اصلاً رد نکرده و تمایل به همکاری با استادانی دارند که بیمه از محلی غیر از تدریس برای آن‌ها واریز می‌شود و با این شرایط عملاً نمی‌توان بازنشستگی را برای استادان حق التدریس متصور بود.

رحیمی ادامه داد: بیمه نیز اجازه پرداخت کسری ساعات موظفی را به اساتید نمی‌دهد و این افراد حتی نمی‌توانند به صورت اختیاری برای خود بیمه رد کنند؛ این ضعف از قانون بیمه است که افراد حق‌العمل‌کاری یا پاره وقت را در قوانین خود پوشش نداده است.

رئیس صنف اساتید حق التدریس از اعمال ده‌درصد مالیات بر در آمد اساتید انتقاد کرد و گفت: حقوق اساتید در سال بسیار کم است و این مبلغ مطابق قانون مالیاتی باید معاف از مالیات باشد، اما قانونگذاران مالیاتی اخیراً تبصره‌ای اضافه کرده و صرفاً با در نظر گرفتن شرایط اساتید هیأت علمی که برای کسب درآمد بیشتر به صورت حق‌التدریسی در دیگر دانشگاه‌ها نیز تدریس می‌کنند، مالیات بر حق‌التدریس را  ده‌درصد مقطوع در نظر گرفته‌اند و معافیت مالیاتی را برای اساتیدی که هیچ منبع درآمدی جز حق‌التدریس ندارند، در نظر نمی‌گیرد که این نیز خلاف قوانین مالیاتی است و باعث ایجاد تناقض در قوانین مالیاتی شده است.

وی با بیان اینکه در حال رایزنی با روسای دانشگاه‌های سطح استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حل موضوع بیمه و مالیات هستیم و افزود: همزمان این پیگیری‌ها توسط دیگر اصناف اساتید حق‌التدریس در استان‌های سراسر کشور در حال انجام است، اما هنوز هیچ اقدامی از سمت مسئولان علی رغم اطلاع از مشکلات صورت نگرفته است.

رحیمی همچنین برای بحث خوداشتغالی و کارآفرینی از برگزاری جلسات با اساتید خبر داد و گفت: بازدیدهایی از شهرک علمی و تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اصفهان و شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه داشتیم که امید است با همکاری اساتید این اهداف تحقق یابد و کمک درآمدی بتوان برای این قشر فرهیخته ایجاد کرد. همچنین کلاس‌ها و دوره‌هایی را با همکاری خود استادان جهت ارتقای مهارت‌های علمی و فرهنگی برای اساتید برگزار کردیم.

کد خبر 391357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.