دفن غیراصولی زباله‌های شهری بادرود/خطر در کمین سلامت شهروندان

دفن غیراصولی و آتش زدن پسماندهای شهری مشکلات زیست محیطی و بهداشتی فراوانی ایجاد می‌کند که آلودگی آب‌های زیرزمینی و خاک و هوا و در نهایت شیوع بیماری‌های مختلف را همراه دارد. مدیریت شهری به عنوان یکی از متولیان جمع‌آوری و دفن پسماند، موظف به رعایت ضوابط قانونی در این زمینه است.

 به گزارش خبرنگار ایمنا، پسماند، مواد زائد جامد، مایع یا گاز است که در نتیجه مصارف انسانی در حوزه‌های مختلف تولید می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد رهاسازی و جمع‌آوری نشدن زباله‌ها برای انسان و سایر جانداران و محیط زیست عوارض ناگواری دارد که گاه غیرقابل جبران است به همین دلیل کشورهای مختلف با وضع قوانین و پیش‌بینی ساز و کارهایی برای ساماندهی حمل، انتقال و دفن پسماندها اقدام کرده‌اند. "قانون مدیریت پسماند" در کشور ایران با ارائه تعریف جامعی از پسماند و انواع مختلف آن، نهادهای متولی نظارتی و اجرایی این بخش را تعیین کرده است. مطابق بند «ج» ماده (۲) و ماده (۷) این قانون شهرداری‌ها مسئول جمع‌آوری، دفن و تفکیک پسماندهای شهری هستند.

در شهر بادرود نیز بر اساس این قانون فعالیت‌ها و اقداماتی شده اما در مراحل ابتدایی قرار دارد و تکمیل نشده است که باعث شده تا مشکلاتی برای این شهر به خاطر کاستی‌های مدیریت پسماند و سایت دفن زباله ایجاد شود که احتمال بروز مشکلات زیست‌محیطی نظیر شیوع بیماری‌ها و آلودگی آب و هوایی را افزایش داده است.

آتش‌زدن زباله‌ها، اقدامی خلاف قانون

علیرضا غلامی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نطنز با انتقاد از برخی مسئولان بادرود برای دفن غیراصولی زباله‌های شهری در محل سایت زباله بادرود می‌گوید: باوجود تذکرات فراوان و اخطارهای کتبی و شفاهی تاکنون اقدام عملی برای رفع این مشکل انجام نشده است به همین خاطر ناگزیر به طرح دعوا در دادگاه شدیم.

وی می‌افزاید: بهترین راهکار برای جلوگیری از آلودگی زیست‌محیطی و بروز مشکلات بهداشتی و آلایندگی محیطی، ریختن خاک و آهک بر روی زباله‌ها و دفن آن‌ها در مدت زمان معینی است.

عبدالله ساعتی، کارشناس اداره محیط زیست نطنز نیز آتش‌زدن زباله‌ها در محدوده شهرها را تهدیدی برای سلامتی شهروندان می‌داند و می‌گوید: تولید گازهای سمی دی‌اکسید یکی از پیامدهای ناگوار آتش زدن زباله‌ها است که می‌تواند منجر به افزایش سرطان و بیماری‌های مختلف شود.

وی تاکید می‌کند: گاز دی‌اکسید خطرناک‌ترین و کشنده‌ترین گاز است تا جایی که برای تولید بمب‌های شیمیایی از آن استفاده می‌شود.

کارشناس اداره محیط زیست نطنز می‌گوید: اغلب مسئولان و حتی شهروندان فکر می‌کنند که با آتش زدن، زباله‌ها از بین می‌رود در حالی‌که دود و گازهای سمی ناشی از سوزاندن آن‌ها وارد هوا شده و باعث آلودگی آن می‌شود.

بخشی از زباله‌ها متعلق به سایت هسته‌ای است

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که عبدالعظیم شکاری، رئیس انجمن حافظان محیط‌زیست بادرود با بیان اینکه تا حدود ۳۰ سال قبل چاله زباله بادرود در قسمت بالادست منطقه صنعتی سرآسیاب قرار داشت، خاطرنشان می‌کند: بعد از آن مکان چاله زباله فعلی در پنج کیلومتری جاده بادرود - کاشان انتخاب شد و زباله‌های بادرود در آن ریخته و توسط شهرداری دفن می‌شد تا اینکه چند سال پیش قرارداد معینی از طرف شهرداری با یکی از پیمانکاران منعقد و به دنبال آن تفکیک و دفن زباله به بخش خصوصی واگذار شد.

شکاری تاکید می‌کند: میزان زباله‌ای که روزانه در چاله زباله بادرود وارد می‌شود بالغ بر ۲۰ تن است که ۱۲ تن مربوط به منطقه بادرود و مابقی متعلق به سایت هسته‌ای و دهیاری روستاها است که انباشت این حجم از زباله مشکلاتی را به دنبال دارد.

وی ادامه می‌دهد: با توجه به گسترش شهر بادرود و وجود دانشگاه آزاد و روستای سرآسیاب در جوار این چاله زباله، انتخاب محل فعلی برای دفن زباله اشتباه و غیراصولی است.

رئیس انجمن حافظان محیط‌زیست بادرود می‌افزاید: دفن کردن ته‌مانده زباله‌ها بعد از تفکیک زباله و باز شدن و پخش مجدد آن‌ها از دیگر مشکلات این محل است که ظاهراً ساماندهی این کار بر عهده شهرداری است، اما به جای آنکه هر ماه اقدام به این کار کند، شش ماه یک بار این کار را انجام می‌دهد.

شکاری می‌گوید: آتش زدن زباله‌ها اقدامی اشتباه، خطرناک و غیراصولی است، زیرا این اقدام پس از تفکیک دارای عواقب خطرناکی است که منجر به آلودگی هوا و گسترش دود غلیظ در منطقه و تشدید بیماری‌های ریوی و قلبی به ویژه آسم برای گروه‌های حساس از جمله کودکان سالمندان و بانوان باردار  می‌شود و تاثیرات منفی بر محصولات درختی و سبزیجات و خاک منطقه دارد.

وی ادامه می‌دهد: این اقدام سبب ورود گازهای خطرناک به جو و آلودگی آب‌های سطحی، افزایش ریزگردها و غبار محلی، نفوذ شیرابه آلوده به اراضی کشاورزی و پخش زباله در محدوده چاله زباله و تبعات زیست محیطی ناشی از آن می‌شود.

رئیس انجمن حافظان محیط‌زیست بادرود از برگزاری جلسات متعدد با شهرداران بادرود و خالدآباد، بخشدار و مسئولان مختلف محلی و استانی در ۱۰ سال گذشته خبر می‌دهد و می‌گوید: متاسفانه تاکنون برای رفع این مشکل اقدام مهمی نشده است.

شکاری با بیان اینکه راهکارهایی برای کاهش اثرات سوء این وضعیت وجود دارد، تصریح می‌کند: گماردن نگهبان شبانه‌روزی از سوی پیمانکار در محله چاله زباله برای جلوگیری از آتش زدن عمدی، فنس‌کشی دیواره‌های چاله زباله به ارتفاع دو متر جهت جلوگیری از پخش زباله در محیط پیرامونی، دپو کردن ته‌مانده زباله تفکیک شده توسط شهرداری در بازه زمانی یک بار در ماه و افزایش نظارت و کنترل و اجرای دستورالعمل‌های زیست محیطی و بهداشتی از راهکارهای کاهش اثرات مخرب این مشکل است.

نارضایتی ساکنان مناطق اطراف از انتشار بوی نامطبوع

علی سلمانیان، پیمانکار پروژه سایت دفن زباله شهری بادرود مدعی است در دو سال اخیر با مسئولان شهرداری بادرود پیرامون رفع مشکلات زیست‌محیطی و رفع آلودگی این مکان جلساتی را برگزار کرده، ولی نبود زیرساخت‌های مناسب و کمبود امکانات مانع تحقق نتیجه مطلوب شده است.

وی تاکید می‌کند: وضعیت موجود باعث شده تا شاهد بروز مشکلات و نارضایتی اهالی خالدآباد و روستای سرآسیاب از نزدیکی به سایت زباله و بوی نامطبوع ناشی از سوزاندن زباله‌ها توسط افراد غریبه باشیم. 

پیمانکار پروژه سایت دفن زباله شهری بادرود آتش‌سوزی‌های اخیر در این مکان  را غیرعمدی می‌داند و می‌گوید: عمدی یا سهوی بودن این اقدام مجوزی برای بی‌توجهی به پیامدهای ناگوار این پدیده نیست.

سلمانیان خاطرنشان می‌کند: لازم است مسئولان شهری در تعامل با سایر نهادهای مرتبط شهری چاره‌ای برای رفع این معضل زیست‌محیطی و خطرناک بیابند.

قانون مشکل را رفع می‌کند

علی شجاعی، کارشناس ارشد حقوق محیط‌زیست با اشاره به قواعد حقوقی مترتب بر این مشکل، می‌گوید: ساده‌ترین راه برای رفع انباشت زباله‌ها آتش زدن است که این کار بر خلاف قانون است.

وی ادامه می‌دهد: بر اساس قانون یکی از دلایل آلودگی هوا در محیط‌های شهری سوزاندن زباله‌ها است در حالی که به استناد ماده ۹ «قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست» مواد ۲۲ و ۳۲ «قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا» و ماده ۶۸۸ «قانون مجازات اسلامی»، برخورد قانونی با آلوده‌کنندگان هوا لازم است.

شجاعی تصریح می‌کند: مطابق «قانون مدیریت پسماند» متولی جلوگیری از بروز این مشکلات در حوزه شهری، شهرداری‌ها و در روستاها و بخش‌ها دهیاری و بخشداری است.

ضرورت تاسیس کارخانه بازیافت در بادرود

مجید صفاری، شهردار بادرود چاره رفع این مشکل را تاسیس کارخانه بازیافت می‌داند و یادآور می‌شود: چاله زباله‌ای که در شرایط کنونی از آن استفاده می‌شود در زمینی به مساحت حدود ۱۳ هکتار و در  فاصله پنج کیلومتری مرکز شهر گودبرداری و ایجاد شده است و زباله‌ها توسط پیمانکار شهرداری در طول روز در این مکان جمع‌آوری می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: شهرداری این کار را به پیمانکار واگذار کرده است، تفکیک زباله‌ از مبدأ هم انجام می‌شود که در نتیجه آن شیشه، کارتن و کاغذ و سایر پسماندها، مجزا دسته‌بندی و فلزاتی مانند حلبی که قابل بازیافت است تفکیک می‌شود.

شهردار بادرود می‌گوید: سایت دفن زباله این شهر از حدود سال ۶۳ جهت تخلیه زباله‌های شهری ایجاد شده است و در حال حاضر جهت ساماندهی آن هر سال در چند نوبت به دلیل افزایش حجم زباله‌ها و برای توسعه محل دفن آن‌ها خاک‌ریزی و تسطیح می‌شود.

شهردار بادرود اضافه می‌کند: سالیانه به غیر از هزینه‌های تفکیک، بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال جهت دفن زباله و سایر موارد جانبی دیگر هزینه می شود.

صفاری ادامه می‌دهد: در شهرستان نطنز تاکنون طرح اصولی جهت تفکیک زباله اجرا نشده است، امسال مسئولان دو شهرستان نطنز و اردستان به دنبال تهیه طرح، جانمایی و واگذاری زمین برای احداث کارخانه پسماند زباله هستند.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی این کارخانه برای مدت ۴۰ سال آینده مسائل دفع زباله و تفکیک آن و تولید کود کمپوست رفع خواهد شد، خاطرنشان می‌کند: به دلیل وجود مشکلات زیرساختی و نبود برنامه‌ریزی مدون در خصوص تفکیک زباله، برای نخستین‌بار شهرداری بادرود با همکاری پیمانکار در سال جاری گام‌های یش‌زمینه خوبی در جهت رفع معضل تفکیک زباله‌ها برخواهد داشت.

باید نظام تفکیک زباله از مبدأ اجرا شود

محسن نوین‌بخت، عضو شورای اسلامی شهر بادرود می‌گوید: فضای کنونی محلی است واقع در بالادست شهر بادرود و خالدآباد و بادهای غالبی که از سمت کاشان می‌وزد، باعث پخش ایجاد بوی نامطبوع این زباله‌ها در فضای بادرود می‌شود .

وی اضافه می‌کند: زباله‌ها غالبا توسط پیمانکاران جمع‌آوری می‌شود و به مکان دوردست انتقال داده می‌شود، اما همچنان در چاله زباله افراد غریبه‌ای حضور دارند که زباله‌ها را می‌سوزانند و این عمل باعث ایجاد دود و بوی نامطبوع و نارضایتی مردم خالدآباد و ساکنان روستاهای سرآسیاب و اریسمان شده است.

این عضو شورای شهر بادرود تصریح می‌کند: با توجه به اینکه برای آینده ارزش‌آوری تفکیک زباله‌ها زیاد است، قرار شد هر چهار شهرداری بادرود، خالدآباد، نطنز و طرقرود، محلی مناسب را برای دفن زباله‌ها  معرفی کنند تا این عمل به صورت مکانیزه انجام شود.

نوین‌بخت می‌افزاید: مرحله نخست اجرای این طرح آغاز شده و تفاهمنامه‌ای بین چهار شهرداری شهرستان نطنز امضا می‌شود و امیدواریم بتوانیم برای ایجاد زیرساخت‌های اصولی تفکیک زباله در این محل اقدام کنیم .

وی اظهار می‌کند: معدن زباله کنونی که در فاصله پنج کیلومتری از سمت جنوب غربی بادرود و در مسیر جاده ترانزیت بادرود – کاشان  قرار دارد، محلی است که حفاری آن توسط شهرداری بادرود در مساحتی حدود ۱۳ هکتار انجام شده و زباله‌های شهر و بخش به این مکان انتقال یافته و تفکیک می‌شود و زباله‌های غیرقابل بازیافت دفن و توسط بولدزر روی آن‌ها خاکریزی می‌شود.

نوین بخت خاطرنشان می‌کند: بهترین کار برای رفع این معضل این است که در هر چهار شهر به صورت اساسی فرهنگسازی شود تا تفکیک زباله از مبدا انجام شود، یعنی زباله‌های خشک و تر در مبدا تفکیک، جمع‌آوری و تخلیه شود.

کد خبر 390962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.