۲۵ محله شهری گلپایگان در طرح بازآفرینی/۴۰ هزار نفر در بافت فرسوده زندگی می‌کنند

بازآفرینی شهری مجموعه اقداماتی است که برای رفع مشکلات و تکمیل زیرساخت‌های محلاتی مشخص شده از شهر اجرا می‌شود. بازآفرینی شهری فراتر از نوسازی و بهسازی و از زیرساخت‌های اساسی توسعه شهری است؛ این طرح‌ها در واقع با توانمندسازی محلات حاشیه‌ای و کمتر توسعه یافته زمینه رشد همگون همه محلات را فراهم می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در بازآفرینی شهری تلاش می‌شود تا محله یا محلات خاصی که از نبود امکانات مادی، فقر اقتصادی و بی‌نصیب ماندن از طرح‌های فرهنگی رنج می‌برد را شناسایی و با اجرای برنامه‌هایی در میان‌مدت و بلندمدت زمینه رشد و توسعه آن‌ها فراهم شود. در این فرایند که غالبا مناطق حاشیه و پیرامونی شهر بستر اجرای آن است، نخست با تقویت وجوه مشترک با سایر مناطق شهری، زمینه‌ای برای بازگشت به پیکر اصلی شهر فراهم و سپس با تعریف کارکردی متناسب با بافت اجتماعی، نقش مؤثری برای محله در مجموعه شهری در نظر گرفته می‌شود. مجموعه این اقدامات در قالب اسناد بالادستی و اجرایی تدوین و وظیفه هریک از دستگاه‌های متولی تعریف می‌شود.

شهرداری‌ به عنوان مدیریت شهری و دستگاهی که نقش اساسی در ساختار فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و خدماتی شهر دارد، دبیر ستاد بازآفرینی شهری است که علاوه بر تعیین و تعریف طرح‌ها، وظیفه ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مجری و نظارت بر طرح‌ها را نیز بر عهده دارد.

برای آگاهی از تعداد و وضعیت محلات هدف طرح بازآفرینی در گلپایگان، چالش‌های پیش‌روی طرح و اقدامات انجام شده در این زمینه با "محمدصفایی"، مسئول ستاد بازآفرینی شهرداری گلپایگان گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:

چند منطقه هدف طرح بازآفرینی شهری در گلپایگان تعریف شده است؟

گلپایگان در زمینه طرح بازآفرینی شهری از شهرهای پیشتاز در استان اصفهان است. درسال ۹۶ سند بازآفرینی شهری را در یک برنامه بلند مدت چهارساله تهیه کردیم و تا سال ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی کردیم تا در محلات هدف پروژه‌های محرک تعریف شده را اجرا کنیم. شهرگلپایگان دارای ۴۵ محله است که از این تعداد ۲۵ محله هدف طرح‌های بازآفرینی است.

مساحت پهنه‌های شهری طرح بازآفرینی گلپایگان چقدر است و چند نفر در آن‌ها سکونت دارند؟

در این راستا شهر گلپایگان دارای پنج‌گونه بندی شامل بافت تاریخی به مساحت ۲۲ هکتار با جمعیت چهار هزار و ۵۰۰ نفر، بافت ناکارآمد میانی یا بافت فرسوده به مساحت ۲۹۵ هکتار با جمعیتی معادل ۴۰ هزار نفر، سکونتگاه غیررسمی به مساحت ۹۳ هکتار با جمعیت هفت هزار نفر، پهنه‌های ناهنگون شهری به مساحت ۶۶ هکتار و با جمعیت ۸۶ هزار نفر، پهنه شهری با پیشینه روستایی به مساحت ۳۱۱ هکتار و با جمعیت هفت هزار و ۵۰۰ نفر است. سکونتگاه‌های غیررسمی شهرگلپایگان شامل محلات کاظم آباد، صارم‌آباد، طاهر، کوچه باغ و جاده قدیم اصفهان است.

در سال ۹۸ کدام محله برای بازآفرینی در نظر گرفته شده است؟

در ستاد بازآفرینی شهر گلپایگان برای سال ۹۸ محله کاظم‌آباد در الویت اجرای طرح بازآفرینی قرار گرفت و به همین منظور شهرداری قطعه زمینی به مساحت ۲۵ هزار مترمربع از املاک خود را به عنوان آورده سهم شهرداری به ارزش ۵۰۰ میلیارد ریال جهت احداث یک مجموعه چند منظوره فرهنگی، ورزش، تفریحی و گردشگری که شامل فرهنگسرا، سالن ورزشی دارای استخر، تنیس، بازی‌ و بازارچه صنایع دستی و رستوان است اختصاص داده تا سرانه فضاهای فرهنگی ورزشی و خدماتی در این محله که هم بافت فرسوده و هم سکونتگاه غیر رسمی است افزایش یابد.

کاربری این زمین در کمیسیون ماده پنج تعریف شده است و اداره‌کل راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار بود اعتباری مناسب بر اساس آئین‌نامه و مصوبات ستاد ملی بازآفرینی به این پروژه اختصاص دهند، اما امسال به دلایلی این بودجه تحقق پیدا نکرد. اگر امسال یا سال‌های آینده این بودجه را اختصاص دهند در نخستین فرصت شهرداری می‌تواند این پروژه را اجرا کند.

تاکنون چه طرح‌هایی در محلات هدف بازآفرینی اجرا شده است؟

شهرداری گلپایگان تاکنون در محله‌های بازار، باشار، اناربار و آحسین به ترتیب در پروژه‌های محوطه‌سازی مسجد جامع، احداث بازارچه هنر و رستوران سنتی حمام بهشت، پارک بانوان و خانواده و مرمت حمام آحسین مبلغی معادل ۱۵۰ میلیارد ریال از اعتبارات داخلی هزینه کرده است.

برای محله کوچه باغ  نیز پروژه احداث پارک محله‌ای و فضای سبزی را در نظر گرفتیم که ۹۰ درصد پیشرفت داشته است، در محلات دیگر نیز یک سری فضاهای سبز و فرهنگی پیش‌بینی شده است که به دنبال تملک زمین برای اجرای طرح‌ها هستیم.  مناطقی مثل جاده قدیم اصفهان، مفت‌آباد و علی‌آباد خارج از محدوده شهر است که تلاش داریم در طرح تدقیق محدوده به داخل محدوده شهراضافه شود تا برای آن‌ها نیز بتوانیم برنامه‌ریزی انجام دهیم و پروژه‌های شهری و ستاد بازآفرینی را در این مناطق عملیاتی کنیم.

آیا دفتر تسهیلگری در گلپایگان تشکل شده است؟

در سال ۹۶ دفتر تسهیلگری گلپایگان با سه عضو ثابت شروع به فعالیت کرده است و در مقطعی به شش عضو نیز رسید. تاکنون در محلاتی مانند بازارمحله، بابا عبدالله، اسفنجه و محله کاظم‌آباد، سند بازآفرینی محله‌ای با مشارکت مردم هر محل تهیه شده است.

چه اقداماتی برای مقابله با گسترش حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی انجام شده است؟

برای جلوگیری از گسترش بافت حاشیه‌ای باید در ابتدا ضوابط شهرسازی را به این مناطق تسری دهیم و با عرضه زمین ارزان قیمت توسط دستگاه‌های ذی‌ربط تقاضای اقشار ضعیف را پاسخ دهیم. برای ارائه خدمات مناسب در همه مناطق شهری باید توسط دستگاه‌های اجرایی زمینه‌ای ایجاد شود که زمین و خدمات لازم در اختیار اقشار محروم قرار گیرد.

توسط معاونت خدمات شهری شهرداری گلپایگان برای رسیدگی به تخلفات شهری در محدوده و حریم شهر دو اکیپ نفر گشت سازماندهی شده که حتی روزهای تعطیل هم عملیات گشت‌زنی دارند، اما با وجود ۱۷ هزار هکتار حریم و دو هزار و ۴۵۰ هکتار محدوده شهری این تعداد جوابگو همه نیازهای این بخش نیست و لازم است دستگاه‌های ذی‌ربط جهت جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز در حریم شهر وارد عمل شوند.

محلاتی مانند کاظم‌آباد و جاده قدیم اصفهان به مرور زمان شکل گرفتند و باید به وسیله ایجاد خط‌های کالبدی مانند بلوار و خیابان از زمین‌های کشاورزی جدا شود و برای مردم مشخص شود که به هیچ عنوان اجازه ساخت و ساز در حریم زمین‌های کشاورزی را ندارند و در صورت ساخت خدماتی دریافت نمی‌کنند.

حداقل ۲۶۰ هکتار برای توسعه شهرگلپایگان در سمت شمال شهر فضا داریم که البته نیازمند ایجاد امکانات زیر بنایی مثل سیل‌بند، بلوار، آب و برق توسط دولت است. امیدواریم با همکاری همه اعضای ستاد بازآفرینی و ادارات شهرستان و با اجرای طرح‌های بازآفرینی که در دست اقدام است و طرح‌های پیش‌بینی شده برای سال‌های آینده از رشد سکونتگاه‌های غیر رسمی جلوگیری شود و این سکونتگاها به سکونت رسمی تبدیل شوند.

کد خبر 390527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.