ساخت مثانه مصنوعی برای نخستین بار در ایران

رییس مرکز تحقیقات اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران از ساخت مثانه مصنوعی و کاندوئیت برای اولین بار در ایران خبر داد.

به گزارش ایمنا، دکتر محمدکاظم آقامیر با بیان این که حدود چهار سال و نیم روی طراحی و ساخت مثانه مصنوعی فعالیت کرده‌ایم، گفت: تکنولوژی‌های مختلفی برای ساخت مثانه مصنوعی به کار گرفته می‌شود؛ برای مثال موادی چون سیلیکون در ساخت آن به کار رفته و  این مثانه از عناصری با تکنولوژی بالا تشکیل شده است.

وی افزود: در مراحل پیشرفته سرطان مثانه مجبور می‌شویم مثانه را از بدن بیمار خارج کنیم. در دنیا و در ایران روال کار بر این است که پس از خارج‌کردن مثانه از بدن فرد مبتلا، از روده‌ها، مثانه ساخته و یا یک کاندوئیت از روده ساخته شده و به پوست و مجرا متصل می‌شود. با ساخت کاندوئیت ومثانه مصنوعی، دیگر نیاز نیست که از روده‌ها استفاده شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران ادامه داد: بهترین کار این است که برای ساخت مثانه مصنوعی از وسیله‌ای استفاده شود که هم زمان عمل را کاهش دهد و  هم از روده‌ها استفاده نشود، چرا که دستکاری روده عوارض خود را دارد. با استفاده از مثانه مصنوعی یا کاندوئیت، پزشکان از استفاده روده بیمار برای ساخت مثانه بی‌نیاز می‌شوند.

آقامیر با بیان این که این نخستین‌بار است که در ایران کاندوئیت و مثانه مصنوعی طراحی و ساخته می‌شود، گفت: این تکنولوژی در حال طی مرحله مدل حیوانی است و پس از آن مراحل مختلف انسانی را خواهد گذراند. در دنیا ایده‌هایی در رابطه با ساخت مثانه مصنوعی وجود داشته و عمومی نشده است، اما تغییراتی که ما در ساخت این مثانه مصنوعی اعمال کردیم برای نخستین‌بار در جهان رخ داده است.

وی افزود: همان طور که می‌دانید ثبت یک اختراع در صورتی انجام می‌شود که آن اختراع، نوآوری‌هایی نسبت به اختراعات قبلی داشته باشد که این پروژه مرحله ثبت خود را با موفقیت طی کرده و امتیاز ثبت اختراع را دریافت کرده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 390430

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.