آثار مخرب روانی و جسمی ازدواج زود هنگام

متخصص زنان و زایمان و عضو کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: ازدواج زود هنگام مشکلات جسمی و روانی فراوانی را برای زنان به دنبال دارد و شروع بلوغ جنسی در سنین پایین دلیل بر بلوغ روانی، فیزیولوزیک و آمادگی برای ازدواج نیست.

مرضیه وانونی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه ازدواج زود هنگام آثار مخرب روحی و جسمی فراوانی را برای زنان در پی دارد، اظهار کرد: نبود بلوغ روانی و عاطفی برای ازدواج بسیار خطرناک است، چنانچه دختران به سن بلوغ فکری و عاطفی نرسند و ازدواج کنند، بعد از رسیدن به بلوغ فکری و ثبات شخصیتی در اکثر موارد تصمیم به طلاق می‌گیرند و یا در غیر این صورت گرفتار طلاق عاطفی می‌شوند.

وی با توضیح اینکه ازداواج هم در سنین پایین و هم در سنین بالا عوارض منفی به همراه دارد، افزود: اتفاق نیافتادن ازدواج در سنین پایین دلیل بر این نیست که ازدواج در سنین بالا خوب است و عواقب بدی را به همراه ندارد، بلکه در سنین بالا هم زنان مشکلاتی مانند ناباروری و ... را خواهند داشت.

متخصص زنان و زایمان و عضو کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: سازمان ملل ازداج‌های زیر ۱۸ سال را ازدواج زود هنگام می‌داند، برخی افراد که طرفدار ازدواج زود هنگام هستند، نظرشان این است که دختران زود به بلوغ جنسی می‌رسند و باید ازدواج کنند، اما باید بدانیم که بلوغ جنسی دلیل بر بلوغ روانی و فیزیولوژیک نیست و ازدواج زود هنگام مسائل روانی و جسمی فراوانی را برای فرد به دنبال دارد.

وی با تاکید اینکه در ازدواج زود هنگام فرد به علت جثه کوچک و نارس فیزیولوژیکی که دارد، آمادگی لازم برای مسائل جنسی را نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: شروع رابطه جنسی در سنین پایین مهم‌ترین عامل ایجاد سرطان‌های دستگاه تناسلی مانند سرطان دهانه رحم است که خطراتی جدی و هزینه‌های درمانی زیادی را برای فرد ایجاد می‌کند.

وانونی با اشاره به اینکه اگر در سنین کمتر از ۱۵ سال حاملگی اتفاق بیافتد، عوارض بارداری شدیدی را برای افراد به همراه دارد، اضافه کرد: عوارضی مانند زایمان زور ‌رس، فشار خون حاملگی که هم جان مادر و هم جان جنین را به شدت به خطر می‌اندازد، پارگی‌های وسیع  هنگام رابطه جنسی، افسردگی‌های شدید، سقط جنین و ... مواردی از دریای مشکلاتی است که می‌توان در ازدواج‌های زود هنگام برای زنان رخ بدهد و همچنین احتمال داشتن بارداری‌های ناخواسته نیز در این افراد بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: نبود آموزش و آگاهی اجتماعی باعث می‌شود که  زنان مورد آزار و بهره‌کشی جنسی در ازدواج‌های زود هنگام که بهتر است نام آن را ازدواج پرخطر بگذاریم، قرار بگیرند و به علت نداشتن آمادگی در ارتباط با رابطه جنسی، سلامت روانی و جسمی زنان نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

کد خبر 389208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.