تفاهم نامه همکاری طراحی و ساخت تراموای شیراز امضا شد

شهردار شیراز گفت: بر اساس نتایج بازدید هیئتی از مدیران ارشد و کارشناسان شرکت مشاوره حمل و نقل درسدن - برلین (VCDB) از شیراز  و با عنایت به مذاکرات و بازدیدهای صورت گرفته در درسدن، تفاهم نامه طراحی و ساخت سیستم تراموای شیراز امضا شد.

به گزارش ایمنا، حیدر اسکندرپور اظهار کرد: در این راستا تلاش خواهد شد ظرف سه ماه آینده قرارداد مربوطه مشتمل بر جزئیات مرتبط با موضوعات فنی و حقوقی میان معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز و شرکت مشاوره حمل و نقل درسدن - برلین (VCDB) نهایی گردد.

وی با بیان اینکه این شرکت در تمامی مراحل برنامه‌ریزی به شهرداری شیراز مشاوره خواهد داد، گفت: مقرر شده که شرکت مشاوره حمل و نقل درسدن - برلین ضمن همکاری و ارائه مشاوره به مجموعه مدیریت شهری، بر تمامی اقدامات اجرایی پروژه نظارت کند.

شهردار شیراز با اشاره به لزوم تربیت نیروی انسانی مرتبط با بحث تراموا اضافه کرد: به منظور انتقال دانش فنی و ظرفیت سازی برای کسب بهترین نتیجه برای کارشناسان مرتبط نیز برنامه‌های آموزشی در شهر شیراز و درسدن برگزار خواهد شد.

اسکندرپور افزود: با توجه به اهمیت بررسی همه جانبه موضوع راه‌اندازی تراموا طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شرایطی مهیا شده بود که ضمن انجام مذاکرات فشرده با شهردار، مدیران، مشاوران و کارشناسان حوزه حمل و نقل درسدن، امکان بازدید میدانی از تمامی مراحل ساخت و اجرای خطوط تراموا، محل دپو، تعمیر و نگهداری و همچنین شرکت بمباردیه Bombardier به عنوان سازنده واگن‌های تراموا فراهم شود تا از این طریق دیدگاهی روشن از ملزومات احداث خطوط تراموا در شیراز برای ما ایجاد شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی حمل و نقل شهر درسدن گفت: توسعه حمل و نقل عمومی در این شهر بر مبنای تراموا واقع شده و شیراز نیز همچون درسدن شهر گردشگرپذیری است؛ از این رو توسعه تراموا در منطقه تاریخی شیراز می تواند علاوه بر جابه‌جایی مسافران، امکان بازدید از مراکز گردشگری را برای مسافران و شهروندان فراهم کند.

شهردار شیراز با اشاره به رویکرد مجموعه مدیریت شهری که مبتنی بر انسان محوری است، تصریح کرد: همچنین در این سفر به بررسی و ارزیابی مطلوبیت و نقش تراموا در تعامل با دیگر سیستم‌های حمل و نقل درسدن، توسعه سیستم های حمل و نقل غیر موتوری از جمله دوچرخه سواری و ایجاد پیاده‌راه در راستای دستیابی به سیستم حمل و نقل پایدار و بررسی و ارزیابی اقدامات پیشگیرانه به منظور حفظ محیط زیست و کاهش گازهای گلخانه ای با بهره‌گیری از سیستم حمل و نقل یکپارچه در درسدن نیز پرداختیم.

پیش از این نیز حیدر اسکندرپور شهردار شیراز و درک هلبرت شهردار درسدن ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ در شیراز تفاهم نامه ای را برای گسترش تبادلات فرهنگی، گردشگری، مدیریت منابع آب و حمل و نقل شهری به ویژه راه اندازی تراموا امضا کرده بوند. پس از امضای این تفاهم نامه سه بار هیات هایی متشکل از مقامات شهری و دانشگاهی از درسدن به شیراز آمدند که بازدیدهایی میدانی و کارشناسی برای ایجاد تراموا و تصفیه خانه های محلی انجام دادند.

براساس این گزارش، شهر درسدن آلمان دارای یکی از کارامدترین سیستم های تراموا در اروپا است و از سوی دیگر از جمله شهرهای تاریخی و گردشگرپذیر المان محسوب می شود.

کد خبر 386026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.