افزایش تخت‌های بیمارستانی منطقی نیست

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افزایش تخت‌های بیمارستانی منطقی نیست و باید با راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت و پزشک خانواده از بستری شدن بیماران جلوگیری کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از وبدا، سعید نمکی در نشستی در فرمانداری محلات با بیان اینکه امروز به برکت انقلاب اسلامی ۱۸ هزار خانه بهداشت روستایی در کشور فعال است، اظهار کرد:  این مراکز پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون را دارند و حدود ۱۴۰ هزار طبیب متخصص و عمومی در این مراکز داریم.

وی افزود: در حال حاضر ۹۷ درصد داروهای کشور نیز در داخل تولید می شود و تنها ۳ درصد داروها وارد می شود و امروز مرگ و میر به یک دهم درصد رسیده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سهم سلامت ازتولید ناخالص ملی (GDP) با اجرای این طرح سه درصد افزایش یافت، افزود: امروز در نظام سلامت چالش‌های بسیاری وجود دارد و در بحث بیماری‌های غیرواگیر گرفتاری‌هایی وجود دارد که هزینه‌های سنگینی را برای بیماری های فشار خون، دیابت و سرطان حوادث جاده ای و ... به دنبال دارد. مسلما تامین این هزینه ها و فعالیت ها تنها در درون وزارت بهداشت میسر نمی‌شود .

وی با اشاره به هزینه‌های بالای سلامت تاکید کرد: نظام سلامت نیازمند همکاری های عظیم بین بخشی است و اگر مراقبت لازم و پیشگیری صورت نگیرد دچار مشکل خواهیم شد .

نمکی تعداد مرگ در سال ۹۶ را برابر با ۳۸۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: ۳۱۳ هزار نفر در ارتباط با بیماری‌های غیرواگیر جان خود را از دست داده اند که ۱۰۰ هزار مرگ از این تعداد به دلیل فشار خون و عوارض آن بوده و ۲۵ هزار نفر نیز به دلیل بیماری های عفونی از بین رفتند .

بیماری‌های غیرواگیر چاله‌های عظیمی دارد

وی با بیان اینکه کشور در کنترل مالاریا، سرخک، فلج اطفال به شدت موفق بوده است، اما در بیماری های غیرواگیر چاله‌های عظیمی وجود دارد، گفت: بهداشت روان، افسردگی و بیماری های روحی نیز باید با جدیت مورد توجه قرار گیرد. خوشبختانه در پروژه شهر سالم و اجرای آن اقدامات خوبی به انجام رسیده است .

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور بیان کرد: مرگ ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۶ به دلیل فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن نشان از آن دارد که اگر تجهیزات دیالیز ۱۰ برابر هم شود باز هم کم می آوریم و متاسفانه ۴۰ درصد از افراد تا ابتلا به بیماری های کلیوی و سکته مغزی و قلبی از بیماری خود مطلع نیستند. تعداد قابل توجهی از افراد از دست رفته در اثر فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن در سن مولد جامعه و بین ۴۰ تا ۶۰ سال بوده اند .

نمکی اظهار کرد: در مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی و شناسایی بیماری در مرحله اول مدنظر است و با آموزش و درمان مناسب و اصلاح سبک زندگی طول عمر افراد مولد جامعه بیشتر می شود و باید همه کمک کنیم .

وی با بیان اینکه افق پیش بینی شده برای بسیج ملی کنترل فشار خون ۲۰ میلیون نفر بود اما مشارکت در این طرح به ۳۰ میلیون و ۷۰۰ میلیون نفر رسید، گفت: در این ارزیابی دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از فشار خون بالای خود بی خبر بودند که این ناآگاهی در واقع فرد را مستعد نارسایی کلیه و سکته مغزی و قلبی می کند. از طرفی ۱۰ میلیون نفر در مرحله قبل از ابتلا به فشار خون بالا شناسایی شدند و این افراد شناسایی شده را می توان با آموزش، زندگی سالم و تغییر سبک زندگی از عوارض فشار خون مصون کرد .

نمکی تاکید کرد: باید کاری کنیم که در آینده مردم روی تخت بیمارستان نخوابند. اخیرا در حال راه اندازی ۴۰۰ خانه عشایری کوچ رو با کانکس و یک بهورز در ایل مجهز به پنل خورشیدی جهت نگهداشت واکسن‌ها درون یخچال هستیم که این اقدام برابر با ایجاد هشت تخت بیمارستانی است. باید اقدامی صورت گیرد که مردم در آی سی یو و سی سی یو بستری نشوند .

وی با بیان اینکه افزایش تخت‌های بیمارستانی منطقی نیست، به تشکیل پرونده الکترونیک سلامت و سیستم ارجاع و پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: این طرح ها امسال نیز با قدرت پیگیری می شود و استان مرکزی نیز یکی از اصلی ترین پایلوت های اجرای این طرح هاست .

کد خبر 385969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.