وزیر کشور: مناسک مذهبی می تواند روزنه هایی در مسیر افزایش سلامت روانی جامعه باشد

رحمانی فضلی در یکصد و بیست و یکمین نشست شورای اجتماعی کشور، پس از ارائه گزارشی از طرح جامع کاهش آسیب های اجتماعی، گفت: همه دستگاه های مرتبط باید همگرایی و هم افزایی لازم را در مسیر اجرای این طرح داشته باشند.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در یکصد و بیست و یکمین نشست شورای اجتماعی کشور، پس از ارائه گزارشی از طرح جامع کاهش آسیب های اجتماعی، ضمن تاکید بر ضرورت و اهمیت برنامه ریزی و اقدام در جهت کاهش آسیب های اجتماعی، گفت: پیش از این دستگاه های مختلف طرح هایی را در جهت کاهش یا پیشگیری از آسیب های اجتماعی اجرا و اقداماتی انجام می دادند، اما این طرح در جهت یکپارچه سازی و جلوگیری از موازی کاری و تکرار تدوین شده است تا ضمن صرفه جویی در هزینه ها، مسیری که همه دستگاه ها طی می کنند، به نتیجه مشخص برسد.

وزیر کشور در ادامه با تاکید بر اینکه از تجربیات همه دستگاه ها در اجرای هرچه بهتر این طرح استفاده می شود، گفت: همه دستگاه های مرتبط باید همگرایی و هم افزایی لازم را در مسیر اجرا داشته باشند، مسئولان اجرای طرح نیز ضمن نظارت، ارزیابی مداوم و دریافت بازخوردها، پروژه را کنترل و اجرای مستمر و دقیق آن را نهادینه کنند.

وزیر کشور تاکید کرد: با این طرح همه مشکلات حل نمی شود، اما در خروجی این طرح می تواند معضلات و مسائل مختلفی ریشه یابی شود و به دستگاه های مرتبط برای اقدام ارائه شود.  
وی ضمن اشاره به اهمیت اولویت بندی موضوعات مهم گفت: به دلیل امکانات کم و زمان محدود باید اولویت بندی از لحاظ سنی، جنسی، شغلی و موضوعی داشته باشیم. با این حال هزینه اجرای این طرح از بودجه داخلی دستگاههای مجری طرح پرداخت خواهد شد.

رحمانی فضلی همچنین به لزوم تهیه بانک اطلاعاتی قوی اشاره کرد و گفت: این بانک اطلاعاتی بایستی زمینه قدرت دسترسی و پردازش و تحلیل داشته باشد تا بتوان گزارشها و تحلیل های مورد نظر را استخراج کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: باید با اجتماعی کردن مسائل اجتماعی آن را به دغدغه، نیاز و خواست مردم تبدیل کنیم تا منجر به مشارکت عمومی مردم در راستای حل این مسائل شود. همچنین سهولت دسترسی برای مردم بسیار مهم است تا به راحتی بتوانند از این خدمات این طرح بهره مند شوند.

وی در ادامه به اهمیت آگاهی بخشی اشاره کرد وگفت: باید در زمینه اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش عمومی قوی تر عمل شود.

رحمانی فضلی همچنین به بهره گیری از همه روشها، شیوه ها و ظرفیت های موجود در کشور برای اجرای طرح جامع کاهش آسیب های اجتماعی اشاره و تصریح کرد: باید همه ظرفیت های دینی، فرهنگی، مذهبی، سازمان های مردم نهاد و نهادهای عمومی پای کار بیایند تا این طرح به خوبی اجرا و به نتیجه برسد، اینکه این موضوع را صرفاً دولتی تلقی کنیم قطعا نمی تواند جامع و فراگیر عملیاتی شود.

وی اضافه کرد: گروههای مرجع مانند علما، مراجع، مساجد، اساتید دانشگاه، بازیگران و هنرمندان در این مسیر می توانند کمک کننده باشند و باید از همه کسانی که می توانند این موضوع را به موضوع اجتماعی تبدیل کنند، استفاده کرد.

رحمانی فضلی در پایان ضمن اشاره به علاقه مردم به حضور در مراسمات مذهبی و اشاره به برکات روزهایی خاص چون روز عرفه خاطرنشان کرد: تمام مناسک دینی و اعمال مذهبی گرچه قابل سنجش نیستند و با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیستند، اما می توانند روزنه هایی در مسیر افزایش سلامت روانی جامعه باشد.

کد خبر 385484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.