امیری: مهندسی افکار عمومی بر عهده رسانه است

معاون پارلمانی رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت آشنایی خبرنگاران با تاریخ و فرهنگ ایرانی، گفت: در برخی رسانه ها مشاهده می کنیم که اهل ادبیات نیستند و در شان مردم شریف ایران کار نمی کنند. ایرانیان مردمی با ادب هستند، امروز یکی از ضرورت های غیرقابل اجتناب، استفاده  از ادبیات فاخر در خبرها است.

به گزارش ایمنا، به نقل از معاونت امور مجلس ریاست جمهوری حسینعلی امیری شنبه شب در آئین تجلیل از خبرنگاران مازندران در شهرستان محمودآباد گفت: تاریخچه مطبوعات ایران و نقش آن در تاریخ سیاسی و اجتماعی همواره با آزاد اندیشی و آزادی فکر در اذهان متبادر می شود.

وی با اشاره به اینکه  ۱۱۳ سال از انقلاب مشروطه می گذرد و وقتی اسم مشروطه می آید، همزادی خبرنگاران و رسانه ها با مشروطه مطرح است، افزود: نظام تفکیک قوا و عدالت که مبانی دموکراسی است، از دوره نهضت مشروطه با جان نثاری ها و  زحمات علما، اندیشمندان و آزادیخواهان درحوزه و دانشگاه به دست آمد و مشروطه خواهان گام به گام با خبرنگاران و رسانه ها همراه بودند.

امیری با بیان اینکه طی ۴۰ سال گذشته نیز نقش مطبوعات در توسعه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور تعیین کننده بوده است، گفت: رسانه ها از نهضت مشروطه تا کنون در هموار کردن مسیرها برای پیروزی نقش کلیدی داشته اند.

وی به نقش رسانه ها و خبرنگاران در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در دوره هشت سال دفاع مقدس نیز شاهد به شهادت رسیدن تعداد زیادی از جوانان انقلابی به عنوان خبرنگار، گزارشگر و فیلمبردار بودیم که گاهی جلوتر از رزمندگان برای اطلاع رسانی  فعالیت می کردند و حماسه عشق آفریدند.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری نقش رسانه ها را در تاریخ ایران مهم و برجسته توصیف کرد و اظهار کرد: در ادبیات سیاسی مشروطه  از رسانه و مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می شود و امروز که سبک زندگی مردم تغییر کرده است رسانه و مطبوعات از زاویه ای بالاتر از  سه قوه دیده می شوند.
در ادبیات سیاسی مشروطه از رسانه و مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می‌شود و امروز که سبک زندگی مردم تغییر کرده است، رسانه و مطبوعات از زاویه‌ای بالاتر از  سه قوه دیده می‌شوند.
وی نقش مطبوعات و رسانه را در توسعه جوامع  یکی از مهمترین نقش ها دانست و با تاکید بر این که تحولات جامعه به این پدیده وابسته است، گفت: مطبوعات و رسانه چشمان ناظر و تیزبین و صادق هستند و خبرنگاران به عنوان نمایندگان افکار عمومی بر عملکرد دولت ها، حکومت ها و نظام های سیاسی نظارت می کنند.

امیری با بیان اینکه نقش مطبوعات امروز فراتر از رکن چهارم دموکراسی است، افزود: امروز رسانه مهمترین و موثرترین عنصری است که به افکار عمومی شکل می دهد، مهندسی افکار عمومی را بر عهده دارد و حتی قدرت ملی را به وجود می آورد.

وی ادامه داد: تحولات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در مسیر رسانه و گذر از آن اتفاق می افتد، لذا امروز مطبوعات در کشورمان ظرفیت تاثیر گذاری فوق العاده ای دارند و سطح آزادی های موجود به ظرفیت  رسانه ها وابسته است.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری با اظهار این که مشروعیت و مقبولیت رسانه رسمی در مقام نظارت بر قدرت مسئولان، نطام سیاسی و کارگزاران باید مورد توجه قرار بگیرد و  حمایت شوند، گفت: این به نفع نظام و کارگزاران و مسئولان است.

وی یکی از مزیت های به رسمیت شناختن مشروعیت و مقبولیت رسانه های رسمی را جلوگیری از گسترش شایعات و مدیریت پر هزینه آن دانست و افزود: اصحاب رسانه و مطبوعات هم باید به نحوی عمل کنند تا صحت داده‌ها با چالش مواجه نشود چرا که امانت داری، بی‌طرفی و کار حرفه‌ای پیش نیازهای اعتماد جامعه نسبت به این نهاد تاثیر گذار است.

امیری به پیشرفت سریع فناوری های اطلاعاتی در سال های اخیر اشاره کرد و گفت : روزگار امروز دیجیتالی است و خبرنگاران باید بیشترین استفاده را از این فناوری ها ببرند تا "خبر" به جا، به موقع  و با سرعت منتشر شود و البته  نباید محتوا و صحت  فدای سرعت شود.

وی افزود: متاسفنه در برخی رسانه ها مشاهده می کنیم که اهل ادبیات نیستند و در شان مردم عزیز و شریف ایران کار نمی کنند. ایرانیان مردمی با ادب هستند، امروز یکی از ضرورت های غیرقابل اجتناب، استفاده  از ادبیات فاخر در خبرها است.

معاون رئیس جمهور گفت: معتقدیم شیوه های مدرن امر به معروف و نهی از منکر از طریق مطبوعات است. توصیه ما به مسئولان این است که بایداز مطبوعات حمایت قضایی خوبی داشته باشند. در دولت تدبیر و امید، این موضوع جدی است. امروز دسترسی به اطلاعات از حقوق شهروندی محسوب می شود و خبرنگار و رسانه جزء لاینفک جامعه مدنی هستند.

وی افزود: امروز خوشبختانه جامعه خبری، رسانه ها و خبرگزاری ها به بلوغ خوبی رسیده اند و  سیر تکاملی رسانه در حال انجام است و این که در مازندران تعداد زیاد و قابل توجهی رسانه دارای مجوز هستند، نشانگر رو به رشد بودن بلوغ سیاسی  خبرنگاران و رسانه ها در کشور است.

امیری گفت: خبرنگاران کم توقع ترین قشر جامعه هستند و اینکه امروز محفل صمیمی و باشکوهی با تعامل بین استاندار، خانه مطبوعات، انجمن های صنفی و اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مازندران تشکیل شده باید قدردانی کرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی خبرنگار ایرنا که در مزار شریف به شهادت رسید، افزود: روز شهادت این شهید سرافراز "روز خبرنگار" نام گذاری شده است و این فرصتی برای تجلیل از خبرنگاران است. دولت و نظام باید از قدرت خبرنگار بیشتر استفاده کند.

کد خبر 385480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.