۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
تحولی در راستای تحقق شهر هوشمند

آیین امضای قرارداد سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک، کارت هوشمند شهروندی و مدیریت ناوگان اتوبوسرانی با حضور شهردار اصفهان و مدیرعامل شرکت صنایع الکترواپتیک (صاایران) و جمعی از مدیران شهری انجام شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، درآمد شفاف و پایدار و مدیریت به روز در شهرداری از مزایای سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک، کارت هوشمند شهروندی و مدیریت ناوگان اتوبوسرانی است.

قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان در آیین امضای قرارداد سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک، کارت هوشمند شهروندی و مدیریت ناوگان اتوبوسرانی، با بیان اینکه داشتن شهر هوشمند از شعارهای این دوره مدیریت شهری بود، اظهار کرد: این پروژه در سطح کشور پروژه ای موفق است، سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک، ‌کارت هوشمند شهروندی و مدیریت ناوگان اتوبوسرانی دارای خصوصیات منحصر به فرد و ضامن منافع متعدد برای شهرداری و شهروندان است.

وی از جمله مزایای اجرای این پروژه را شفاف کردن عملکرد مالی درآمدهای ناشی از فعالیت‌های مختلف در سطح شهر عنوان کرد و افزود: سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک، کارت هوشمند شهروندی و مدیریت ناوگان اتوبوسرانی، پرداخت هوشمند همه مکان‌های خدماتی تفریحی شهرداری و خدمات شهری را ممکن می‌کند، بنابراین سطح وسیعی از حوزه خدماتی مانند تفریحگاه ها، پارک ها، اتوبوس، مترو و ... را شامل می‌شود.

شهردار اصفهان سرمایه لازم برای اجرای پروژه سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک را ۹۰ میلیارد تومان با تقبل این مبلغ توسط شرکت صا ایران عنوان کرد و افزود: ۴۰ میلیارد این پروژه سرمایه گذاری و ۵۰ میلیارد آن نگهداری و تجهیز است و قرار است در پنج سال مستهلک و به صورت BOT عمل شود، اجرای این پروژه مدیریت را به روز، نظارت شهرداری را قوی و درآمدها را پایدار و شفاف می کند.

وی با بیان اینکه انتظار این است اجرای این پروژه بهره وری لازم را ایجاد کند، گفت: لازم است پس از آغاز به کار این پروژه این سامانه ظرف شش ماه همه روزه به روز شده تا پس از پنج سال به طور مجدد به این فکر نباشیم که کار جدیدی را آغاز کنیم. همچنین به منظور بهبود بخشیدن و به روز کردن، پس از پنج سال پروژه منطبق با مقتضیات زمان تحویل شهرداری شود تا بتوانیم این حرکت را برای شهر دائمی و مستمر کنیم.

وی اضافه کرد: با توجه به توانمندی های موجود در شرکت صاایران که از یک پشتوانه دولتی نیز برخوردار است، دغدغه ای برای اجرای این پروژه وجود نداشته و شهرداری را امیدوار می کند تا با اجرای یک مدل اجرای کار صحیح شاهد تحقق یک پروژه بسیار خوب در شهر باشیم.

نوروزی اظهار امیدواری کرد: با امضای این قرارداد بتوانیم بخشی از شهر هوشمند را به طور ملموس در اختیار همه شهروندان اصفهانی قرار دهیم.

استفاده از تکنولوژی های روز برای زندگی بهتر شهروندان فراهم می شود

سیدجواد رضایی، مدیرعامل شرکت صنایع الکترواپتیک صاایران در ادامه این جلسه با بیان اینکه شرکت صنایع الکترواپتیک صاایران در سال‌های اخیر روابط بسیار خوبی را با شهرداری اصفهان برقرار کرده است، اظهار کرد: در حوزه های مربوط به مترو، حوزه های عمرانی و  IT این همکاری ها وجود داشته است، این شرکت سعی کرده به عنوان یک شرکت دانش بنیان و فن آور محور در حوزه فعالیت خود تکنولوژی های مربوطه را بومی سازی کرده و نسبت به آن اهتمام جدی داشته باشد.

وی تصریح کرد: در این پروژه نیز تلاش های شبانه روزی صورت گرفت تا بتوانیم از لحاظ فنی، مالی و حقوقی به جمع بندی صحیح رسیده و تدابیر مورد نظر مدیریت شهری اصفهان را اجرا کنیم.

وی ادامه داد: شهروندان اصفهانی باید بتوانند از تکنولوژی روز برای یک زندگی بهتر استفاده کنند.

دغدغه‌های شهروندان در استفاده از فناوری روز در سیستم حمل ونقل شهری تامین می شود

علیرضا صلواتی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اظهار کرد: مدت‌هاست که یکی از انتقادهای جدی شهروندان استفاده نشدن از فناوری های روز دنیا در حوزه های مختلف مانند حمل و نقل عمومی، مشخص بودن زمانبندی سفر، میزان تاخیر،‌ برنامه ریزی برای اطلاع از آمدن اتوبوس ها به منظور سفرهای شهری و ... است، خوشبختانه با تلاش دوساله مجموعه شهرداری این دغدغه های شهروندان برطرف می شود.

وی تصریح کرد: فراخوان این پروژه در یک فرآیند کاملا شفاف اعلام شد، پس از تایید صلاحیت ها شرکت هایی که امتیاز فنی لازم را کسب کرده بودند قیمت های پیشنهادی خود را مطرح کردند و در نهایت شرکت صاایران برای اجرای این پروژه انتخاب شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با بیان اینکه شهرداری تجربه های بسیار خوبی از همکاری با شرکت صاایران در بخش های مختلف دارد، افزود: اجرای این پروژه نیز یکی از فرصت های خوب هم برای این شرکت و هم برای شهرداری است تا رضایتمندی هر چه بیشتر شهروندان جلب شود.

وی گفت: قرار است همه اتفاقاتی که یک شهروند در کارت هوشمند خود در حوزه های اتوبوسرانی، تاکسیرانی، پارکینگ، دوچرخه،‌ استفاده از فضاهای خدماتی تفریحی شهرداری و ... نیاز دارد با اجرای این پروژه برطرف شود.

وی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که هر شهروند یک کارت هوشمند شهروندی داشته باشد، گفت: این پروژه گام بلندی در اجرای شهر هوشمند است و امیدواریم این کار بتواند سرمنشأ اقدامات بسیار خوب آینده باشد چراکه در کشورهای توسعه یافته این امکانات وجود داشته و در شهر ما نیز وجود ندارد.    

مدیریت علمی اتوبوسرانی در اختیار شهروندان قرار می گیرد

قدرت افتخاری، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان نیز با بیان اینکه طبق قول شهردار اصفهان مبنی بر مدیریت علمی اتوبوسرانی و توقع شهروندان بر استفاده از تکنولوژی های روز پس از گذشته پنج دهه از تاسیس این شرکت، قرارداد سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک، کارت هوشمند شهروندی و مدیریت ناوگان اتوبوسرانی امضا می شود تا دغدغه های شهروندان در این خصوص برطرف شود، اظهار کرد: شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان نخستین شرکتی است که سیستم پرداخت مکانیزه را راه اندازی کرد.

وی گستره خدمات شرکت اتوبوسرانی را مساحتی بالغ بر ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر عنوان کرد و افزود: یکی از مواردی که طبق خواست شهردار اصفهان ایجاد شد اعلام برنامه زمانبندی حرکت ناوگان اتوبوسرانی است، این برنامه زمانبندی مستلزم زیرساختی است که امیدواریم با اجرای این پروژه به آن دسترسی پیدا کنیم، یک سیستم نسبتا ناقص در سالیان گذشته وجود داشت که کارکردی برای شهروندان نداشت و صرفا یک جنبه نظارتی در مقاطعی که سیستم سالم بود داشت.

وی گفت: سیستم کارت بلیت الکترونیکی در اصفهان نهادینه شده، اما به واسطه قدمت این سیستم و توقعات مردم در ادامه راه مستلزم تغییر در سیستم پرداخت الکترونیک بودیم، ضرورت ارائه خدمات برخط به شهروندان یکی از خواسته هایی بود که به آن رسیدیم.

وی ادامه داد: لازمه تشویق شهروندان در استفاده بیشتر از خطوط اتوبوسرانی، حذف یا کاهش حداکثری پرداخت نقدی است که در این تکنولوژی پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان گفت: احیا و احقاق حقوق شهروندی در پرداخت الکترونیک مستلزم به روز رسانی این سیستم بود که با سیستم جدید این امر محقق و از تضییع حقوق شهروندان جلوگیری می شود، همچنین سیستم های نظارتی و حوزه بهره وری و برنامه ریزی شرکت واحد اتوبوسرانی از این ابزار قدرتمند برای برنامه ریزی های آتی خود می توانند استفاده کنند تا بهره وری شرکت اتوبوسرانی به مراتب افزایش یابد.

شهرام رییسی، مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری اصفهان اظهار کرد: برای اجرای این پروژه دو مرحله فراخوان اجرا شد که در نهایت شرکت صاایران برنده شد. این پروژه یکی از پروژه های بسیار حائز اهمیت از نظر مبلغ و اثرگذاری در ارائه خدمات به شهروندان است.

تصریح کرد: امیدواریم اجرای این پروژه بتواند منشأ خدمات خیر برای شهروندان و شهر اصفهان باشد.

کد خبر 384792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.