نتایج اولیه انتخابات شورایاری‌ها ۲ ساعت بعد از پایان زمان رای‌گیری اعلام می‌شود

رییس کمیته اطلاع‌رسانی پنجمین دوره انتخابات انجمن‌های شورایاری محلات شهر تهران جزئیاتی تازه از برگزاری این دوره از انتخابات را تشریح کرد.

به گزارش ایمنا، غلامحسین محمدی با اشاره به شرایط شرکت در پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها، اظهار کرد: براساس قانون، افرادی که در تاریخ چهارم مردادماه و پس از آن متولد شده‌اند و به عبارتی ۱۸ سال تمام دارند، می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی با شناسنامه یا شماره ملی در انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه داد: برای اطلاع شهروندان در تمامی شعب اخذ رای به تفکیک محلات اسامی داوطلبان به همراه کد انتخاباتی نمایش داده خواهد شد؛ در هر حوزه رای‌گیری نیز پوسترهای مربوط به نحوه رای‌گیری الکترونیک و چگونگی استفاده از صندوق رای الکترونیک داخل حوزه نصب می‌شود.

محمدی با تاکید بر اینکه روسای هیئت‌های اجرایی در هر منطقه باید اماکن اخذ رای را با استفاده از تابلوهای همسان در آدرس‌های مشخص اعلام کنند، گفت: از میان ۱۳ نفری که بالاترین رای را کسب کرده‌اند به ترتیب آرا، ۹ نفر اول به عنوان اعضای اصلی و چهار نفر بعدی به عنوان اعضای علی‌البدل معرفی می‌شوند.  

رییس کمیته اطلاع‌رسانی پنجمین دوره انتخابات انجمن‌های شورایاری محلات شهر تهران، اضافه کرد: در صورت کسب رای مساوی، انتخاب نهایی براساس مدرک تحصیلی صورت می‌گیرد و در صورت هم سطح بودن مدرک تحصیلی، انتخاب براساس قرعه‌کشی در حضور داوطلبان و توسط ستاد انجام می‌شود.  

وی با اشاره به اینکه نتایج اولیه انتخابات دو ساعت پس از پایان زمان رای‌گیری و نتیجه قطعی از سوی هیئت نظارت و پس از بررسی نهایی اعلام می‌شود، تصریح کرد: در صورتی که هیئت نظارت مرکزی انتخابات را در یک یا چند محله متوقف یا باطل اعلام کند، انتخابات بعدی حداکثر دو ماه بعد از صدور رای توقف یا ابطال توسط ستاد برگزار می‌شود.  

محمدی افزود: با توجه به تایید صلاحیت مشروط برخی نامزدها به دلیل نقصان مدارک این افراد در صورت کسب رای لازم زمانی قانونا به عضویت شورا انتخاب می‌شوند که هیئت نظارت مرکزی صلاحیت قطعی آنان را تایید کند.  

رییس کمیته اطلاع‌رسانی پنجمین دوره انتخابات انجمن‌های شورایاری محلات شهر تهران، اظهار کرد: در صورتی که شورایاری هر محله به علت گوناگون از جمله فوت، استعفا یا سلب عضویت اعضای اصلی و علی‌البدل به حدنصاب برای تشکیل جلسه نرسد و همزمان بیش از ۱۸ ماه به پایان دوره مانده باشد، ستاد موظف است حداکثر ظرف مدت دو ماه انتخابات میان دوره ای را برای تکمیل تعداد اعضای اصلی و علی‌البدل و ادامه فعالیت شورایاری برگزار کند. البته، فرآیند برگزاری انتخابات میان دوره‌ای با تصویب ستاد هیئت اجرایی امکان‌پذیر است.

کد خبر 383666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.