میزان تخصیص آب سد کوچری به گلپایگان بازنگری می‌شود

گلپایگان- مدیر کل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه‌های فلات مرکزی ایران گفت: از حق و حقوق مردم گلپایگان حمایت خواهد شد، مهم‌ترین قول ما به مردم گلپایگان این است که بازنگری تخصیص آب در دستور کار قرار می‌گیرد و پس از بررسی اسناد و مدارک میزان تخصیص آب ابلاغ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان گلپایگان، فرزاد احسانی امروز( چهارشنبه) در جلسه کارگروه مشترک منابع آب و سازگاری با کم آبی اظهار کرد: شرکت مدیریت منابع آب و وزارت نیرو در حوزه‌های آبریز از جمله استان مرکزی، اصفهان و قم تمرکز بیشتری نسبت به سال‌های گذشته داشته است و به صورت ویژه مورد پایش دائمی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه شرایط خشکسالی ۱۱ سال در کشور حاکم بود و این امر منجر به ایجاد پدیده فرونشست در نقاط مختلف شده است، گفت: جمعیت کشور به ۸۰ میلیون نفر رسیده که قطعأ آب بیشتری در مصارف مختلف نیاز داریم و کمبود آب در کشور مشکلات و شکاف‌های اجتماعی در بالادست و پایین دست ایجاد کرده است.

مدیر کل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه‌های فلات مرکزی ایران با بیان اینکه در مدیریت وزارت نیرو و آب حوضه‌های فلات ایران به دنبال یکسان سازی مطالبات مردم در تخصیص آب هستیم، گفت: در تخصیص آب برای مناطق مختلف کشور حساس هستیم تاجایی که تخصیص آب به صورت یکسان خط قرمز ما است.

وی با بیان اینکه تأمین آب شرب روستاها وظیفه آبفای روستایی است، افزود: آب شرب مورد نیاز روستاها باید بررسی و به شرکت آب منطقه‌ای اطلاع داده شود و در صورتی که آب منطقه‌ای استان منابع آب مورد نیاز را در اختیار نداشت به وزارت نیرو اطلاع داده شود.

احسانی با بیان اینکه دشت گلپایگان به دلیل برداشت بی رویه آب از سفره‌های زیر زمینی و توسعه اراضی کشاورزی ۳۰ طی سال اخیر با خشکسالی مواجه شده است، افزود: تخصیص از سرشاخه‌های دز به این شهرستان برای افق ۱۴۲۰ تصویب شده است، اما به دلیل کمبود آب تقاضای تخصیص در مصرف شرب شده است.

وی با اشاره به تعیین تکلیف ۴۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در گلپایگان، گفت: امسال ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از سرشاخه‌های دز به سد کوچری انتقال داده شد و اگر سد کوچری در این شهرستان احداث نشده بود با وجود سد گلپایگان با کمبود آب مواجه می‌شدید.

مدیر کل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه‌های فلات مرکزی ایران با بیان اینکه پنج متر مکعب آب در داخل شبکه و رودخانه رهاسازی شده و تا خروجی شهر قم و سد پانزده خرداد نیاز مردم مرتفع شده است، افزود: مردم طی سال‌های اخیر در استان‌های اصفهان و مرکزی با کمبود آب مواجه بودند.

وی گفت: از حق و حقوق مردم گلپایگان حمایت خواهد شد، مهم ترین قول ما به مردم گلپایگان این است که بازنگری تخصیص آب در دستور کار قرار می‌گیرد و پس از بررسی اسناد و مدارک میزان تخصیص آب ابلاغ خواهد شد.

مدیر کل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه‌های فلات مرکزی ایران گفت: سه استان در آب سد کوچری سهام دار هستند که مطالباتی در تخصیص آب دارند، برای اینکه کارها به دور از مسائل سیاسی و با کار کارشناسی دنبال شود واگذاری مدیریت این سد به شرکت آب نیرو را در دستور کار قرار داده‌ایم.

کد خبر 383552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.