دژپسند: ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور موجود است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با همکاری دستگاه های اجرایی، فاصله زمانی ترخیص کالا از گمرکات به یک سوم کاهش می یابد.

به گزارش ایمنا و به نقل از شادا، فرهاد دژپسند پس از پایان جلسه مشترک با مسئولان مرتبط با تشریفات ترخیص کالا در گمرکات و بنادر کشوراظهار کرد: با همکاری بانک مرکزی، تامین ارز کالا های وارداتی گروه یک و دو، با اولویت ویژه صورت می گیرد و کالاهای فاقد ثبت سفارش، در اسرع وقت، در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار داده شده و یا جهت صادرات در نظر گرفته می شود.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: این تصمیمات موجب تسریع روند واردات و صادرات و کاهش موجودی و احیاناً رسوب کالا در گمرکات شده و نیز دسترسی مردم به کالاهای وارد شده را آسان تر از قبل می کند.

دژپسند با بیان این که میزان موجودی کالا در بنادر کشور معادل ۱۰ میلیون تن کالا، از جمله چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی است، افزود: به رغم تلاش دشمن برای جلوگیری از ورود کالا به کشور  وضعیت خوبی به لحاظ موجودی کالا در بنادر داریم.

وی اظهار کرد: حجم واردات رشد خوبی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است و یکی از عوامل افزایش موجودی و بعضاً رسوب کالا در گمرکات کشور را همین موضوع عنوان کرد.

وزیر اقتصاد افزود: بخش دیگری از دلایل این امر به مشکلات مربوط به بحث عدم ثبت سفارش از سوی وارد کنندگان و بخشی دیگر نیز به موضوع تایید کیفیت و بررسی استانداردهای کالای وارداتی به ویژه در خصوص کالاهای اساسی و خوراک دام است که باید بپذیریم، قابل چشم پوشی نیست.

کد خبر 382198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.