بعضی از اعضای اوپک تک‌روی می‌کنند

وزیر نفت یکی از اصول پایه در اوپک را برابری حق همه ۱۴ عضو آن دانست و گفت: تصمیم هرچه هست، باید بر مبنای اجماع و کار جمعی درون اوپک باشد.

به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز دوشنبه -۱۰ تیرماه- پیش از آغاز یکصد و هفتاد و ششمین نشست اوپک، درباره مذاکرات انجام شده خود با وزرای اوپک اظهار کرد: مهم‌ترین نکته‌ای که در این نشست با دوستانمان و همینطور رسانه‌های مختلف مطرح شد، این بود که اوپک با خطراتی روبه رو است و یکی از این خطرات یکجانبه‌گرایی است که بعضا در اوپک مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: بعضی از اعضای اوپک تک‌روی می‌کنند و می‌خواهند از جانب اوپک و به نام اوپک تصمیم بگیرند و از طرف اوپک توافقاتی می‌کنند که این کار درستی نیست و به نفع اعضا هم نیست.

وزیر نفت یکی از اصول پایه در اوپک را برابری حق همه ۱۴ عضو آن دانست و تصریح کرد: ما درباره این موضوع با همه اعضا صحبت کرده‌ایم و عموما هم تایید کردند و مهم هم این است که براین اساس عمل شود؛  حالا تصمیم هرچه هست برمبنای اجماع و کار جمعی درون اوپک باشد.

زنگنه با اشاره به اینکه نباید از خارج اوپک برای این سازمان تصمیم‌گیری شود، گفت: حالا ممکن است در مواردی هم موضوع خوبی باشد اما مهم این است که جمع اوپک با هم تصمیم بگیرند و حقوق همه اعضا مساوی باشد؛ این مهم‌ترین بحثی بود که امروز با وزرای دیگر داشتم و در چند مورد هم ما مصداق‌ها را مطرح کردیم و فکر می‌کنم که این مسئله هم تأثیرگذار باشد.

وی در مورد اینکه وزیر نفت نیجریه در کنفرانس خبری خود پیش از شروع یکصد و هفتاد و ششمین نشست اوپک صحبت‌های مطرح شده شما درباره وحدت و یکجانبه‌گرایی را رد کردند، خاطرنشان کرد: من به دبیر دائمی وزارت نفت نیجریه هم توضیح دادم که منظورم از این صحبت ها چه بوده است و ایشان هم بر همین موضوعات تاکید کردند.

کد خبر 381016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.