میر محمد صادقی تشریح کرد: جزئیات تخصیص آب به کشت بهاره

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت: تخصیص آب به کشت بهاره کشاورزان اصفهان امروز در جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود در وزارت نیرو مصوب شد.

مسعود میرمحمدصادقی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با اعلام این خبر اظهار کرد: پیرو نامه استاندار اصفهان و وزیر نیرو مبنی بر ضرورت تشکیل فوری شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود برای تصمیم گیری در خصوص تامین آب کشت بهاره کشاورزان اصفهان، این شورا امروز دوم تیرماه با حضور همه اعضا، در وزارت نیرو تشکیل شد.

وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد که توزیع آب بهاره با در نظر گرفتن میزان و حجم آب کافی برای شرب، محیط زیست، صنعت و به ویژه کشت پاییزه کشاورزان در سال آبی ۹۸-۹۹، صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت: هدف اصلی از تامین و توزیع این آب، آبیاری و نجات باغات و درختان استان است و از سوی دیگر کمک به کشت تابستانه کشاورزان اصفهان که علاوه بر کشت پاییزه، کشت بهاره مناسبی را نیز انجام دهند.

وی با اشاره به زمان و مقدار توزیع آب کشت بهاره، تصریح کرد: با توجه به اینکه هنوز میزان ورودی آب به سد نهایی نشده است در نخستین جلسه کمیته ۱۵ نفره که متشکل از نمایندگان شرکت آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی و صنوف کشاورزان استان اصفهان است، در خصوص مقدار، زمان و نحوه توزیع آب برای کشت بهاره تصمیم گیری و اعلام خواهد شد.

میر محمد صادقی در پاسخ به این سوال که آیا در جلسه امروز در خصوص تامین حقابه زیست محیطی نیز تصمیم گیری شده است یا خیر؟ اظهار کرد: به طور مشخص در مورد تالاب گاوخونی صحبتی نشد، اما با توجه به مقدورات حقابه زیست محیطی که شامل کل رودخانه، فضای سبز حوضه آبریز، تامین آبخوان ها و آب های زیرزمینی و همچنین تالاب است، آبی برای تخصیص در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: این حقابه را سال گذشته در حد مقدورات تامین کردیم و در سال آبی آینده نیز تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با بیان اینکه سال آبی جاری از نظر بارش ها مطلوب بوده است، افزود: با توجه به حجم آب‌های رها سازی شده و همچنین میزان آبی که در تابستان رهاسازی خواهد شد، باید خط قرمزهای شرب، صنعت و کشت پاییزه را رعایت کنیم.

میرمحمدصادقی خاطرنشان کرد: صرفه جویی و استفاده بهینه از آب را همه بخش ها از جمله شهروندان، صنایع، شهرداری ها و به ویژه کشاورزان باید رعایت کنند.

وی گفت: با توجه به اینکه آب محدود است و لازم بوده کشاورزان نهایت همکاری و هماهنگی را براساس تصمیم گیری ها و مصوبات کمیته ۱۵ نفره داشته باشند تا شاهد کشت مطلوب و عادلانه برای کشاورزان در سال جاری باشیم.

کد خبر 380205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.