بارندگی‌های اخیر تنش آبی ۱۰۰ شهر را برطرف کرد

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: در پی بارندگی‌های سال آبی جاری تنش آبی در ۱۰۰ شهر کشور برطرف شد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "قاسم تقی‌زاده خامسی"، اظهار کرد: کاهش بارندگی‌ها در طی یک دهه اخیر موجب شده بود تا در سال گذشته ۳۳۶ شهر با جمعیتی بالغ بر ۳۵ میلیون نفر با تنش آبی مواجه باشند.

وی ادامه داد: در پی بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری حدود ۱۰۰ شهر از تنش آبی خارج شده و تعداد فعلی شهرهای دارای تنش به ۲۳۶ شهر با جمعیتی بالغ بر ۲۸ میلیون نفر رسیده‌اند که عمده مشکل این مناطق نیز ناشی از نبود سامانه‌های مانند خطوط انتقال، شبکه و یا مخازن مربوطه است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو تاکید کرد: در سال جاری حدود ۵۰ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای کاهش شهرهای دارای تنش آبی در نظر گرفته شده است که در صورت تخصیص این رقم بخشی دیگری از شهرهای یاد شده از تنش آبی خارج خواهند شد.

تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه ۱۰۰ سد در مرحله مطالعه و احداث هستند، عنوان کرد: ظرفیت فعلی مخازن سدهای کشور ۵۰ میلیارد مترمکعب است که طبیعتا هر چه سدهای جدید احداث شود ظرفیت مخازن کشور نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

ابزارهای اندازه‌گیری آب در هیرمند نصب می‌شود

وی با اشاره به برگزاری بیستمین نشست دو روزه مشترک کمیساران آب جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، گفت: براساس توافق‌های این نشست مقرر شده است طی برنامه عملیاتی ۶ ماهه، دو طرف ابزارهای دقیقی را برای رودخانه هیرمند نصب کنند تا نحوه تخصیص حقابه ایران از این رودخانه به طور مشخص گردید و اختلافی در این زمینه وجود نداشته باشد.

لایروبی در تمامی رودخانه‌ها پاسخگو نیست

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان به مسئله لایروبی رودخانه‌ها اشاره کرد و افزود: هر ساله رقم مشخصی از سوی وزارت نیرو به منظور تخصیص اعتبار لایروبی اعلام می‌شود ولی در طی سه سال اخیر تنها حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد اعتبارات مورد نیاز این بخش تخصیص یافته است.

تقی‌زاده خامسی ادامه داد: لایروبی در تمامی رودخانه‌ها پاسخگو نیست و ممکن است حتی جواب معکوس نیز داشته باشد بنابراین لایروبی در رودخانه‌های کشور با مهندسی دقیق رودخانه صورت بگیرد. در حال حاضر نیز به طور مشخص برای لایروبی رودخانه کارون با شرکت‌های خارجی و برای اروندرود نیز با طرف عراقی وارد مذاکره شده‌ایم.

وی به مسئله ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها اشاره کرد و افزود: در نشست اخیر وزیر نیرو با رئیس قوه قضاییه بر آمادگی کامل دستگاه قضا برای پاکسازی حاشیه رودخانه‌ها از ساخت‌ و سازهای بی‌رویه تاکید شده است و امیدواریم کار برای همیشه با همکاری قوه‌قضاییه و شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های مربوطه بتوانیم مقابل ساخت و سازهای غیرمجاز را گرفته و این معضل را حل کنیم.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در خصوص آخرین وضعیت طرح آمایش آب محور، گفت: بنا بود این طرح ابتدای تابستان امسال از سوی سازمان برنامه و بودجه ارائه شود و ما همچنان منتظر ارائه این طرح هستیم. بایستی این طرح هر چه سریعتر آماده شده و تمامی دستگاه‌ها به آن عمل کنند.

آب مصرفی در شهرها و روستاها هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب است

تقی‌زاده خامسی میزان فعلی مصرف آب در شهرها و روستاها را هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب دانست و افزود: حدود ۴.۵ میلیارد مترمکعب از این رقم تبدیل به پساب می‌شود که تاکنون توانسته‌ایم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب از آن را تصفیه و در مصارف مختلف استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته مقرر شده است تا انتهای برنامه ششم توسعه رقم تصفیه پساب را به دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب برسانیم و در مصارف مختلف از جمله صنعت از آن استفاده کنیم.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در این هفته شیوه واگذاری پساب شهرها را ابلاغ خواهیم کرد، ادامه داد: استفاده از پساب امری اقتصادی است و بخش خصوصی می‌تواند در این بخش مشارکت بسیار خوبی داشته باشد.

تقی‌زاده خامسی با انتقاد از استقرار صنایع آب‌بر و کشت برنج در مناطق خشک و کم آب کشور، گفت: بر اساس برنامه مقرر شده است تا حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب دریای عمان به استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان‌های جنوبی و رضوی منتقل شود که این طرح حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه در بردارد.

وی تاکید کرد: اجرای طرح یاد شده در حالی است که در همین سه استان سالیانه ۱۱ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود که اگر ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب صورت بگیرد طبیعتا نیازی به اجرای چنین طرح پرهزینه‌ای نیست.

انتقال آب از خزر به سمنان در مرحله مطالعاتی است

معاون آب و آبفای وزیر نیرو مسئله آب را موضوعی چند انضباطه دانست و افزود: آب مسئله‌ای میان بخش است و وزارت نیرو به تنهایی نمی‌تواند این مهم را عملیاتی کند. بنابراین تمامی دستگاه‌های مربوطه بایستی در تحقق امر صرفه‌جویی در این مناطق متحد شوند.

تقی‌زاده خامسی به مسئله انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه در زمینه اجرای این طرح بایستی تمامی مسائل زیست محیطی رعایت شود، تصریح کرد: در خصوص طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان نیز اعتباری به منظور مطالعات اجرای این طرح در بودجه امسال دیده شده است و طرح فعلا در مرحله مطالعاتی است.

وی ادامه داد: در این استان اگر طرح قابل توجیهی برای استفاده از آب و پساب در بخش صنعت این استان ارائه شود، وزارت نیرو از آن استقبال می‌کند.

۹۷ هزار چاه پرمصرف غیرمجاز در کشور تعیین تکلیف می‌شود

معاون آب و آبفای وزارت نیرو  همچنین از برداشت حجم بالای آب توسط ۹۷ هزار چاه غیرمجاز در کشور خبر داد و گفت: چاه‌های پرمصرف غیرمجاز هر چه زودتر تعیین تکلیف خواهند شد.

تقی زاده خامسی  با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰۸ هزار حلقه چاه در کشور وجود دارد که ۳۲۰ هزار حلقه آن غیر مجاز است، افزود: مجموع برداشت آب به صورت مجاز ۴۹ میلیارد متر مکعب و به صورت غیرمجاز ۷.۳ میلیارد متر مکعب است که در برخی موارد، برداشت آب در حوزه مجاز هم بیشتر از حد تعیین شده انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: وضعیت آب‌های زیرزمینی کشور واقعاً در خطر بوده و نیازمند برنامه‌ریزی است و یکی از برنامه‌های پیش رو تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز و اضافه برداشت‌هاست.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو ادامه داد: اکنون که در سال پرآب قرار داریم، فرصت مناسبی است تا با مردم وارد مذاکره شده و با راه‌اندازی بازار آب در کشور مسائل را در این زمینه حل و فصل کنیم.

وی افزود: ۶۱ درصد کشور ایران خشک یا نیمه خشک است و این نوع اقلیم همیشه با خشکسالی‌های طولانی و ترسالی‌های ناگهانی همراه است.

نباید از سال‌های پرآب هیجان‌زده شویم

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به بررسی‌ بارش‌های دو سال اخیر گفت: در مقایسه با ۵۰ سال اخیر، سال ۹۷ خشک‌ترین و سال جاری تر سال‌ترین بوده و همین موضوع بیانگر تغییر اقلیم است.

تقی‌زاده خامسی ادامه داد: نه سال‌های پرآب باید ما را هیجان زده و نه سال‌های خشک ناامیدمان کند؛ بلکه باید ما را به سمت استفاده از آب قابل برنامه‌ریزی ببرد.

وی تصریح کرد: تمام ذینفعان و مصرف کنندگان آب باید روی موضوع آب برنامه‌ریزی شده به توافق برسند؛ اگر ترسالی بود و آب زیادی آمد می‌توان این آب را ذخیره و به آب برنامه‌ریزی شده اضافه کرد.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو افزود: امسال با توجه به بارندگی‌های مناسب نسبت به سال‌های قبل وضعیت بهتری داریم، اما مشکلات در رابطه با آبرسانی، مخازن آب و مسائل مربوط به توزیع آب همچنان پابرجاست و امیدواریم با اعتباراتی که امسال داده شده بتوانیم بخشی از این مشکلات را جبران کنیم.

وی با تاکید بر موضوع صرفه‌جویی در کشور خشک و نیمه خشک ایران گفت: حدود ۷ درصد از آب کشور در بخش شرب و حدود ۹۰ درصد از آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که لازم است در این بخش صرفه‌جویی لازم صورت گیرد.

تقی‌زاده با بیان اینکه خوشبختانه با هماهنگی‌های انجام شده بین وزارت کشور، محیط زیست و وزارت نیرو می‌توانیم به سمت حل مسئله الگوی کشت برویم، ادامه داد: در مناطقی که آب شرب مردم شهرها و روستاها به سختی تامین می‌شود نمی توانیم اجازه دهیم کشت‌های پرآب بر انجام شود.

منابع آب زیرزمینی ۱۳۰ میلیارد مترمکعب کسری دارد

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه منابع آب زیرزمینی کشور ۱۳۰ میلیارد مترمکعب کسری دارند و این میزان کسری ناشی از ۱۰ سال خشکسالی اخیر، با یکسال بارندگی جبران نمی‌شود، گفت: امسال حدود ۷۶ میلیارد مترمکعب ورودی آب به سدهای کشور داشتیم که بخشی از آن به تالاب‌ها و بخش دیگر آن به دلیل کمبود مخازن به دریا هدایت شده است.

تقی‌زاده با اشاره به اینکه ذخایر سدهای کشور ظرفیت ذخیره ۵۰ میلیارد مترمکعب آب را دارند، اظهار کرد: ناچاریم بخشی از ظرفیت سدها (حدود ۲۰ درصد) را به دلیل وقوع سیلاب‌های ناگهانی خالی نگه داریم و اکنون ۸۲ درصد از مخازن سدهای کشور پر است.

وی یکی از مشکلات کنونی موجود در دنیا را عدم پیش‌بینی بارش‌ها در کوتاه مدت عنوان کرد و افزود: بر همین اساس، سیلاب در دنیا بیشترین خسارت‌ها را به همراه دارد. ما مجبوریم تا زمانی که به یک پیش‌بینی قابل اتکا برای بارندگی‌های سال آینده نرسیده‌ایم، از آب ذخیره شده به خوبی حفاظت و مراقبت کرده و صرفه‌جویی لازم را مدنظر قرار دهیم.

۷۵ درصد روستای کشور طی ۴۰ سال اخیر به آب پایدار درسترسی دارند

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به اقدامات انجام شده پس از انقلاب در حوزه آبرسانی و فاضلاب افزود: اوایل انقلاب ۱۲ درصد روستاها به آب پایدار و مطمئن دسترسی داشتند که اکنون این میزان به ۷۵ درصد رسیده است. همچنین تعداد ۲۷ تصفیه‌خانه آب در اول انقلاب، اکنون به ۱۴۲ تصفیه‌خانه رسیده است.

وی افزود: اوایل انقلاب تنها چهار تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور وجود داشت که در هفته گذشته با حضور وزیر نیرو در اصفهان ۲۲۱ اُمین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور به بهره‌برداری رسید.

تحویل ۲.۲ میلیارد مترمکعب پساب تولیدی به صنعت در پایان برنامه ششم

معاون آب و آبفای وزارت نیرو اضافه کرد: در همین دولت فعلی شش میلیون نفر در روستاها به آب قابل اطمینان و پایدار دسترسی پیدا کردند و برنامه ما این است که در هر هفته، آبرسانی به حدود ۳۲ روستا را انجام دهیم.

وی ادامه داد: آب شرب مصرفی در شهرها و روستاها در مجموع حدود هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب است که این میزان می‌تواند ۴.۵ میلیارد مترمکعب پساب تولید کند.

تقی‌زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب پساب تولیدی در اختیار بخش صنعت و کشاورزی قرار می‌گیرد و برنامه ما این است که این رقم در برنامه ششم توسعه به ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

کد خبر 380057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.