۱۱/۸ میلیارد دلار سهم گردشگری از تولید ناخالص ملی

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «بنا بر اعلام بانک مرکزی، در سال گذشته صنعت گردشگری ۱۱/۸میلیارد دلار در تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور نقش داشته و ۶۰۰میلیون دلار هم صادرات صنایع‌دستی کشورمان بوده است.»

به‌گزارش ایمنا، علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشستی با فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران جنوب استان سیستان و بلوچستان و فعالان گردشگری اظهار کرد: گردشگری در حال حاضر اقتصاد سوم دنیاست و در ایجاد امر  اشتغال تأثیر بسزایی دارد، سرعت ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری ۲/۵ برابر سایر حوزه‌هاست و در کشور ما با رقم‌های پایین، امکان ایجاد اشتغال در بخش گردشگری وجود دارد.

وی ادامه داد: همچنین پایداری اشتغال در حوزه گردشگری از دیگر مزایای این صنعت است، سال گذشته یکی از دستگاه‌هایی که در حوزه اشتغال کشور نقش جدی داشت سازمان میراث‌فرهنگی بود، ما موفق شدیم سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار شغل پایدار در کشور ایجاد کنیم.

گردشگری از راه‌های میانبر توسعه است

مونسان افزود: گردشگری یکی از راه‌های میانبر توسعه است و همه کشورهایی که در حال توسعه هستند و یا از روند توسعه عقب مانده‌اند، از صنعت گردشگری برای جبران عقب‌ماندگی خود استفاده می‌کنند، این در حالی است که اهمیت گردشگری در کشور ما هنوز به‌درستی تبیین نشده و حمایت از بخش گردشگری به‌تناسب سایر بخش‌ها نیست.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: اعتبارات سازمان میراث‌فرهنگی نسبت به سایر دستگاه‌های اجرایی بسیار کم است اما خوشبختانه حمایت‌های خوبی شده است، بنا بر اعلام بانک مرکزی در سال گذشته، صنعت گردشگری ۱۱/۸میلیارد دلار در تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور نقش داشته است و ۶۰۰میلیون دلار هم صادرات صنایع‌دستی کشورمان بوده است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: گردشگری علاوه بر کارکرد اقتصادی، کارکردهای اجتماعی و فرهنگی دارد، این صنعت می‌تواند در ایجاد نشاط اجتماعی نقش مؤثری داشته باشد.  در شرایط حال حاضر کشور، موزه‌های ما توانسته‌اند با موزه‌های بزرگ دنیا تعامل داشته باشند و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک از جمله نتایج مثبت این تعاملات است.

وی افزود: خوشبختانه بخش خصوصی به اهمیت صنعت گردشگری واقف است و به همین دلیل امروز شاهد هستیم که ۱۸۰هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این حوزه از سوی بخش غیردولتی انجام شده است، این نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران به بخش گردشگری و بازگشت سرمایه خود امیدوار هستند.

مونسان افزود: خوشبختانه در حوزه گردشگری ورودی رشد داشته‌ایم و از عدد ۵میلیون گردشگر به ۷/۸میلیون گردشگر رسیدیم، در ۲ ماه نخست امسال هم رشد خوبی در حوزه گردشگران ورودی داشته‌ایم.

کد خبر 378940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.