توجیه اقتصادی تولید کاغذ با چالش جدی روبه‌رو است

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت: توجیه اقتصادی تولید کاغذ در کشور با چالش جدی روبه رو است و ما نمی توانیم اصراری روی این صنعت به سرمایه‌گذاران داشته باشیم.

به گزارش ایمنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران علیرضاهادی با بیان اینکه قیمت تمام شده کاغذ داخلی به طور معمول از کاغذ وارداتی یارانه ای بالاتر بوده و در این شرایط امکان رقابت از تولید کننده داخلی سلب می شود، اظهار کرد: در حال حاضر مصرف سالانه کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه در کشور در حدود ۳۳۵ هزار تن است که توسط واحدهای فعال موجود می توانیم تا حدود ۵۰ درصد نیاز کاغذ کشور را تامین نماییم.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن وتجارت افزود : در سال ۹۷ و همزمان با افزایش برخی هزینه‌های تولید، نحوه قیمت گذاری کاغذ و شرایط غیر رقابتی کاغذ وارداتی یارانه ای با کاغذ تولید داخل، حجم تولید داخل کاهش محسوسی داشته و شاهد افت تولید بوده ایم.

هادی توضیح داد: در تولید کاغذچاپ، تحریر و روزنامه سه واحد تولیدی با ظرفیت اسمی بالغ بر ۱۷۵ هزار تن در کشور فعال هسند و پنج طرح دیگر با ظرفیت ۳۳۸ هزار تن طی چند سال آینده می توانند وارد فاز تولید شوند.

وی اضافه کرد: یکی از این طرح‌ها در استان خوزستان و با هدف استفاده از باگاس نیشکر با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن کاغذ در حال احداث است.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی گفت: با این شرایط، توجیه اقتصادی تولید کاغذ در کشور با چالش جدی روبه رو است و ما نمی توانیم اصراری بر روی این صنعت به سرمایه‌گذاران داشته باشیم.

هادی خاطر نشان کرد: تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم از روش‌های مرسوم دیگر در تولید کاغذ است که در همین راستا و با عنایت به هزینه‌های پایین تولید در این روش، حدود ۱۴۵ طرح صنعتی مجوز گرفته اند که ۱۵ مورد از این طرح‌ها با ظرفیت بالغ بر ۱۱۵ هزار تن دارای ۶۰ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی می باشند.

کد خبر 378277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.