دومین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی برگزار شد

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدرضا خاتمی نایب رییس مجلس ششم برگزار شد.

به گزارش ایمنا،دومین دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدرضا خاتمی صبح -امروز یازدهم خرداد- در ساختمان شماره دو قوه قضائیه برگزار شد. خاتمی نخستین بار ۱۸ اسفند ۹۷ به دلیل اظهاراتش در ارتباط با تقلب در انتخابات ریاست جمهوری دهم به دادگاه اظهار شد که به دلایلی دادگاه برگزار نشد. جلسه دوم رسیدگی به اتهامات این فعال سیاسی امروز برگزار شد.

خاتمی پس از پایان دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: عنوان دادگاه علنی بود اما می‌توانست بهتر برگزار شود. رئیس دادگاه سعه صدر داشتند که قابل تقدیر است، آمدن آقای قطبی رئیس دادستان فرهنگ و رسانه هم نشان می‌دهد که ما در دادگاه اول مؤثر عمل کردیم و برخلاف آنچه تصور می‌شد دست خالی وارد دادگاه نشدیم و به گفته دوستان با ماشین حساب رفتیم.

وی ادامه داد: شاید در شرایط فعلی کشور پرداختن به این مسئله صلاح نباشد، اما به هرحال قوه قضائیه تصمیم به رسیدگی علنی گرفته که ما هم استقبال می‌کنیم. هرچند اعلام عدم انتشار محتویات مطالب، علنی بودن دادگاه را مخدوش می‌کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: انتخابات سال ۸۸ با سرنوشت همه جامعه و کشور گره خورده است و صلاح نیست پس از ۱۰ سال این داستان محل دعوای نیروهایی باشد که می‌خواهند در داخل کشور فعالیت کنند. این باید خاتمه پیدا کند.

خاتمی افزود: فارغ از اینکه چه اتفاقی بعداً خواهد افتاد از این نظر خوشحالم که قوه قضائیه این فرصت را به منتقدان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ می‌دهد تا نظرات خود را بیان کنند. این دادگاه می‌تواند ختم دعواهای سال ۸۸ باشد.

وی گفت: این مهم در صورتی است که در بر پاشنه لجاجت نچرخد و درباره اسناد و مدارک متقنی که وجود دارد با عدالت و انصاف رفتار شود.

نایب رئیس مجلس ششم خاطرنشان کرد: سعی می‌کنم در این دادگاه فتنه واقعی را نشان دهم و دامن نظام را از تقلب تبرئه کنم. باید دید که چه کسانی این دام را برای نظام پهن کردند.

خاتمی یادآورشد: انتخابات ریاست جمهوری دهم را نمی‌توان تغییر داد، اما این انتخابات به نوعی عبرت است که ما به آرای مردم پایبند باشیم؛ به ویژه آنکه در آستانه انتخابات هستیم. وی با بیان اینکه دفاع از حق و حقیقت برای من بسیار مهم است و در صورت توجه به این موضوع هیچکس ضرر نخواهد کرد، درباره اعداد و ارقامی که در دادگاه ارائه داد؛ گفت: من به پشت پرده و غیبگو دسترسی ندارم. اما وقتی این پرونده تشکیل شد از اقصی نقاط کشور دنبال کنندگان این موضوع شواهد و مدارک زیادی برای من فرستادند که همه آنها اسناد و مدارکی است که در رسانه‌های رسمی کشور منتشر شده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: به طور مثال گزارش تفصیلی شورای نگهبان یا اظهارات و بیانیه‌های مسئولان وزرات کشور و استان‌ها اکنون هم برای همگان قابل دسترسی است. البته در برخی از موارد که مراجعه کردم رسانه‌ها اعلام کردند که به ما گفته شده اطلاعات را پاک کنید.

خاتمی تاکید کرد: من عدد ادعایی خود را ثابت می‌کنم، اما عدد برای من مهم نیست برای من مهم این است که در این انتخابات هم به مردم و هم به جمهوری اسلامی جفا شده است. حتی اگر دو میلیون هم تقلب به اثبات برسد؛ موضوع عدم سلامت انتخابات دهم به اثبات خواهد رسید.

وی افزود: چیزی که من به دست آوردم ظاهر امر و دستکاری های انجام شده در انتخابات است. اما پشت پرده را هم در جلسات بعد ارائه خواهم داد. خاتمی درباره شهودی که در این دادگاه حاضر خواهند بود گفت: از شورای نگهبان و رأس این شورا یعنی آقای جنتی و کدخدایی، از وزارت کشور آقایان محصولی، دانشجو و شریفی راد و از مسئولان استان‌ها هم درخواست کردم که احضار شوند. همچینن آقایان رضایی، قالیباف، سلیمانی؛ مطهری، شمخانی، علی لاریجانی و پورمحمدی افرادی هستند که به اظهارات آنها استناد کردیم و از قاضی دادگاه درخواست کردم که در جلسه حضور داشته باشند.

سومین جلسه محاکمه محمد رضا خاتمی قرار است  بیست و دوم خردادماه امسال برگزار شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 377919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.