اداره کارآمد شهرها و روستاها نیازمند گفتمان جدید است

معاون عمران وزیر کشور با بیان اینکه اداره شهرها و روستاهای ما نیازمند گفتمان جدید می‌باشد، گفت: در وضعیت کنونی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و شوراها برای دورشدن از اداره سنتی و متکی به دولت شهرها روستاها باید با فراخوان و به کارگیری ایده‌های کارآمد و جدید زمینه ایجاد جهش در این عرصه را فراهم کنند.

به گزارش ایمنا، مهدی جمالی نژاد امروز در نشست مدیریت شهری و روستایی در چابهار که با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از شهرداران و روسای شوراها و دهیاران برگزار شد، سخن می‌گفت، بر همکاری و استفاده از ظرفیت فکری نخبگان و فراهم نمودن تسهیلات و ایجاد فرصت مناسب برای شکوفایی استعداد آن‌ها و اجرای ایده‌هایشان در عرصه مدیریت شهری و روستایی تاکید کرد.

وی با بیان اینکه در کشور دارای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مناسبی برای ایجاد جهش و توسعه هستیم گفت: تنوع آب و هوایی و اقلیمی، تنوع جاذبه‌های طبیعی و اکوسیستمی، تنوع میراث فرهنگی و معنوی، تنوع محصولات کشاورزی و باغداری و ... تنها بخشی از مواهب خدادادی ایران است، ولی هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت‌ها برای رسیدن به توسعه به نحو مطلوب استفاده کنیم.

جمالی نژاد در ادامه گفت: این ظرفیت‌ها می‌تواند باعث تحولات و پیشرفت‌های گسترده‌ای در عرصه‌های مدیریت شهری و روستایی شود، ولی وجود تفکرات سنتی در اداره شهرها و روستاها و غلبه این تفکر که شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تنها باید در انتظار کمک‌های دولت باشند، باعث شده تا آن‌ها نتوانند نیازها و انتظاات را برآورده نمایند و اکثر آن‌ها با مشکلات مختلفی مواجه هستند و از مسیر توسعه شهر و روستا دور مانده اند.

جمالی نژاد با اشاره به محدود بودن کمک‌های دولتی برای رفع انتظارات ساکنان شهرها و ایجاد و تقویت زیرساخت‌های شهری و اجرای پروژه‌ها افزود: مدیریت شهری باید روی یکسری راهبردهای جدید برای رسیدن به توسعه و ایجاد درآمد و شغل کار کند و شهرداری‌ها برای جلوگیری از آزمون و خطا می‌بایست یک بازاندیشی و بازخوانی در خصوص اقدامات و برنامه‌های گذشته انجام دهند و تفکر اداره شهر بدون اتکا به کمک‌های دولتی را در اولویت ذهنی و عملی خود قرار دهند.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین بر تمرکز بر بِرندسازی شهری به عنوان یک اولویت برای هریک از شهرها متناسب با مزیت‌های نسبی و رقابتی، مدیریّت کارآمد و متعهّد، بانشاط و باانگیزه قوی برای انجام امور، مشارکت دادن مردم در انجام امور مربوط به مدیریت شهری و جلب اعتماد آن‌ها به عنوان سرمایه‌های اصلی شهر، اتخاذ تدابیر لازم برای مشارکت مؤثر بانک‌ها و استفاده از ابزارهای مختلف مالی با هدف ایجاد زمینه‌های اشتغال و رونق تولید، تاکید کرد.

جمالی نژاد در ادامه با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت‌های منحصربفرد و مناسبی برای رسیدن به توسعه می‌باشد، افزود: مدیریت شهری و روستایی استان باید با استفاده از ایده‌های جدید و کاربردی زمینه تحول و جهش‌های لازم را با توجه به ظرفیت‌های متنوع استان فراهم نماید و در این عرصه نقش شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و شوراها برای اجرای ایده‌هایی که بتواند برای منطقه درآمد و شغل تولید نماید، مهم وتاثیرگذار است.

وی منطقه چابهار را دارای ظرفیت‌های مختلفی برای تولید ثروت ذکر نمود و گفت: مدیریت شهری و روستایی برای توسعه این منطقه باید برای موضوع گردشگری برنامه ریزی ویژه‌ای داشته باشد و این عرصه نیازمند سرمایه‌گذاری و ایده‌های خلاقانه است و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها وشوراها می‌بایست زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را فراهم کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین با اشاره به طبیعت جنوب سیستان و بلوچستان و اینکه این منطقه در حاشیه راه‌های مواصلاتی اصلی است بر ایجاد مجتمع‌های رفاهی بین راهی و توسعه بوم گردی تاکید و از آمادگی سازمان شهرداری‌ها و دهیای‌های کشور برای اعطای تسهیلات به طرح‌های درآمدزا در این موضوعات خبر داد.

وی افزود: مسئولان استان برای بهره گیری از ظرفیت منطقه آزاد چابهار برای توسعه مدیریت شهری و روستایی و جذب سرمایه گذار برنامه ریزی نمایند و در صورت وجود موانعی در این امر، موضوع را در وزارت کشور پیگیری خواهیم کرد.

کد خبر 377814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.