توسعه همکاری ایران و سوییس در حوزه سلامت

وزیر بهداشت گفت: راه‌اندازی کانال مالی بین ایران و سوییس، سبب تداوم همکاری‌های خوب دو کشور می‌شود و با برگزاری کمیسیون مشترک، مسیر راه‌اندازی کانال ویژه برای همکاری در زمینه تولید و واردات دارو و تجهیزات پزشکی با کشور سوییس باز شده و همکاری‌ها توسعه می‌یابد.

به گزارش ایمنا، سعید نمکی امروز (دوشنبه) در سفر به ژنو و حضور در هفتاد و دومین نشست مجمع جهانی سلامت و در دیدار با وزیر بهداشت کشور سوییس در حاشیه این نشست، ضمن قدردانی از دولت و ملت سوییس جهت کمک‌های بشردوستانه به سیل‌زدگان کشورمان، اظهار کرد: باید مراقب باشیم تا فشارها به مردم، سبب کاهش شاخص‌های سلامت نشود.

نمکی با اشاره به دستاوردهای وزارت بهداشت کشورمان برای پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر تصریح کرد: شایع‌ترین علل مرگ و میر در کشور را بیماری‌های غیرواگیر، فشار خون و ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی تشکیل می‌دهد که در این راستا از روز گذشته کمپین ملی فشار خون را در سراسر کشور آغاز کرده‌ایم. همچنین وزارت بهداشت ایران در تابستان سال جاری، راه‌اندازی و اجرای کمپین ملی دیابت را در دستور کار دارد.

وزیر بهداشت درباره تحریم‌های یک جانبه آمریکا نیز افزود: ایران به تمامی تعهدات خود پایبند بوده و امیدوارم اروپا همانند گذشته به روند همکاری با کشورمان تداوم بخشد.

وی از فعالیت کمیسیون مشترک ابراز خرسندی کرد و درباره شرکت ایران در کمیسیون مشترک در اواسط سال جاری برای ارتقای سطح روابط ابراز امیدواری کرد.

نمکی ضمن قدردانی از نگاه انسان دوستانه وزیر بهداشت سوییس، از وی برای سفر به ایران و بازدید از دستاوردهای بخش سلامت کشورمان دعوت کرده و در ادامه نیز سابقه همکاری‌های خوب کشور سوییس با ایران در زمینه دارو را یادآور شد.

آلن برسه، وزیر بهداشت کشور سوییس نیز در این دیدار گفت: ملاقات سال گذشته با دکتر روحانی مایه افتخار من بود و روابط بین دو کشور بسیار خوب و دوستانه است.

وزیر بهداشت سوییس ضمن قدردانی از توافقات بین دو کشور بیان کرد: در شرایط فعلی که فشارهایی به ایران وارد شده باید بررسی شود تا چه میزان می توان این همکاری‌ها را گسترش داد.

وی خاطرنشان کرد: مشتاقیم روابط دو کشور را ارتقا دهیم و باید بهترین مسیر را برای ارتباط پیدا کنیم. ما از تجربیات ایران برای مبارزه با مواد مخدر استفاده می‌کنیم.

آلن برسه از ایران خواست تا به کمیته‌ای که به کشورهای آسیب‌پذیر منطقه آسیا در زمینه‌های بهداشتی کمک می‌کند، ملحق شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 376657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.