قبرستان

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از تشکیل کمیته راهبری مکان‌یابی آرامستان‌های جدید پایتخت به منظور ارائه گزینه‌های پیشنهادی برای توسعه و به‌روز کردن آن خبر داد.

به گزارش ایمنا، غلامرضا گلپایگانی در جلسه بررسی و امکان‌سنجی توسعه آرامستان در پایتخت، اظهار کرد: مکان آرامستان در فرهنگ و زندگی مردم در شهرهای ایران جایگاه خاصی داشته که با ساخت بهشت زهرا (س) در خارج از فضای شهر، این مفهوم دگرگون شده است؛ در تاریخ شهرهای ایران گورستان جزئی از فضای شهر بوده و هر محله برای خود گورستانی داشته است. امروزه باتوجه به الزامات زندگی در تهران و توجه به مسائل رفت و آمد و هویت محله‌های شهر، نیاز به مطالعه عمیق و انتخاب گزینه یا گزینه‌های مناسب برای خاکسپاری در شهر تهران وجود دارد.

وی در خصوص آخرین وضعیت و ظرفیت دفن اموات در بهشت زهرا (س) افزود: باتوجه به راهبردهای طرح جامع تهران و مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر ضرورت مکان یابی برای توسعه آرامستان در پایتخت، مطالعاتی از سوی معاونت‌های شهرسازی و معماری و خدمات شهری انجام شده است که بر این اساس مکان‌های پیشنهادی جدید در شمال، جنوب و شرق پایتخت برای ساخت آرامستان جدید تهیه شده است.

گلپایگانی با بیان اینکه در این خصوص توسعه اراضی بهشت زهرا (س) از طریق تملک، مطالعات مکان‌یابی و دفن چند گزینه‌ای، ساخت آرامستان جدید در پیرامون بهشت زهرا (س) در کنار سایر گزینه‌های پیشنهادی ارائه شده است، گفت: در توسعه فضای کنونی و ساخت آرامستان جدید باید تمامی پیوست‌های شهرسازی اعم از اجتماعی، خدماتی، زیست محیطی، ترافیکی و سایر عوامل مدنظر قرار گیرد تا مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد: براین اساس کمیته راهبری مکان‌یابی آرامستان‌های جدید پایتخت با مشخص شدن اعضاء تشکیل شده است تا پس از مطالعات کارشناسی، گزینه‌های مناسب به شورای اسلامی شهر ارائه و پس از تأیید جهت طی شدن مراحل قانونی به شورای برنامه‌ریزی استان تهران و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارائه شود.

تا سه سال آینده مشکل قبر نداریم

سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای جبران کمبود قبر در آرامستان بهشت زهرا (س)، اظهار کرد: با تدابیر جدید مدیریت شهری تا سه سال آینده مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت و این امر از طریق تدابیر مدیریتی در داخل بهشت زهرا (س) و همچنین زمین‌های خود آرامستان حل خواهد شد.

خال افزود: براین مبنا، باید برای آینده آرامستان جدید پایتخت، فکری اساسی شود و با مکان‌یابی جدید و توسعه زیرساخت‌ها، شرایط برای دفن اموات آماده شود و تیم کارشناسی در حال مکان‌یابی آرامستان جدید شهر تهران است چراکه ضوابط مکان‌یابی آرامستان به لحاظ شهرسازی، معماری، جنس خاک، دسترسی‌ها، ترافیک و وزش باد نیاز به کار کارشناسی دارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از نیازهای مدیریت بحران در شهرهای کشور، توجه به فضای آماده برای دفن در حجم بالا است، در مدیریت جدید شهرداری تهران آماده سازی ۲۵ هزار قبر در دستور کار سازمان بهشت زهرا (س) قرارگرفته و بخش قابل ملاحظه‌ای از آن آماده شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =